Fičí na alkohole a disponuje mnohými zručnosťami, vďaka ktorým si poradí s rozmanitými problémami. Nie, nehovoríme o ujovi školníkovi z tvojej základky. Reč je o miniatúrnom robotickom chrobákovi, ktorého unikátne vlastnosti mu vyslúžili zápis v Guinnessovej knihe rekordov.
Robeetle je názov drobného, avšak o to zaujímavejšieho robota, ktorý bol vyvinutý na University of Southern California. Výnimočným ho robia predovšetkým drobné rozmery, zdroj energie a spôsob, ktorým pohybuje končatinami. Vďaka hmotnosti 0,088 gramov ho Guinness považuje za najmenšieho robota poháňaného kvapalinou.
Robeetle váži menej ako tri zrnká ryže
Unesie však až 2,6-násobok tejto hmotnosti. Pohyb končatín využíva technológiu, ktorá by sa dala nazvať „umelými svalmi“. Ak si spomenieš na hodiny fyziky zo základnej školy, možno ti bude čosi hovoriť bimetalický teplomer. Končatiny Robeetle fungujú podobne – hliníkovo-titánovo-platinové drôtiky sa rozťahujú pri spaľovaní metanolu a po ochladení sa zmrštia do pôvodného stavu.
Chrobák teda nie je odkázaný na elektrické zdroje a v malej mierke je takýto pohon omnoho efektívnejší ako použitie štandardných batérií. Tvorcovia Robeetle našli inšpiráciu v prírode a dokázali hodnoverne okopírovať niekoľko jej patentov. Medzi možnými úlohami pre robota sa spomína napríklad opeľovanie rastlín alebo výpomoc pri operáciách.
Zdroj: sciencemag.org, profimedia.sk