Do kín prichádza temný thriller Joker. Akí herci doteraz stvárnili tohto psychopata?

Legendárny Joker sa nám predviedol už niekoľkokrát. Zaspomínaj si s nami na jeho slávne stvárnenia.

Zdroj: Warner Bros / moviestillsdb.com

Do siete kín CINEMAX sa v týchto dňoch dostáva očakávaný psychologický thriller Joker s Joaquinom Phoenixom v hlavnej úlohe. Ten si tu – ako je jasné už z názvu – strihol legendárneho komiksového záporáka a úhlavného nepriateľa Batmana.

V snímke Todda Phillipsa sa však pozrieme na samotný jeho zrod (Batmana teda neočakávaj). A podľa ukážok a zahraničných ohlasov sa zdá, že nás čaká poriadne temný a drsný zážitok. Pri tejto príležitosti sme si pre teba pripravili zoznam hercov, ktorí Jokera stvárnili v minulosti, ako aj stručný popis, v čom sa vo svojom poňatí odlišovali.

1. Cesar Romero

Cesar Romero bol prvým hercom, ktorý stvárnil Jokera v hranej batmanovskej adaptácii. V tomto prípade išlo o seriál Batman zo 60. rokov. V ňom bol Joker zobrazený skôr ako neškodný zlodejíček so svojským zmyslom pre humor a nie ako psychopatický vrah.

Samotný seriál mal v sebe veľa komediálnych elementov, takže Romerovo stvárnenie doň celkom zapadlo. Fanúšikovia navyše na seriálového Batmana nedajú dopustiť a má pre nich mimoriadnu (nielen) nostalgickú hodnotu.

2. Mark Hamill

Mark Hamill patrí pre mnohých fanúšikov k vôbec najlepším hercom, ktorí stvárnili Jokera (hoci v animovaných projektoch). Hamill Jokerovi prepožičal hlas v mnohých animovaných filmoch a seriáloch z dielne DC a jeho charakteristický prejav si diváci už s týmto záporákom neoddeliteľne spájajú.

Tu sme sa už dočkali Jokera v podobe chladnokrvného kriminálnika a jednoznačného štylizovania do pozície Batmanovho úhlavného nepriateľa.

3. Jack Nicholson

Ďalším hercom, ktorý si strihol psychopatického klauna, bol Jack Nicholson v snímke Batman od Tima Burtona z roku 1989. Išlo o prvé výrazné stvárnenie tohto zloducha na strieborných plátnach a Nicholson si za svoj výkon odniesol potlesk divákov aj kritikov.

V Burtonovej snímke sme zároveň dostali aj pohľad na Jokerov origin. Jeho skutočné meno bolo Jack Napier a okrem iného mal na svedomí aj smrť rodičov Brucea Wayna. Jokerom sa Napier stal po tom, čo spadol do veľkej nádrže s chemikáliou.

4. Heath Ledger

Dostávame sa zrejme k najznámejšiemu a najchválenejšiemu zobrazeniu Jokera na filmovom plátne. V komiksovke Temný rytier od Christophera Nolana z roku 2008 si tohto Batmanovho úhlavného protivníka nezabudnuteľne strihol predčasne zosnulý herec Heath Ledger.

Posmrtne si za svoj výkon odniesol aj Oscara. Jeho stvárnenie bolo v mnohom naturalistickejšie než v minulých prípadoch (výzorom aj hereckým prejavom). Joker sa nám tu predstavil ako skutočne nepredvídateľný psychopat, schopný tých najhorších činov a túžiaci za každú cenu rozpútať chaos.

Navyše si zachoval aj veľkú dávku tajomnosti, keďže nikto nepoznal jeho minulosť. Ledgerove stvárnenie je dnes právom považované za jedno z najlepších (ak nie najlepšie) prevedení Batmanovho úhlavného nepriateľa na strieborné plátna.

5. Jared Leto

Keď sa štúdio Warner Bros. rozhodlo po vzore Marvelu vytvoriť vlastné DC komiksové univerzum, fanúšikovia boli nadšení. Ako to dopadlo, všetci vieme, takže je zbytočné to tu rozmazávať. Faktom ostáva, že mnohí vkladali do nového stvárnenia Jokera v podaní Jareda Leta veľké nádeje.

Leto sa objavil v akčnej komiksovke Jednotka samovrahov od Davida Ayera. Snímka sa však rodila ťažko a mnohokrát sa prestrihávala. Joker sa v nej objavil možno len na päť minút čistého času a mnohí fanúšikovia boli z charakterizácie tejto postavy sklamaní.

Je pravdou, že sme opäť dostali pomerne odlišnú inkarnáciu (tentokrát slizkého mafiánskeho bossa), ale Letov výkon ľudí skôr polarizoval. Herec do úlohy vložil veľa snahy, a napokon bol aj on sám sklamaný, ako málo času Joker na plátne dostal. Leto si napokon za svoj výkon odniesol aj nomináciu na Zlatú malinu za najhorší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

6. Cameron Monaghan

V tomto prípade sa opäť vydáme do seriálových vôd. Zaujímavá kriminálka Gotham nám totiž ponúkla pohľad na zrod hneď niekoľkých slávnych batmanovských záporákov. A bol medzi nimi aj Joker, hoci toto meno v seriáli nikdy nezaznelo, čo má svoj dôvod.

Pôvodne ho totiž tvorcovia vôbec neplánovali uviesť na scénu, ale napokon zmenili názor. Teda, tak trochu. Bolo totiž plánované, že nám predstavia akýchsi „predchodcov“ skutočného Jokera. Boli ním identické dvojčatá Jerome a Jeremiah Valeska, ktorých si strihol Cameron Monaghan.

Najprv sa nám v seriáli predstavil Jerome, psychopatický a sadistický anarchista. Neskôr vstúpil na scénu jeho brat Jeremiah, ktorý prevzal Jeromeho „žezlo“ po jeho smrti. Oproti nemu bol viac metodickejší a chladnokrvnejší. Monaghan si za svoj výkon odniesol veľa chvály divákov aj kritikov a musíme uznať, že rozhodne ide o zaujímavý pohľad na túto notoricky známu postavu.

Sám herec prišiel s originálnym prejavom, ktorý sa do veľkej miery inšpiroval práve Jackom Nicholsonom a Heathom Ledgerom.

7. Joaquin Phoenix

Nerozlúčime sa s nikým iným ako s Joaquinom Phoenixom. Práve naňho sa totiž momentálne upierajú zraky všetkých komiksových fanúšikov. Jokera si strihne v rovnomennom psychologickom thrilleri, ktorý sa už z dostupných ukážok profiluje ako veľmi netradičný komiksový film. Pôjde o origin, v ktorom budeme sledovať postupný prepad psychicky chorého a neúspešného komika Arthura Flecka do hlbín šialenstva a zločinu.

Joaquin Phoenix je fantastický herec, zahraničné kritiky jeho výkon navyše mimoriadne chvália a hovoria o ňom ako o horúcom adeptovi na Oscara. Snímka si už odniesla Zlatého leva z festivalu v Benátkach, takže je jasné, že nás v kinách čaká výnimočný zážitok. Na Phoenixovo stvárnenie legendárneho záporáka sme už poriadne zvedaví.

Psychologickú sondu o postupnom prepade do šialenstva by si si mal určite vychutnať na najväčšom plátne na Slovensku, a síce v IMAXE, ktorý zážitok nepochybne umocní. Snímku si v sieti kín CINEMAX budeš môcť vychutnať od 3. októbra 2019.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Francúzke nad sporákom viselo dlho stratené dielo z 13. storočia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME