Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Do dražby ide kostra Tyranosaura rexa. Vedci z toho radosť nemajú

Podobná položka sa v aukcii objavila len dvakrát.


Kto má dosť peňazí, ten môže všetko. Napríklad aj kúpiť si kostru Tyranosaura rexa. Vo švajčiarskom Zürichu sa bude dražiť veľmi kvalitná kostra pravekého predátora. Jej hodnota sa odhaduje na 4,5-7,2 milióna britských libier. Aukcia sa uskutoční 18. apríla.

Exemplár nesie meno TRX-293 Trinity a jeho kosti sú asi 67-miliónov rokov staré. Ako to tak pri takýchto fosíliách býva, nejde o kompletnú kostru jedného živočícha. Kostra bola poskladaná primárne z nálezov trojice T-Rexov, ktoré boli odkryté medzi rokmi 2008 a 2013 vo Wyomingu a v Montane.

kostra, dinosaurus, dražba, tyranosaurus rex
Profimedia

Veľkou prednosťou Trinity je jej lebka

Tá je považovaná za veľmi dobre zachovanú a kompletnú. Na jej rekonštrukciu neboli potrebné kosti z iného jedinca. Trinity je dlhá 11,6 metra a vysoká 3,9 metra. Trinity do dražby poskytla súkromná osoba. Do Švajčiarska ju prepravili v deviatich veľkých krabiciach a následne opätovne zostavili.

Vedcom spôsobujú podobné obchody vrásky na čele. Vedú totiž k tomu, že kvalitné kostrové pozostatky sa dostávajú do rúk súkromníkom, čo môže výrazne skomplikovať vedecké skúmanie. Dražba Trinity je len tretím prípadom, keď sa do aukcie dostala takto kvalitná kostra dospelého tyranosaura.

kostra, dinosaurus, dražba, tyranosaurus rex
Profimedia
kostra, dinosaurus, dražba, tyranosaurus rex
Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje