Už čoskoro si v kinách budeme môcť pozrieť novú verziu nadčasového príbehu o Pinocchiovi. Film natočil Matteo Garrone a podľa všetkého pôjde o vydarenú snímku (svedčia o tom aj pozitívne zahraničné recenzie). Postava neposlušného dreveného chlapca, ktorý zo všetkého najviac túži stať sa človekom, už patrí k nesmrteľným ikonám rozprávkového sveta.
Vieš ale, akú má Pinocchio históriu a kto ho vlastne vymyslel? Na to sa trochu bližšie pozrieme práve v tomto článku.
Kde sa Pinocchio vlastne vzal?
Postavu Pinocchia vytvoril taliansky spisovateľ Carlo Collodi. V roku 1883 vyšlo prvé vydanie knihy Pinocchiove dobrodružstvá. Ako píše Collodi, Pinocchia vyrezal z dreva rezbár Geppetto. Chlapec však túžil stať sa skutočným človekom, pričom zažil mnohé dobrodružstvá. Okrem toho sa mu vždy, keď zaklamal, predĺžil nos.
Kniha sa dočkala veľkého ohlasu a dodnes ide pravdepodobne o najúspešnejšie Collodiho dielo. Pôvodne Pinocchiove dobrodružstvá vychádzali na pokračovanie v časopisoch pre deti, ale napokon boli vydané aj knižne. Kniha vyšla aj s originálnymi Collodiho kresbami a celosvetovo sa jej predalo viac ako 20 miliónov kusov.
Collodiho pri písaní inšpirovali klasické francúzske rozprávky a rôzne mytologické príbehy, ktoré prekladal. Román je možné čítať ako klasické detské dobrodružstvo a rozprávku, ale mnohí literárni vedci sa zhodujú, že obsahuje aj viacero pozoruhodných a hlbokých myšlienok. Okrem toho sa z dnešného pohľadu môžu viaceré aspekty príbehu zdať drsné (aspoň optikou detského čitateľa).
Podľa viacerých analytikov ide v príbehu o Pinocchiovi o pokračovanie v tradícii veľkých eposov, akými sú Epos o Gilgamešovi, Aeneas, Odyssea či Božská komédia. Vo všetkých z nich sa hrdinovia vydávajú do podsvetia, aby mohli byť znovuzrodení. Táto túžba je dobre viditeľná aj v Collodiho diele, samozrejme, vo viac symbolickej rovine.
Popularita
Collodiho román sa stal obrovským úspechom a deti na celom svete si ho zamilovali. Pinocchiove dobrodružstvá boli preložené do viac ako 300 jazykov a dialektov a dodnes ide o jeden z pilierov klasickej detskej literatúry. Do angličtiny bol Pinocchio prvýkrát preložený v roku 1892. V roku 1936 dokonca sovietsky spisovateľ Alexej N. Tolstoj napísal vlastnú verziu Pinocchia s názvom Zlatý kľúčik alebo Buratinove príhody.
Pinocchiove dobrodružstvá, pravdaže, niekoľkokrát vyšli aj na Slovensku či v Česku. Zrejme prvé slovenské vydanie vyšlo v roku 1966 vo vydavateľstve Mladé letá v preklade Štefana Gráfa. Odvtedy sa čitatelia dočkali ešte niekoľkých reedícií, ako aj nových prekladov.
Filmové a iné adaptácie
Pinocchiova popularita sa, pravdaže, odrazila aj v iných formách umenia. Collodiho román sa stal témou divadelných hier, opier, muzikálov a v neposlednom rade aj filmov či seriálov. Celkovo bolo s Pinocchiom (zatiaľ) natočených asi 17 filmov.
Úplne prvá adaptácia vznikla v roku 1911 v réžii Giulia Antamora. Animovaná verzia z roku 1936 ostala nedokončená. Skutočný prelom nadišiel v roku 1940, keď sa románu chopilo štúdio Walta Disneyho a do kín poslalo animovaný muzikál Pinocchio.
Snímka nepochybne patrí do výstavnej siene Disneyho štúdia. Zaujímavé ale je, že recenzie po premiére boli skôr vlažné a finančne snímka sklamala (čo bolo ale spôsobené aj prebiehajúcou druhou svetovou vojnou). Neskôr sa ale Pinocchio dočkal zaslúženej satisfakcie a kultového statusu. Film si odniesol dvoch Oscarov (za najlepšiu hudbu a najlepšiu pieseň).
Nové adaptácie vznikali aj v ďalších rokoch, pričom niektoré z nich sa Collodiho románom len voľne inšpirovali. Čo sa týka televíznych projektov, tak v roku 1960 si odbil premiéru animovaný seriál The New Adventures of Pinocchio, ktorý bol zrejme prvou regulárnou seriálovou adaptáciou románu.
Neskôr na seriál nadviazalo viacero ďalších, viac či menej úspešných projektov. Nesmieme tiež opomenúť rôzne filmy, v ktorých Pinocchio „hosťoval“, napríklad séria animovaných komédií Shrek. Stal sa dokonca aj krvilačným záporákom, konkrétne v béčkovom horore Pinocchio’s Revenge.
Z novších filmových pokusov stojí za zmienku hraný celovečerák Pinocchio z roku 2002 od Roberta Benigniho. Ten si zároveň zahral aj hlavnú rolu. Film nebol prijatý práve najlepšie. Roberto Benigni však ostal látke verný, keďže sa v najnovšej verzii, ktorá práve prichádza do kín, objaví ako Geppetto.
Za zmienku tiež stojí, že sa chystá aj stop-motion muzikál v réžii kultového Guillermo del Tora. Ten by si mal premiéru odbiť v roku 2021 a podľa všetkého pôjde o temnejší náhľad na tento klasický príbeh, ktorý sa bude odohrávať vo fašistickom Taliansku. A nesmieme zabudnúť ani na štúdio Disney, ktoré oznámilo, že chystá hraný remake svojho klasického animáku z roku 1940. Réžie by sa mal chopiť overený Robert Zemeckis.
Najnovšia verzia
Adaptácie najnovšej hranej verzie príbehu o Pinocchiovi sa chopil talentovaný Matteo Garrone. Ten má na svojom konte výborné filmy, ako Rozprávka rozprávok, Reality Show či Dogman. Ako sme napísali vyššie, Geppetta si zahral Roberto Benigni a okrem neho vo filme uvidíme aj Marine Vacth, Marcella Fonteho, Massimiliana Galla, Rocca Papalea, Paola Graziosiho či Maurizia Lombardiho.
Snímka si už odbila premiéru na viacerých zahraničných festivaloch, kde sa jej dostalo pozitívneho kritického prijatia. Podľa nich nás v kinách čaká zábavná, ale aj emocionálna jazda s neopakovateľnou atmosférou. Tvorcom sa údajne výborne podarilo zachytiť ducha Collodiho predlohy.
Kritici poznamenali, že Garroneho film si užijú rovnako deti aj dospelí. Trailer pôsobí naozaj lákavo a my sa už nevieme dočkať, kedy si Pinocchia vychutnáme na strieborných plátnach. Slovenská premiéra sa uskutoční 3. septembra 2020.
Tento obsah vznikol v spolupráci s Continental Film