Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

Dnešný Svetový deň zvierat upozorňuje na kritickú situáciu niektorých druhov

Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho takmer 200 druhov patrí medzi kriticky ohrozené druhy.


Dnes si pripomíname Svetový deň zvierat, ktorý má za cieľ upozorniť na kritickú situáciu ohrozených druhov živočíchov.

Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho takmer 200 druhov patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Dnešný deň je príležitosť si pripomenúť náš vzťah k zvieratám okolo nás a uvedomiť si ich význam pre zdravý a funkčný ekosystém našej planéty. V tlačovej správe o tom informovala Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR).

Shutterstock

Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) vypracovala Európsky červený zoznam ohrozených druhov, podľa ktorého hrozí vyhynutie najmenej 1 677 z 15 060 európskych druhov, ktoré boli predmetom skúmania. Spomedzi týchto druhov sú najviac ohrozené slimáky, lastúrniky a ryby. Medzi najohrozenejšie európske cicavce v súčasnosti patrí líška polárna, norok európsky, tuleň mníšsky, veľryba čierna a medveď ľadový. Často však podľa ŠOP SR zabúdame na menšie živočíchy, ktoré majú nezastupiteľnú funkciu v prírode napr. opeľovače. Až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.

Na Slovensku je chránených vyše 800 druhov voľne žijúcich živočíchov, z toho takmer 230 druhov je európskeho významu, ktoré sú osobitne chránené v celej Európskej únii. Sú to druhy, ktorým hrozí vyhynutie, alebo sú v blízkej budúcnosti ohrozené v rámci Európskeho spoločenstva.

Pokračujúca strata druhov, biotopov a celých ekosystémov ohrozuje existenciu života na Zemi vrátane nás, ľudí. Svetový deň zvierat uznáva jedinečný vzťah ľudstva k živočíšnej ríši a prostredníctvom neho máme príležitosť zamyslieť sa nad potrebou ochrany prírody okolo nás.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť