Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Fičí na alkohole a disponuje mnohými zručnosťami, vďaka ktorým si poradí s rozmanitými problémami. Nie, nehovoríme o ujovi školníkovi z tvojej základky. Reč je o miniatúrnom robotickom chrobákovi, ktorého unikátne vlastnosti mu vyslúžili zápis v Guinnessovej knihe rekordov.

Robeetle je názov drobného, avšak o to zaujímavejšieho robota, ktorý bol vyvinutý na University of Southern California. Výnimočným ho robia predovšetkým drobné rozmery, zdroj energie a spôsob, ktorým pohybuje končatinami. Vďaka hmotnosti 0,088 gramov ho Guinness považuje za najmenšieho robota poháňaného kvapalinou.

profimedia

Robeetle váži menej ako tri zrnká ryže

Unesie však až 2,6-násobok tejto hmotnosti. Pohyb končatín využíva technológiu, ktorá by sa dala nazvať „umelými svalmi“. Ak si spomenieš na hodiny fyziky zo základnej školy, možno ti bude čosi hovoriť bimetalický teplomer. Končatiny Robeetle fungujú podobne – hliníkovo-titánovo-platinové drôtiky sa rozťahujú pri spaľovaní metanolu a po ochladení sa zmrštia do pôvodného stavu.

Chrobák teda nie je odkázaný na elektrické zdroje a v malej mierke je takýto pohon omnoho efektívnejší ako použitie štandardných batérií. Tvorcovia Robeetle našli inšpiráciu v prírode a dokázali hodnoverne okopírovať niekoľko jej patentov. Medzi možnými úlohami pre robota sa spomína napríklad opeľovanie rastlín alebo výpomoc pri operáciách.

profimedia
profimedia

Zdroj: sciencemag.org, profimedia.sk


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.