Do kín prichádza nová pixarovka Vpred. Čo o nej potrebuješ vedieť pred návštevou kina?

Výborne vyzerajúci fantasy animák dorazí do kín už čoskoro.

Zdroj: © Walt Disney Pictures / moviestillsdb.com

Do slovenských kín v týchto dňoch vstupuje nová snímka z dielne štúdia Pixar. Animák Vpred zrežíroval Dan Scanlon a zatiaľ to vyzerá, že film rozhodne nesklame. Pokiaľ sa chystáš do kina, v nasledovnom článku ti prinášame niekoľko zaujímavostí a faktov, ktoré by si mal poznať ešte predtým, než sa na Vpred vyberieš.

1. Režíruje schopný tvorca

Ako režisér na pixarovku Vpred dohliadal Dan Scanlon. Ten už má na konte úspešný animák Príšerky: Univerzita z roku 2013. Ako už názov hovorí, išlo o prequel parádnej pixarovky Príšerky s.r.o. z roku 2001. Kritici Scanlonovu snímku prijali vrelo a išlo aj o finančný úspech (oproti rozpočtu 200 miliónov dolárov snímka dokázala utŕžiť viac ako 744 miliónov).

Scanlon má na konte aj komédiu Tracy (2009), ktorá sa však do našich končín nedostala, a animovaný krátky film Mater a Bludička (2006), ktorý sa odohrával vo svete pixarovky Autá (2006), na ktorej sa Scanlon podieľal ako autor storyboardov.

2. Môžeme sa tešiť na originálny príbeh

Tvorcovia nás v prípade Vpred zavedú do skutočne nevšedného sveta. V zásade by sme ho mohli charakterizovať ako „modernú fantasy krajinu“. Všade sa totiž potulujú najrôznejšie fantasy bytosti, od elfov cez jednorožcov až po škriatkov.

Zároveň však tieto postavy využívajú všetky nám známe výdobytky modernej techniky. Práve technologický rozvoj mal za následok, že z tohto sveta vymizla mágia a čary.

Hlavnými postavami príbehu sú dvaja elfskí tínedžeri, bratia Ian a Barley Lightfootovci. Tí sa dostanú k tajomnej magickej palici, ktorá patrila ich nezvestnému otcovi.

Zistia, že prostredníctvom nej môžu svojho otca pričarovať, ale budú na to potrebovať aj magický kameň. Vydávajú sa teda na dobrodružnú cestu, ktorá ich navždy zmení a možno pri nej objavia aj ten zvyšok mágie, ktorý sa v tomto svete ešte skrýva.

V originálnom anglickom znení postavičkám hlasy prepožičali herci ako Tom Holland, Chris Pratt, Julia Louis-Dreyfus, John Ratzenberger, Octavia Spencer či Mel Rodriguez.

3. Na filme sa podieľali aj ďalší skúsení tvorcovia

Ako sme už napísali, na režisérskej stoličke sedí Dan Scanlon, ale nie je jediným schopným tvorcom, ktorý sa na Vpred podieľal. So scenárom mu pomáhal napríklad aj Keith Bunin, ktorý má na konte niekoľko cenených divadelných hier, ale aj seriálových scenárov (napríklad oceňovaný seriál In Treatment z dielne HBO).

Ako producent pomáhal aj Pete Docter, režisér pixaroviek, ako Hore či V hlave, ktorý sa navyše producentsky podieľal aj na snímkach Toy Story 4, Príšerky: Univerzita či Neskrotná. To všetko by malo byť zárukou kvalitného filmového zážitku.

CinemArt SK

4. Režisér sa pri tvorbe filmu inšpiroval udalosťami zo svojho života

Dan Scanlon tvrdí, že inšpiráciou mu boli aj udalosti z jeho vlastného života. Režisér prezradil, že jeho otec zomrel, keď bol Scanlon ešte chlapec a vždy ho zaujímala odpoveď na otázku, kto jeho otec vlastne bol.

„Vo filme sme rozpovedali príbeh dvoch tínedžerských elfských bratov, ktorých otec zomrel, keď boli príliš mladí na to, aby si ho pamätali,“ poznamenal Scanlon. „Ale vďaka troche mágie, ktorá vo svete ešte ostala, sa bratia vydajú na cestu, ktorá im dá šancu stráviť ešte jeden magický deň so svojím otcom.

CinemArt SK

5. Kritici novú pixarovku prijali pozitívne

Snímka si odbila slávnostnú premiéru na filmovom festivale v Berlíne, čo znamená, že máme k dispozícii už aj viacero recenzií od zahraničných novinárov. Aký je ich verdikt? Môžeme povedať, že mimoriadne pozitívny. Na stránke Rotten Tomatoes má Vpred 84 % pozitívnych recenzií s ratingom 7.19/10.

Recenzenti chválili animáciu, originálny svet, humor, ale aj úprimné emócie. V priemere je drvivá väčšina kritík pozitívna a pre Pixar ide podľa všetkého o ďalší úspešný projekt, ktorý nepochybne bude hitom aj medzi divákmi. Podľa doterajších trailerov sa naozaj zdá, že nás v kinách čaká skvelé a zábavné dobrodružstvo pre všetky vekové kategórie.

Do slovenských kín sa Vpred dostane už 5. marca 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Najčastejšie mýty, ktorým niektorí ľudia ešte stále slepo veria


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME