Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
V spolupráci s CinemArt

Do kín prichádza fantasy Dungeons & Dragons: Česť zlodejov podľa svetoznámej stolnej hry. Aká je jej história?

Dungeons & Dragons patrí medzi najobľúbenejšie stolné hry.


Kvalitných fantasy nikdy nie je dosť, a pokiaľ patríš k milovníkom tohto žánru, iste ťa poteší, že už o pár dní vstúpi do našich kín snímka Dungeons & Dragons: Česť zlodejov. O jej réžiu sa postarala dvojica John Francis Daley a Jonathan Goldstein a ide o adaptáciu legendárnej stolnej hry Dungeons & Dragons.

V tomto článku sa trochu viac zameriame práve na túto hru, priblížime si okolnosti jej vzniku a zmienime sa aj o filmoch a seriáloch, v ktorých hrala pomerne významnú rolu.

Obrovský hit

Fantasy RPG stolnú hru Dungeons & Dragons (známu aj pod skratkou D&D) vymysleli Gary Gygax a Dave Arneson a prvýkrát sa na trh dostala v roku 1974. Ide o hru, v ktorej hráč ovláda jednu vybranú postavu, s ktorou absolvuje rôzne dobrodružstvá.

Postupne získava skúsenosti a vylepšuje svoje schopnosti. Hru väčšinou hrá hneď niekoľko hráčov, ktorí tvoria družinu hrdinov a spoločnými silami bojujú s obludami či riešia najrôznejšie prekážky a konflikty.

Shutterstock

Hra Dungeons & Dragons sa stala obrovským hitom a dodnes sa teší obrovskej popularite. Keďže išlo o prvú podobnú hru svojho druhu, dá sa povedať, že položila základy ďalších stolných (a neskôr aj počítačových) hier. Zrejme najväčší boom hra zažila v priebehu 80. a 90. rokov, dodnes je však medzi hráčmi obľúbená.

Od prvého vydania v roku 1974 nasledovalo viacero ďalších edícií. Odhaduje sa, že hra zarobila viac ako 1 miliardu dolárov a zahrali si ju milióny hráčov. Dodnes patrí k vôbec najznámejším stolným hrám a minimálne podľa názvu ju poznajú aj tí, ktorí žiadne stolné hry nikdy nehrali.

Prvá priama filmová adaptácia

Človek by si myslel, že podobne vďačná látka bude vábiť filmárov ako magnet. V skutočnosti sme si však na prvý celovečerák Dungeons & Dragons museli počkať relatívne dlho, a to až do roku 2000. Predtým sme sa ale s hrdinami tejto stolnej hry mohli stretnúť v rôznych románoch či komiksoch. Ale späť k filmu. Dungeons & Dragons z roku 2000 režíroval Courtney Solomon.

Príbeh sa točil okolo zlodejíčkov Ridleyho (Justin Whalin) a Snailsa (Marlon Wayans), ktorí musia vybojovať súboj so silami zla. Vo filme sme sa mohli stretnúť aj s mágmi, zlými čarodejníkmi, trpaslíkom či elfkou.

Snímka samotná však dopadla katastrofálne. Kritici ju označili za jeden z najhorších filmov daného roka a vyčítali jej mizerné efekty, slabú réžiu a trápny humor. Ani po stránke tržieb nešlo o žiadny úspech. Rozpočet sa vyšplhal na 45 miliónov dolárov, pričom snímka na box office dokázala získať len chabých 33,8 milióna.

MovieStillsDB / New Line Cinema

Ďalšie dva filmy

Snímka teda poriadne sklamala a prvá šanca oživiť na striebornom plátne magický svet Dungeons & Dragons dopadla fiaskom. Človek by si myslel, že značka bude týmto pokusom na dlhé roky pochovaná, ale to sa, prekvapivo, nestalo. Film totiž dostal samostatný sequel (ktorý však už nešiel do kín, ale priamo na video nosiče) s názvom Dungeons & Dragons: Wrath of the Dragon God. O jeho réžiu sa postaral Gerry Lively a príbeh sa odohrával sto rokov po udalostiach prvého dielu.

Z neho sa do sequelu vrátil zlý mág Damodar (Bruce Payne), ktorý sa chystá pomstiť Izmerskému kráľovstvu. Bojovať proti nemu musia odvážny bojovník Berek (Mark Dymond) a pomerne neskúsená kúzelníčka Melora (Clemency BurtonHill).

Warner Home Video

Snímka prefrčala videotrhom bez väčšieho diváckeho či kritického záujmu, hoci celkovo sa dá povedať, že recenzie boli trochu pozitívnejšie než v prípade prvého dielu. Producenti však zrejme vyhodnotili, že sa im oplatí naliať peniaze aj do tretieho dielu. V roku 2012 tak uzrel svetlo sveta film Dungeons & Dragons 3: The Book of Vile Darkness, ktorý tiež režíroval Gerry Lively a ktorý tiež zamieril rovno na DVD nosiče.

Hlavným hrdinom bol tentokrát rytier Grayson (Jack Derges), ktorý sa pridá k skupine zloduchov, aby sa pokúsil zachrániť svojho otca pred istou smrťou. A okrem toho musí, ako inak, zachrániť aj svet. Film bol kritikmi zväčša ignorovaný a divácke reakcie boli väčšinou negatívne.

Producentom bolo jasné, že podobným štýlom sa pokračovať nemôže, nechali značku nejaký čas spať a napokon sa rozhodli pre reboot. A práve ten o už o pár dní dorazí do našich kín…

IM Global

Odkazy v iných filmoch a seriáloch

Dungeons & Dragons však nie sú len priame adaptácie. Obľúbená fantasy stolná hra sa totiž objavila vo viacerých známych filmoch a seriáloch. Významnú rolu hrá v seriálovom hite Stranger Things od Netflixu. Pre hlavných detských hrdinov je D&D najlepším spôsobom, ako tráviť voľný čas.

Dokonca aj obludám z Upside Down dávajú mená podľa známych oblúd z Dungeons & Dragons (Demogorgon, Mind Flayer či Vecna). Samotný mechanizmus hry a spôsob rozprávania je tiež využitý scenáristami pri rozprávaní seriálového príbehu, ktorý na Dungeons & Dragons obsahuje viacero ďalších odkazov.

MovieStillsDB / Netflix

Okrem toho sme sa mohli s D&D stretnúť aj v kultovom sci-fi E. T. – Mimozemšťan od Stevena Spielberga a odkazy naň sa objavili aj v animáku Vpred. Ten sa odohráva v modernom fantasy svete, v ktorom sú niektoré bytosti vytvorené priamo podľa predlôh z D&D.

Z ďalších titulov, v ktorých sa známa hra na hrdinov spomínala či priamo hrala, môžeme zmieniť seriály Community, Freaks and Geeks, Simpsonovci, Gravity Falls, Partička IT, Buffy, premožiteľka upírov či Teória veľkého tresku.

Nový film zbiera pozitívne recenzie

Keďže filmovým adaptáciám D&D sa doteraz príliš nedarilo, fanúšikovia o to viac očakávajú novinku Dungeons & Dragons: Česť zlodejov. Hlavným hrdinom príbehu je bard Edgin (Chris Pine), ktorý šéfuje partičke zlodejov, ktorí kradnú vzácne artefakty. Keď ale jeden z týchto magických predmetov nechtiac posunie zloduchovi, ktorý s ním má temné plány, musí chybu napraviť.

A pomôcť mu v tom môže len dôkladne naverbovaná skupina hrdinov na čele s rytierom (Regé-Jean Page), mágom (Justice Smith) či mladou druidkou (Sophia Lillis). Vo vedľajších úlohách sa objavia aj Michelle Rodriguez, Hugh Grant, Chloe Coleman, Jason Wong, Daisy Head či Bryan Larkin.

YouTube video

Podarí sa novej adaptácii napraviť chuť po sérii predchádzajúcich filmových nepodarkov? To zatiaľ nevieme, ale niečo by nám mohli naznačiť prvé zahraničné recenzie. Tie sú totiž zatiaľ mimoriadne pozitívne! Na stránke Rotten Tomatoes má snímka momentálne 86 % pozitívnych recenzií s ratingom 7,30/10, na Metacritic zase nadpriemerné hodnotenie 75 %.

Kritici sa pochvalne vyjadrili o hercoch, zábavných a sympatických postavách, ale aj funkčnom humore či prekvapivo silných emóciách. Podľa nich ide o neuveriteľne chytľavú fantasy zábavu, ktorá urobí veľkú radosť všetkým fanúšikom D&D, ale aj ľuďom, ktorí hru v živote nehrali. A to je zrejme najlepšie vysvedčenie, aké mohol film získať. Do slovenských kín zamieri už 30. marca.

CinemArt SK

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje