Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Takzvané The Conjuring Universe neobsahuje len hlavnú sériu V zajatí démonov, ale aj niekoľko prequelov a spin-offov. Pri príležitosti premiéry nového hororu V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu diabol sa trochu bližšie pozrieme na minulosť tejto značky, pripomenieme si jednotlivé filmy a ich prijatie divákmi a kritikmi.

V zajatí démonov

Sériu odštartoval horor V zajatí démonov, ktorý režíroval James Wan. Svoju premiéru si odbil v roku 2013 a prvýkrát nám predstavil paranormálnych vyšetrovateľov Eda a Lorraine Warrenovcov (Patrick Wilson a Vera Farmiga). Na tých sa obráti zúfalá rodina Perronovcov, ktorá sa práve nasťahovala do nového domu. Podľa všetkého v ňom ale sídlia sily z iného sveta.

Film sa inšpiroval skutočným prípadom, hoci tvorcovia ho predsa len výrazne zdramatizovali. Snímka vznikla za 20 miliónov dolárov, pričom sa ale stala obrovským hitom a na box office trhla takmer 320 miliónov. Kritici a diváci boli tiež mimoriadne spokojní a V zajatí démonov ovenčili skvelými ohlasmi. Chválili perfektnú atmosféru, sympatických hercov, sebavedomú Wanovu réžiu a hudbu. Bolo jasné, že producenti budú kuť železo, kým je horúce, a diváci sa dočkajú ďalších pokračovaní.

Annabelle

A fanúšikovia sa skutočne dočkali, a to už o rok neskôr. Práve vtedy totiž do kín vstúpil spin-off Annabelle. Ako hovorí už názov, bližšie sa pozrel na démonickú bábiku, ktorej príbeh bol zľahka načrtnutý už v prvej časti V zajatí démonov. Snímku režíroval John R. Leonetti.

Príbeh sa točil okolo páru Johna (Ward Horton) a Mie (Annabelle Wallis) Formovcov, ktorí si zaobstarajú na prvý pohľad nevinnú bábiku Annabelle. Nadprirodzené úkazy však na seba nenechajú dlho čakať a pár sa ocitne v smrteľnom nebezpečenstve. Po krku im nepôjdu len démonické sily, ale aj vyznávači nebezpečnej satanistickej sekty.

Snímka vznikla za skromných 6,5 milióna dolárov, pričom po finančnej stránke išlo opäť o veľký hit. Na box office totiž utŕžila viac ako 257 miliónov. Kritici však rozhodne neboli takí spokojní ako v prípade filmu V zajatí démonov. Film pozbieral skôr negatívne recenzie a kritici ho označili za rutinný a generický horor, ktorý nemá stopu po fungujúcej atmosfére či kvalitnom scenári. Diváci ale boli ústretovejší, o čom, napokon, svedčí aj veľká návštevnosť.

V zajatí démonov 2

V roku 2016 si odbil premiéru sequel V zajatí démonov. Na režisérskej stoličke opäť sedel overený James Wan, pričom scenáristi sa tentokrát zamerali na prípad takzvaného Enfieldského poltergeista. O tomto prípade sme ti na EMEFKA priniesli aj samostatný článok.

Ako Ed a Lorraine Warrenovci sa vrátili Patrick Wilson a Vera Farmiga a výsledkom bol opäť horor, ktorý dokázal rozvíriť žánrové vody. Po finančnej stránke išlo znovu o hit. Rozpočet sa síce navýšil na 40 miliónov dolárov, ale na box office producenti prepočítavali skvelých 320,4 milióna dolárov. Kritici boli tiež spokojní (hoci menej než v prípade jednotky) a chválili výbornú atmosféru, réžiu a herecké výkony. Potvrdilo sa, že séria V zajatí démonov má stále veľký potenciál a životaschopnosť a že úspech prvého filmu nebola žiadna náhoda.

Annabelle 2: Stvorenie zla

V roku 2017 sme dostali ďalší spin-off a zároveň prequel k filmu Annabelle s názvom Annabelle 2: Stvorenie zla. Réžie sa chopil talentovaný David F. Sandberg a rozpovedal nám príbeh toho, ako prekliata bábika Annabelle vlastne uzrela svetlo sveta. V centre bola tragická smrť dcérky výrobcu bábik Samuela Mullinsa (Anthony LaPaglia), ktorá odštartovala všetky nadprirodzené udalosti spojené s prekliatou bábikou. Mnohí diváci od tohto filmu iste veľa nečakali, keďže prvý diel nebol príliš kvalitný.

Lenže David F. Sandberg potvrdil svoje nadanie a do kín poslal výrazne lepší film. Od kritikov si odniesol pozitívne reakcie a spokojní boli aj diváci. Snímka opäť vznikla za lacný peniaz, v tomto prípade 15 miliónov. Na box office sa jej ale darilo náramne dobre a pripísala si na konto viac ako 306 miliónov dolárov. Súčasťou propagácie bola aj zaujímavá súťaž, v ktorej mohli začínajúci režiséri natočiť vlastný krátkometrážny horor zapadajúci do Conjuring univerza. Výsledkom bolo niekoľko skutočne kvalitných kúskov.

Mníška

O rok neskôr, teda v roku 2018, dopriali tvorcovia bábike Annabelle trochu oddychu a zamerali sa na ďalšiu vďačnú potvoru, menovite démona Valaka, s ktorým sme sa zoznámili vo V zajatí démonov 2. Horor Mníška zrežíroval Corin Hardy a preniesol nás v ňom do roku 1952.

Keď mladá mníška v rumunskom kláštore spácha samovraždu, na miesto prichádza otec Burke (Demián Bichir) a novicka Irene (Taissa Farmiga), aby celú vec prešetrili. Ešte ale netušia, že sa stretnú so silami, ktoré nepochádzajú z tohto sveta. Snímka vznikla za skromných 22 miliónov a opäť sa stala veľkým úspechom. Na box office totiž zinkasovala viac ako 365 miliónov.

Čo sa týka prijatia, recenzie boli skôr rozpačité, hoci nie absolútne negatívne. Chválu si odniesli herci a atmosféra, ale kritika sa zosypala na slabý scenár a celkovú preplácanosť. Stojí za zmienku, že Mníška si odniesla zatiaľ najnižšie hodnotenie od divákov. Stránka CinemaScore uviedla, že priemerná známka filmu je C. Napriek tomu v štúdiu plánujú sequel, koniec-koncov, Mníška stále zarobila slušné peniaze.

Annabelle 3: Návrat

Do tretice všetkého dobrého – bábika Annabelle sa nám prihlásila v ďalšom horore. Annabelle 3: Návrat napísal a režíroval Gary Dauberman a ide o sequel predchádzajúcich dvoch častí. Tentokrát sme sa vo filme dočkali aj známej dvojice Eda a Lorraine v podaní Patricka Wilsona a Very Farmigy. Príbeh sa ale vo väčšej miere točil okolo ich dcéry Judy (Mckenna Grace), ktorá sa ocitne doma sama so svojimi kamarátkami Mary Ellen (Madison Iseman) a Danielou (Katie Sarife).

To sa démonická sila prebývajúca v Annabelle chystá využiť. Rozpočet sa tentokrát pohyboval v intervale 2732 miliónov dolárov, čiže stále išlo o relatívne skromný peniaz. Snímke sa finančne opäť darilo, hoci o niečo menej než v prípade predchádzajúcich dielov. Tentokrát Annabelle na box office dokázala získať viac ako 231 miliónov dolárov. Recenzie boli zmiešané, hoci mierne prevažovali skôr spokojné hlasy. Podľa nich ide oproti dvojke o slabší diel, ale pre hororových fanúšikov stále ponúka dostatok zábavy.

Kliatba kvíliacej ženy

Kliatba kvíliacej ženy z roku 2019 má v tomto článku zvláštne postavenie. Propagovaná totiž bola ako samostatný horor, avšak ak si ju videl, iste vieš, že sa v nej objavuje aj postava otca Pereza (Tony Amendola), ktorého poznáme z niektorých ďalších filmov Conjuring univerza. Z toho sa teda dá vydedukovať, že príbeh sa odohráva v rovnakom vesmíre (James Wan ho, napokon, produkoval), hoci je možné sledovať ho aj ako samostatný film.

Réžie sa chopil Michael Chaves a príbeh sa zameral na ducha menom La Llorona, ktorý má pevné miesto v latinskoamerickom folklóre. Ide o prízrak plačúcej ženy, ktorá počas svojho života zabila svoje deti. Od tej chvíle sa vracia ako prízrak a jej terčom sú rodiny a ich potomkovia. S jej mocou sa bude musieť popasovať aj sociálna pracovníčka Anna Tate-Garcia (Linda Cardellini) a jej rodina.

Film bol natočený za 9 miliónov, pričom na box office získal niečo nad 123 miliónov dolárov. Mal tak najnižšie tržby z celého univerza, hoci vzhľadom k nízkemu rozpočtu išlo stále o solídny úspech. Recenzie však boli takmer výhradne negatívne. Podľa nich sa film až príliš spoliehal na priehľadné ľakačky, réžia bola slabá a napätie nefungovalo. Celkovo sa kritici zhodli, že tvorcovia z vďačnej látky ani zďaleka nevyťažili maximum.

V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu diabol

Ďalšou skladačkou tohto bohatého univerza je teda tretí diel V zajatí démonov s podtitulom Prinútil ma k tomu diabol. O réžiu sa postaral Michael Chaves, James Wan tentokrát „len“ produkoval. Aj tentokrát si tvorcovia vzali ako inšpiráciu skutočný prípad. V roku 1981 totiž mladý Arne Cheyenne Johnson (Ruairi O’Connor) zavraždil svojho domovníka Alana Bona.

Tvrdil však, že jeho telo posadla neznáma sila, ktorá ho k tomuto strašnému činu prinútila. Do celého prípadu sa, pravdaže, zapojili aj Ed a Lorraine Warrenovci (opäť Patrick Wilson a Vera Farmiga), ktorí majú silné podozrenie, že Arneho posadol démon. Ako niečo také ale dokázať pred súdom?

Okrem zmienených hercov uvidíme aj Sarah Catherine Hook, Juliana Hilliarda, Johna Noblea, Shannona Kooka, Ronnieho Genea Blevinsa, Sterling Jerins či Ingrid Bisu. Zaradí sa snímka k tým úspešnejším titulom univerza? Na to si ešte budeme musieť počkať, hoci treba povedať, že trailery dávajú nádej na výborný hororový zážitok. Je tiež fajn, že do tretice už nebudeme riešiť duchov a strašidelné domy.

Prvé zahraničné ohlasy navyše hovoria, že priaznivci predchádzajúcich dielov budú viac než spokojní aj tentokrát. Podľa niektorých recenzentov snímka prekonáva V zajatí démonov 2 aj trilógiu Annabelle. Rozhodne sa teda tešíme. Premiéra sa uskutoční 3. júna 2021.

Continental Film

Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť