Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Dnes štartuje kampaň Dúhová stužka

Cieľom kampane je viditeľným spôsobom vyjadriť solidaritu LGBTI+ komunite a podporiť ich organizácie a iniciatívy.


Dnes štartuje kampaň Dúhová stužka, ktorá potrvá do 21. mája. Slovensko tak v najbližších dňoch opäť zaplavia dúhové stužky na znak podpory a rešpektu voči LGBTI+ ľuďom.

Kampaň sa koná v súvislosti s blížiacim sa 17. májom, ktorý je Medzinárodným dňom proti homo, bi, trans a inetrsexofóbii. Cieľom kampane je viditeľným spôsobom vyjadriť solidaritu LGBTI+ komunite a podporiť ich organizácie a iniciatívy, ktoré pôsobia na Slovensku. V tlačovej správe o tom informovalo občianske združenie Saplinq, ktoré je súčasne organizátorom kampane. V rámci snahy zviditeľniť životy LGBTI+ ľudí bude kampaň Dúhová stužka sprevádzaná aj kultúrnymi, spoločenskými a športovými podujatiami vo viacerých mestách Slovenska.

Občianske združenie Saplinq kampaňou reaguje na nedostatok viditeľnosti LGBTI+ ľudí v spoločnosti a predovšetkým na ich chýbajúci pocit bezpečia vo verejnom priestore, ktorý ešte stále zaplavujú predsudky. Ako pripomenulo združenie, práve 17. mája v roku 1990 vyradila Svetová zdravotnícka organizácia homosexualitu z medzinárodného zoznamu chorôb. „Teraz viac ako kedykoľvek predtým je potrebné ukázať podporu LGBTI+ ľuďom – ako symbolickú, tak materiálnu. Aj dúhovou stužkou dokážeme vizuálne bojovať proti vlne nenávisti, ktorá sa na LGBTI+ ľudí valí,“ uviedol riaditeľ združenia Saplinq Róbert Furiel.

Shutterstock

Združenie upozornilo na to, že od vzniku samostatnej SR nebola LGBTI+ komunita tak často terčom rôznych útokov, ako v súčasnosti.

„Otvorená nenávisť vyústila minulého roku do tragického teroristického činu, pri ktorom vyhasli životy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Vyjadrenia zástupcov a zástupkýň zákonodarnej moci a exekutívy, v ktorých dávali LGBTI+ ľuďom na Slovensku nádej na zlepšenie ich postavenia, zostali len prázdnymi sľubmi,“ vyhlásilo združenie s tým, že namiesto jednoznačných krokov vpred čelí LGBTI+ komunita pravidelne represívnym návrhom zákonov, ktoré sú v priamom rozpore s medzinárodnými záväzkami SR.

„Nikdy nebol stav spoločnosti taký kritický, a preto je obzvlášť dôležité práve teraz nezostať ticho, postaviť sa na správnu stranu histórie a vyjadriť LGBTI+ ľuďom jasnú podporu a rešpekt,“ zdôraznilo združenie.

Ako vysvetlilo ďalej združenie, pocitu bezpečia človeka zásadne prispievajú ľudia, ktorými je obklopený. „Veľká časť LGBTI+ ľudí si pre verbálne či fyzicke útoky namierené na ich sexuálnu orientáciu či rodovú identitu, nenávistné prejavy verejne činných ľudí, ale aj ľudí zo svojho okolia, podvedome vybuduje nedôveru voči spoločnosti,“ uviedlo združenie Saplinq s tým, že títo ľudia sa permanentne cítia ohrození a obávajú sa diskriminácie.

„Práve takým jednoduchým gestom, ako pripnutie dúhovej stužky, môže dať človek najavo, že LGBTI+ komunita s ním môže rátať. Čím viac dúhových stužiek bude vo verejnom priestore, tým viac sa budú LGBTI+ ľudia cítiť ako rovnocenná súčasť spoločnosti,“ uzavrelo združenie.

Dúhová stužka slúži ako platforma, ktorá združuje LGBTI+ organizácie a iniciatívy naprieč Slovenskom. Prispievatelia na Dúhovú stužku si môžu zároveň vybrať, ktorú z týchto kvír iniciatív finančne podporí. Tohto rok sa zapojili Prizma – komunitné a poradenské centrum pre LGBTI+ ľudí a ich blízkych, Pride Košice, Pride Banská Bystrica, Pride Bardejov, Dúhový Pride Bratislava, Športový klub Lotosové kvety, Iniciatíva Inakosť, študentský spolok LIGHT* FiF UK, Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí, Divadlo Nomantinels a Dúhové rodiny.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje