Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Fičí na alkohole a disponuje mnohými zručnosťami, vďaka ktorým si poradí s rozmanitými problémami. Nie, nehovoríme o ujovi školníkovi z tvojej základky. Reč je o miniatúrnom robotickom chrobákovi, ktorého unikátne vlastnosti mu vyslúžili zápis v Guinnessovej knihe rekordov.

Robeetle je názov drobného, avšak o to zaujímavejšieho robota, ktorý bol vyvinutý na University of Southern California. Výnimočným ho robia predovšetkým drobné rozmery, zdroj energie a spôsob, ktorým pohybuje končatinami. Vďaka hmotnosti 0,088 gramov ho Guinness považuje za najmenšieho robota poháňaného kvapalinou.

profimedia

Robeetle váži menej ako tri zrnká ryže

Unesie však až 2,6-násobok tejto hmotnosti. Pohyb končatín využíva technológiu, ktorá by sa dala nazvať „umelými svalmi“. Ak si spomenieš na hodiny fyziky zo základnej školy, možno ti bude čosi hovoriť bimetalický teplomer. Končatiny Robeetle fungujú podobne – hliníkovo-titánovo-platinové drôtiky sa rozťahujú pri spaľovaní metanolu a po ochladení sa zmrštia do pôvodného stavu.

Chrobák teda nie je odkázaný na elektrické zdroje a v malej mierke je takýto pohon omnoho efektívnejší ako použitie štandardných batérií. Tvorcovia Robeetle našli inšpiráciu v prírode a dokázali hodnoverne okopírovať niekoľko jej patentov. Medzi možnými úlohami pre robota sa spomína napríklad opeľovanie rastlín alebo výpomoc pri operáciách.

profimedia
profimedia

Zdroj: sciencemag.org, profimedia.sk


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť