Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Shutterstock

Do kín prichádza nový diel Transformers. Aká je ich história a aké adaptácie s nimi sme už dostali?

Transformers: Monštrá sa prebúdzajú dorazí do kín už čoskoro.

V roku 2007 vstúpil do kín akčný sci-fi kúsok Transformers od Michaela Baya a odštartoval tak populárnu sériu, ktorá nám predstavila obrovských robotov, schopných premeniť sa na autá. Tvorcovia filmu sa inšpirovali mimoriadne úspešnou sériou hračiek, ktorú nám už roky prináša spoločnosť Hasbro.

V tomto článku sa bližšie pozrieme na vznik samotných Transformerov a tiež na niektoré adaptácie, ktoré sme s nimi videli. Bayov film totiž ani zďaleka nebol prvým pokusom dať týmto hračkám filmovú (či seriálovú) podobu.

Úspešná séria hračiek

O vznik Transformerov sa najviac pričinili japonskí dizajnéri pod vedením Shōjiho Kawamoriho zo spoločnosti Takara Tomy. Prvá generácia týchto hračiek niesla názvy Micro Machines a Diaclone. V roku 1984 bola značka premenovaná na Transformers a Takara Tomy spojila sily s koncernom Hasbro. Ten následne v roku 1984 uviedol Transformerov na americký trh.

Do kín prichádza nový diel Transformers. Aká je ich história a aké adaptácie s nimi sme už dostali?
Profimedia

Okrem toho Hasbro oslovil aj Marvel Comics, aby jednotlivým robotom vymysleli mená, krátku backstory a neskôr aj komiksové príbehy. O tie sa postaral komiksový scenárista Bob Budiansky. Samotné komiksy začali vychádzať už v roku 1984 a čitatelia si ich mohli čítať až do začiatku 90. rokov.

Hračky sa stali mimoriadne populárnymi, k čomu okrem skvelého dizajnu prispeli aj komiksové príbehy. V prvej generácii sa na trh dostalo 23 Transformerov, ktorí boli rozdelení do troch druhov.

V prvom rade sme tu mali Autobotov, medzi ktorých patrili napríklad Optimus Prime, Bluestreak, Ironhide či Mirage. Okrem nich ale boli dostupní aj Mini Autoboti, ku ktorým patril Bumblebee, Brawn či Cliffjumper, a taktiež Decepticoni ako Megatron, Laserbeak či Rumble.

Prvé adaptácie

A ako na tom sú Transformeri s adaptáciami? Komiksové príbehy sme už spomínali. Okrem nich však potenciál značky vytušili aj filmári. Animovaný seriál The Transformers sa začal vysielať už v roku 1984 a na obrazovkách sa udržal tri roky.

Počas nich diváci dostali celkom štyri série. Príbeh sa točil okolo dlhého súboja Autobotov a ich odvekých nepriateľov Decepticonov. V roku 1986 dostali Transformeri aj vlastný animovaný celovečerák The Transformers: The Movie v réžii Nelsona Shina. Ten v čase premiéry pozbieral skôr negatívne recenzie. Kritikom sa nepozdával temný tón filmu, považovali ho za nevhodný pre deti.

Do kín prichádza nový diel Transformers. Aká je ich história a aké adaptácie s nimi sme už dostali?
MovieStillsDB / De Laurentiis Entertainment Group

S odstupom rokov je však snímka hodnotená výrazne pozitívnejšie, a práve jej netradične temný tón z nej robí pozoruhodné dielo. Ešte v ten istý rok si odbil premiéru aj ďalší animovaný celovečerák Transformers: Five Faces of Darkness.

Stojí za zmienku, že seriál The Transformers si vyslúžil aj japonský reboot Transformers: The Headmasters. Ten sa vysielal v rokoch 1987 a 1988. Po ňom nasledovali ešte seriály Transformers: Super-God Masterforce (1988 – 1989) a Transformers: Victory (1989 – 1990).

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #43

Odporúčame prečítať:

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #43

90. roky a prvý hraný celovečerák

Úspech Transformerov nepoľavoval ani v 90. rokoch. V roku 1996 dorazil seriál Beast Wars: Transformers, ktorý sa vysielal až do roku 1999. Zaujímavé na ňom je, že išlo o jeden z prvých kompletne CGI seriálov. Zároveň nám predstavil aj nový druh Transformerov s názvom Maximals. Práve Beast Wars sa do veľkej miery inšpiroval aj nový film Transformers: Monštrá sa prebúdzajú.

Do kín prichádza nový diel Transformers. Aká je ich história a aké adaptácie s nimi sme už dostali?
MovieStillsDB / SyndicationYTV

V roku 2011 sa o priazeň divákov uchádzal seriál Beast Machines: Transformers, ktorý priamo nadväzoval na Beast Wars. Z ďalších seriálov stoja za zmienku tituly ako Transformers: Robots in Disguise, Transformers: Armada, Transformers: Engeron, Transformers: Cybertron či Transformers: Animated.

V roku 2007 sa známi roboti dočkali aj prvého hraného spracovania v réžii spomínaného Michaela Baya. Snímka sa stala úspešnou kriticky aj divácky a bola piatym finančne najúspešnejším titulom roka. Obdržala aj tri nominácie na Oscara (za strih zvuku, mix zvuku a vizuálne efekty). Nasledovali ešte štyri priame sequely a jeden spin-off/prequel.

Nový film v sérii

No a už tento týždeň si aj v slovenských kinách budeme môcť zájsť na nový diel Transformerov. Réžie filmu Transformers: Monštrá sa prebúdzajú sa ujal Steven Caple Jr. (Creed II) a zahrali si v ňom Anthony Ramos, Dominique Fishback, Luna Lauren Vélez, Tobe Nwigwe, Dean Scott Vazquez a Michael Kelly. Transformerom prepožičali hlasy herci ako Peter Cullen, Liza Koshy, John DiMaggio, Ron Perlman, Michelle Yeoh, David Sobolov či Peter Dinklage.

Film je prvým dielom novej plánovanej trilógie, takže štúdio Paramount potrebuje, aby bol úspešný. Prvé reakcie, ktoré sa vyrojili na sociálnych sieťach, snímku chvália a lákajú na epické dobrodružstvo s výbornou audiovizuálnou stránkou a strhujúcou akciou. Snáď sa teda pozitívny buzz potvrdí aj v kine. Premiéru si film odbije už 8. júna.

YouTube video

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.