Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana
V spolupráci s Continental film
Zdroj: ©Department of Post / MovieStillsDB

Do kín prichádza nový horor zo série Evil Dead. Aká je jej história a ktoré diely boli najlepšie?

Evil Dead: Vzostup zla je ďalším zárezom v úspešnej sérii.

Už o niekoľko dní si v kinách budeme môcť vychutnať lákavú hororovú novinku Evil Dead: Vzostup zla. Ako hovorí už názov, ide o ďalší prírastok do ságy Evil Dead, ktorá má za sebou pomerne bohatú históriu. Trochu si ju pripomenieme práve v tomto článku.

Evil Dead (Lesný duch)

Prvý diel hororovej série Evil Dead (v našich končinách sa niekedy prekladá ako Lesný duch či Smrteľné zlo) si odbil premiéru v roku 1981. Režíroval ho vtedy neznámy Sam Raimi, pre ktorého išlo o celovečerný debut. Príbeh sa točí okolo piatich študentov, ktorí si vyrazia na izolovanú chatu v horách. Za pomoci záhadnej audionahrávky sa im následne nechtiac podarí vyvolať hordy démonov a boj o prežitie začína. A potečie pri ňom veľa, veľa krvi.

Raimiho film vznikol na základe podobne ladeného hororového kraťasu Within the Woods. Samotný Evil Dead vznikol za skromných 375-tisíc dolárov (ktoré Raimi získal od rôznych darcov či priateľov), po finančnej stránke sa mu však darilo výborne. Dokázal totiž do kasičky nasypať skvelých 29,4 milióna dolárov. Kritické reakcie boli tiež pozitívne a dnes sa Evil Dead radí medzi zaslúžené hororové klasiky a nesmrteľné kulty.

YouTube video

Evil Dead 2 (Smrteľné zlo)

Úspech jednotky naznačoval, že sa skôr či neskôr dočkáme sequelu. Stalo sa tak v roku 1987, keď do kín vstúpil Evil Dead II, opäť v Raimiho réžii. Zaujímavé je, že film je vnímaný jednak ako sequel, ale aj ako remake prvého filmu. Premisa je totiž podobná.

Ash Williams (Bruce Campbell), ktorý prežil krvavé peklo prvého dielu, sa so svojou priateľkou vydá na romantický výlet na chatu v horách. Tam objaví audionahrávku známeho archeológa, ktorý na nej recituje pasáže z obávaného Necronomiconu, knihy mŕtvych. To vyvolá démonické hordy, s ktorými sa treba porátať. Ash si teda na odseknutú ruku pripevní motorovú pílu a vyráža do akcie.

Na rozdiel od prvého dielu tentokrát nešlo o čistokrvný horor, ale o hororovú komédiu. Aj Evil Dead 2 pozbieral veľmi spokojné recenzie (dokonca ešte lepšie než prvý film), hoci po stránke tržieb nešlo o taký hit. Oproti rozpočtu 3,5 milióna dokázal na box office trhnúť „len“ necelých 6 miliónov. Napriek tomu však získal kultový status a niektorí ho dokonca označujú za najlepší diel série.

YouTube video

Armáda temnôt

V roku 1992 dorazil Sam Raimi s tretím dielom Armáda temnôt. Ten kombinoval prvky temnej fantasy a hororovej komédie. Opäť sa na scéne objavuje Ash (Bruce Campbell), ktorý sa prenesie v čase do stredoveku. Tam dostane úlohu nájsť obávaný spis Necronomicon. Jednoduché to však nebude, keďže mu v ceste stojí mnoho démonických monštier.

Tretí diel ešte viac pridal na humore a zveličovaní, takže o nejakom napätí v ňom nemôže byť ani reč. Na druhej strane, zábava je to stále dobrá. Film síce pozbieral relatívne pozitívne recenzie, ale viacerým divákom a kritikom sa nepáčil až príliš veľký dôraz na humornú zložku.

Film bol natočený za 11 miliónov, na box office dokázal získať 21,5 milióna dolárov, čo bolo vyhodnotené ako neúspech. Všeobecne sa Armáda temnôt považuje za asi najslabší zárez Raimiho trilógie, hoci rovnako ako predchádzajúce filmy, aj ona má dnes pečať nesmrteľného kultu.

YouTube video

Evil Dead

Po premiére Armády temnôt sa zdalo, že sága Evil Dead už povedala všetko, čo mohla, a ďalšie diely nedorazia. To sa zmenilo až v roku 2013, keď si odbil premiéru Evil Dead v réžii Fedeho Álvareza. V tomto prípade však išlo o reboot, hoci snímka by sa dala vnímať aj ako pokračovanie pôvodnej série.

V centre príbehu bola opäť skupina mladých ľudí, ktorí si vyrazia do chaty v lesoch. Tam objavia tajomnú knihu Necronomicon, ktorou prebudia tajomné zlo.

Álvarezov Evil Dead úplne opustil komediálne ladenie predchádzajúcich dielov a ponúkol divákom pomerne depresívny a temný horor. Snímka pozbierala pomerne pozitívne recenzie a pripísala si aj finančný úspech. Oproti rozpočtu 17 miliónov dokázala trhnúť 97,5 milióna dolárov.

YouTube video

Ash vs Evil Dead

Po sérii filmov sa značka Evil Dead premiestnila do televíznych vôd. V roku 2015 sa totiž začal vysielať seriál Ash vs Evil Dead. Ten nadväzoval priamo na Raimiho trilógiu a samotný Sam Raimi sa na ňom podieľal ako výkonný producent.

V úlohe Asha Williamsa sa opäť predstavil Bruce Campbell, pričom príbeh sa odohrával asi 30 rokov po udalostiach prvých troch filmov. Ash žije pokojným a vlastne dosť nudným životom. Potom sa však rozšíri smrtiaca epidémia, ktorá môže vymazať z planéty celé ľudstvo. Ashovi tak neostáva nič iné, len sa opäť vrátiť do akcie. A zapnúť motorovú pílu!

Seriál si vyslúžil dovedna tri série, ktoré ponúkli to, čo fanúšikovia na sérii odjakživa milovali. Absurdný humor a štedrú dávku gore. Ash vs Evil Dead získal nadšené recenzie (spätne sa dá povedať, že bol hodnotený najlepšie z celej série) a pozbieral aj viacero ocenení. Po tretej sérii, ktorá mala premiéru v roku 2018, bol zrušený, ale podľa dostupných informácií by v budúcnosti mal pokračovať ako animovaný seriál.

YouTube video

Evil Dead: Vzostup zla

Producenti sa napokon rozhodli dať značke ďalšiu šancu v podobe celovečerného filmu. Evil Dead: Vzostup zla vstúpi do našich kín už o pár dní a režisérsky sa pod neho podpísal Lee Cronin. Na filme sa ako producenti podieľali aj Sam Raimi a Bruce Campbell, tentokrát však dostaneme úplne nový príbeh s novými postavami.

Tou hlavnou bude Beth (Lily Sullivan), ktorá navštívi svoju odcudzenú sestru Ellie (Alyssa Sutherland), ktorá žije v malom byte v Los Angeles a sama vychováva tri deti. Ellie v budove objaví aj podivnú knihu, ktorá na tento svet privolá démonické monštrá. Pokiaľ chcú sestry a ďalší obyvatelia domu prežiť, budú musieť spojiť sily a bojovať.

YouTube video

Vo filme si zahrali aj Morgan Davies, Gabrielle Echols, Nell Fisher, Richard Crouchley, Mirabai Pease, Anna-Maree Thomas, Jayden Daniels či Tai Wano. Trailery vyzerajú poriadne lákavo a atmosféricky a dokazujú, že séria Evil Dead má čo povedať aj dnes. To potvrdzujú aj prvé zahraničné recenzie, ktoré sú výrazne pozitívne. Na stránke Rotten Tomatoes má snímka 95 % pozitívnych recenzií s ratingom 7,5/10 a na Metacritic zase slušných 73 %.

Kritici uviedli, že fanúšikovia pôvodnej série budú viac než spokojní a na svoje si prídu aj tí, ktorí Evil Dead doteraz nevideli, prípadne ich predchádzajúce filmy nezaujali. Čaká nás vraj skrátka kvalitný horor. Tešíme sa! Do slovenských kín snímka zamieri už 20. apríla.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.