Do kín dorazila severská fantasy Valhala. Čím sa líšia bohovia mýtov od tých z marveloviek?

Lákavé stvárnenie severských mýtov si užijeme na veľkom plátne aj v slovenských kinách.

Zdroj: Bontonfilm, Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

Pozor, tento článok obsahuje spoilery

Do slovenských kín v týchto dňoch prichádza pozoruhodne vyzerajúca fantasy Valhala: Ríša bohov od režiséra Fenara Ahmada. Ten nám na veľkom plátne predstaví legendárne postavy zo severských mýtov, ako sú Thor, Loki či Odin. Tí budú čeliť Ragnaröku, teda koncu sveta, a epickej poslednej bitke medzi bohmi a silami zla.

Filmoví fanúšikovia sa doteraz mohli s postavami zo severských mýtov stretnúť najmä prostredníctvom komiksových adaptácií od Marvelu. V tomto článku si trochu podrobnejšie predstavíme ich charaktery z pôvodných mýtov a legiend a porovnáme si ich s postavami, ktoré sme mali možnosť vidieť v marvelovkách.

1. Thor

Thora iste poznáš, a to ani nemusíš byť znalcom severskej mytológie. Táto postava sa totiž objavuje v marvelovských komiksoch, ako aj filmoch. Vlastných sóloviek sa už dočkala troch a videli sme ju aj vo všetkých filmoch série Avengers. Vo všetkých prípadoch si Thora zahral Chris Hemsworth.

Tento komiksový hrdina je predstavený najprv ako tak trochu arogantný a samoľúby boh hromu, ktorý je následne svojím otcom Odinom uvrhnutý z Asgardu na Zem. Jeho charakteristickou zbraňou je kladivo Mjolnir. Komiksový Thor si, pravdaže, vzal inšpiráciu priamo zo severských bájí a treba povedať, že čo sa týka základného charakteru postavy, tak tvorcovia sa plus-mínus držali originálnych prameňov.

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

Aj v nich je totiž Thor mocným bohom hromu, ktorý obýva Asgard a ako zbraň používa Mjolnir. Zobrazuje sa ako atletický mladý muž s ryšavou bradou. V pôvodných germánskych legendách je jeho manželkou Sif, s ktorou má dcéru Trúd.

V komiksoch je však Sif len jeho kamarátkou z detstva. V marvelovkách je jeho láskou astrofyzička Dr. Jane Foster v podaní Natalie Portman. V niektorých komiksoch si zase za manželku vezme záporáčku Enchantress, ktorá mu porodí syna.

Vo filme Valhala: Ríša bohov si Thora zahral Roland Møller.

2. Loki

Aj Loki je v našich končinách vďaka marvelovkám dobre známy. Pôvodne bol predstavený ako záporák a protihráč hlavných hrdinov v prvom filme Avengers, ale celkovo skôr spĺňa charakteristiku anti-hrdinu, než vyloženého záporáka. Mohli sme ho vidieť vo všetkých troch filmoch o Thorovi, v spomínaných Avengers a objavil sa aj v Avengers: Nekonečná vojna a Avengers: Endgame. Zahral si ho talentovaný Tom Hiddleston.

Loki má, samozrejme, tiež pôvod v severskej mytológii. Ide o boha ohňa, ľsti, faloše a všeobecne viacerých negatívnych vlastností. Báje o Lokim sú rôznorodé, najmä čo sa týka jeho charakteru. Niekedy je vyobrazený ako nepriateľ ostatných bohov, inokedy im pomáha. Jeho ženou je bohyňa Sigyn, s ktorou má dvoch synov – Narfiho a Váliho.

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

Zároveň s bohyňou ľadu Angrbodou splodil niekoľko oblúd, vrátane obrovského vlka Fenrira, o ktorom ešte bude reč. Mytologické pramene ponúkajú úplne odlišné príbehy od tých, ktoré sme mohli čítať/vidieť v marvelovkách. Je to ale celkom logické, keďže pôvodné texty sú veľmi spletité a nezriedka celkom temné.

Loki sa nám predstaví aj vo fantasy Valhala: Ríša bohov, kde ho stvárnil Dulfi Al-Jabouri.

3. Odin

Komiksového boha Odina, vládcu Asgardu, si zahral Anthony Hopkins a mohli sme sa s ním stretnúť vo všetkých troch sólovkách o Thorovi. Je otcom Thora a patrí k vôbec najmocnejším bohom. V pôvodných legendách je popisovaný ako silný, ale na prvý pohľad starý muž s dlhou bradou a jedným okom (keďže o svoje ľavé prišiel, aby dosiahol pri pití z mýtického Mírmirovho prameňa všetku múdrosť vekov).

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

Jeho ďalšie mená boli Wōden, Wuotan či Óðinn. Je považovaný za boha vojny, smrti, ale aj múdrosti, mágie, víťazstva či lovu. V minulosti sa mu často prinášali aj ľudské obete. Rovnako ako v marvelovkách, aj v pôvodných prameňoch je jeho synom Thor. Má však aj viacero iných potomkov, ktorí sa v komiksoch či filmoch neobjavujú (napríklad Váli, Týr či Bragi).

Jeho životný príbeh je v komiksoch, pochopiteľne, odlišný, než ten v mytologických legendách. Ale napriek tomu scenáristi komiksov jeho charakter celkom dobre vystihli.

Odina si v snímke Valhala: Ríša bohov strihol Asbjørn Krogh Nissen.

4. Fenrir

Fenrir je obrovský vlk, s ktorým sa stretávame napríklad v známom epose Edda. Jeho otcom je samotný Loki, ktorý ho splodil s ľadovou obryňou menom Angerboda. Fenrir je počas Ragnaröku predurčený zabiť boha Odina, ale má padnúť rukou Odinovho syna Vídarra.

S Fenrirom sme sa zatiaľ na poli filmových marveloviek nemali možnosť zoznámiť, v komiksoch sa však objavuje (pod menom Fenris) a plní v podstate rovnakú úlohu ako v klasických mýtoch. Ide o nepriateľa číslo jeden pre bohov a aj jeho záver je veľmi podobný pôvodným legendám.

Bontonfilm SK

Ako sme mohli vidieť v traileroch na fantasy Valhala: Ríša bohov, konečne sa tejto bájnej obludy dočkáme aj na strieborných plátnach. Zdá sa, že to bude stáť za to.

5. Ragnarök

Pod pojmom Ragnarök sa v severskej mytológii skrýva označenie pre koniec sveta. Ten sa odohrá po poslednej bitke bohov a síl zla. V bitke prežije osem bohov a jeden pár ľudí. Následne bude svet nanovo obnovený. Podľa starovekej veštby je nemožné Ragnarök zvrátiť, pričom ho budú sprevádzať rôzne zlovestné znamenia.

Friedrich Wilhelm Heine/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ragnar%C3%B6k#/media/File:Kampf_der_untergehenden_G%C3%B6tter_by_F._W._Heine.jpg)

Medzi ne patrí najmä krutá zima a zánik Slnka a Mesiaca, ktoré zhltnú vlci. Medzi légiami temna bude hlavne (už spomenutý) vlk Fenrir, obrovský had Midgårdsormen, Loki, obri či démon ohňa Surtr. Na strane dobra zase budú stáť bohovia.

S výrazom Ragnarök sme sa už mohli stretnúť v prípade tretej sólovky Thora, ktorá niesla práve tento podtitul. V samotnom filme sme následne videli aj zničenie Asgardu, hoci to prebehlo za iných okolností, než je popisované v originálnych mýtoch. Na vyobrazenie, ktoré bude verné predlohe, sa však zrejme môžeme tešiť práve vo fantasy Valhala: Ríša bohov.

6. Hela/Hel

Hel či Hela, ktorá obýva kráľovstvo mŕtvych. Na filmových plátnach sme sa s ňou mohli stretnúť v marvelovke Thor: Ragnarok v podaní skvelej Cate Blanchett. Tá bola hlavnou záporáčkou filmu. Pokiaľ by sme Hel chceli vyhľadať v originálnych mýtoch, môžeme siahnuť po epose Poetickej Edde, Prozaickej Edde. Tiež je zmieňovaná v ságach Heimskringla či Egil’s Saga.

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

V pôvodných zdrojoch sa dozvedáme, že je dcérou Lokiho a vládnuť nad svetom mŕtvych ju poveril samotný Odin. Bohužiaľ, mýtov, ktoré by nám mohli poskytnúť plastickejší obrázok o Hel, sa zachovalo veľmi málo. To dalo filmárom či komiksovým tvorcom určitú voľnosť vymyslieť jej najrôznejšie schopnosti.

Vo fantasy Valhala: Ríša bohov sa zrejme neobjaví, ale necháme sa prekvapiť.

7. Frigga

Frigg či Frigga je meno najvyššie postavenej bohyne germánskej mytológie. Je manželkou Odina a najčastejšie sa spája s materstvom, láskou, plodnosťou a rodinou. Medzi jej schopnosti patrí napríklad predpovedanie budúcnosti a liečenie zranení.

Frigg sa objavuje aj v marvelovských komiksoch a na filmových plátnach sme ju mohli vidieť v podaní Rene Russo vo filmoch Thor, Thor: Temný svet a Avengers: Endgame.

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

V týchto snímkach (a komiksoch) tiež zastáva úlohu manželky Odina, kde má navyše aj niekoľko magických schopností (napríklad zosielať ochranné kúzla). V marvelovskom univerze je zároveň jej skutočné meno Freyja, ale pod týmto menom je v pôvodných mýtoch označená iná bohyňa.

V snímke Valhala: Ríša bohov ju stvárnila Stine Fischer Christensen.

8. Sif

Sif je manželkou boha Thora. V mýtoch je spájaná s plodnosťou a rodinou. Čitatelia sa s ňou mohli stretnúť aj na stránkach komiksov, kde je obyčajne zobrazovaná ako bojovníčka, ktorá bojuje po boku Thora. Tvorcovia jej dali do vienka nadľudskú silu a majstrovské umenie ovládať ručné zbrane.

Marvel Studios/Walt Disney Studios Motion Pictures / moviestillsdb.com

V komiksoch je tiež sestrou Heimdalla, strážcu brán Asgardu. Jej vzťah s Thorom väčšinou nie je milostný, ako tomu je v prípade pôvodných mýtov. Vystupujú skôr ako dobrí priatelia. Na strieborných plátnach sa objavila v podaní herečky Jaimie Alexander vo filmoch Thor a Thor: Temný svet. Zároveň si ju môžeme pamätať aj z jednej epizódy seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.

V snímka Valhala: Ríša bohov si ju zahrá Lára Jóhanna Jónsdóttir.

Valhala: Ríša bohov bude evidentne viac verná pôvodným legendám a mýtom, čo je len a len dobre. Temnejší a drsnejší „kabát“ totiž takýmto filmom mimoriadne sedí. Doterajšie trailery vyzerajú naozaj skvele, takže sme rozhodne zvedaví na to, ako dopadne samotný film. Presvedčiť sa o tom môžeš od 28. novembra 2019 v slovenských kinách.

Spolu s Bontonfilmom sme si pre teba pri príležitosti tejto severskej fantasy pripravili súťaž o skvelé ceny

View this post on Instagram

🔥🔥🔥SÚŤAŽ🔥🔥🔥 Vo štvrtok 28.11.2019 prichádza do kín poriadne akčný film zo severskej mytológie s názvom Valhala: Ríša bohov a s ním aj táto brutálna súťaž, ktorú sme pre vás pripravili v spolupráci a @bontonfilm_slovensko Tak si nasaď rohatú helmu, zober svoju sekeru, exni pivo z baranieho rohu a zapoj sa do našej sútaže. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Výherca získa: ◾wellness pobyt v Hoteli Plejsy pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou ◾spoločenskú hru Valhalla ◾2 vstupenky do kina ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ PODMIENKY súťaže sú jednoduché: ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 1) Označ kamoša/kamošku, ktorého vezmeš do kina na film Valhala: Ríša bohov ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 2) Dajte obaja follow na @emefka_official ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 3) V sobotu 30. novembra sa dozvieš meno výhercu. (súťaž uzatvárame o polnoci z 29. na 30.11.) Pamätaj, vyhrať môžeš len ak ty aj tvoj kamoš/kamoška budete mať follow na stránke, v opačnom prípade budeme vyberať dovtedy, dokým nebude splnená podmienka. Držíme palce ✌️❤️⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Celý štatút súťaže nájdeš tu: http://bit.ly/bontonfilm_sutaz ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #emefka #emefkasutaz #instaslovak #instaslovakia #insta_svk #instaczech #slovakia #slovak#czech #slovensko #igerscz #igersczech #igersczechrepublic #czechgirl #czechboy #czechgirls#cze #slovakgirl #slovakiagirl #slovakiangirl #slovakian #slovenkadna

A post shared by EMEFKA SK/CZ (@emefka_official) on

Súťaž nájdeš na našom instagrame. Okrem wellness pobytu v Hoteli Plejsy pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou môžeš súťažiť aj o spoločenskú hru Valhalla od iHRYsko.sk a dve vstupenky do kina. Nezabudni sa do nej zapojiť, lebo nikdy nevieš, kedy sa šťastie usmeje práve na teba.

Tento obsah vznikol v spolupráci s BONTONFILM a.s.

Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Pornhub prichádza s lákavou ponukou. Prístup k prémiovému obsahu môžeš oddnes získať doživotne

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME