Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

Do kín vstupuje nový diel série Mission: Impossible. Koľko dielov sme už dostali a ktoré patria k tým najúspešnejším?

Mission: Impossible Odplata - Prvá časť zamieri do kín 13. júla.

Už o pár dní vstúpi do kín očakávaný akčňák Mission: Impossible Odplata – Prvá časť. Pre mnohých ide o jeden z najočakávanejších filmov roka a zatiaľ sa zdá, že v kinách dostaneme poriadnu akčnú jazdu.

Pri príležitosti premiéry sme sa bližšie pozreli na predchádzajúce diely série a na to, ako sa im finančne a kriticky darilo.

1. Mission: Impossible

S agentom Ethanom Huntom (Tom Cruise) sme sa prvýkrát zoznámili v akčnom filme Mission: Impossible z roku 1996. O jeho réžiu sa postaral Brian De Palma. Film sa inšpiroval rovnomenným seriálom, ktorý sa vysielal v rokoch 1966 až 1973.

Ethan Hunt a jeho tím agentov sa vydávajú do Prahy, kde majú chytiť muža, ktorý sa chystá ukradnúť zoznam agentov CIA. Keď však začnú agenti postupne zomierať, vina padne práve na Hunta. Ten je rozhodnutý zistiť, kto za vraždami stojí.

Snímka vznikla za 80 miliónov dolárov a stala sa mimoriadnym finančným hitom. Tržby sa zastavili na fantastických 457,7 miliónoch. Kritické reakcie boli väčšinou pozitívne, hoci nie úplne jednoznačne.

Recenzenti chválili akčné scény aj Cruisov výkon, ale neodpustili si kritiku na adresu príbehu a málo napätia. V konečnom výsledku však film zaznamenal solídny úspech a o štyri roky neskôr sme sa tak dočkali sequelu.

YouTube video

2. Mission: Impossible 2

Mission: Impossible 2 vstúpil do kín v roku 2000 a jeho réžie sa tentokrát ujal John Woo. Ethan Hunt v ňom tentokrát bojoval proti svojmu bývalému kolegovi Seanovi Ambrosovi (Dougray Scott), ktorý ukradol vzorku smrtiaceho vírusu. A, ako inak, plánuje s ním urobiť lukratívny obchod. To ale znamená, že by sa vírus mohol dostať do nesprávnych rúk a ohroziť celé ľudstvo.

Ako sa viedlo druhému dielu? Po finančnej stránke mohli byť v štúdiu Paramount Pictures opäť spokojní. Oproti rozpočtu 125 miliónov dolárov dokázal film na box office trhnúť 545,4 milióna. A kritická odozva?

Tam je to trochu zložitejšie. Film bol totiž prijatý o niečo horšie než prvý diel. Kritici opäť chválili opulentné akčné scény, ale príbeh hodnotili ako absurdný a vlastne celkom prázdny. Snímka si dokonca odniesla dve nominácie na Zlaté maliny.

Názory fanúšikov sa, pravdaže, líšia, ale konsenzus je asi taký, že Mission: Impossible 2 je považovaný za najhorší diel série. Stále však ide o slušný akčný film, ktorý sa rozhodne oplatí vidieť.

YouTube video
5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

Odporúčame prečítať:

5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

3. Mission: Impossible 3

Na tretí diel si fanúšikovia museli počkať šesť rokov. Mission: Impossible 3 režíroval J. J. Abrams. Ethan Hunt dal kariére agenta zbohom a práve sa zasnúbil. Pokoj však netrvá príliš dlho, keďže ho tajná služba požiada, aby zachránil agentku Lindsey (Keri Russell), ktorú kedysi učil. Akcia však nevyjde a Hunt sa rozhodne agentku pomstiť. Jeho protihráčom bude mocný obchodník so zbraňami Owen Davian (Philip Seymour Hoffman).

Rozpočet tretieho dielu sa pohyboval v rozmedzí 150 až 186 miliónov dolárov, značka však opäť potvrdila svoju životaschopnosť. Tržby sa totiž vyšplhali na 398,5 milióna dolárov. Bolo to síce menej než v prípade dvojky, stále však išlo o výborné čísla.

Film navyše zabodoval aj u kritikov, keďže jeho prijatie bolo jednoznačne pozitívne. Kritici sa zhodli, že po všetkých stránkach ide o zlepšenie oproti druhému dielu, a okrem klasicky výborných akčných scén pochválili aj príbeh.

Dá sa povedať, že s tretím dielom začala séria konečne napĺňať svoj potenciál. To napokon potvrdil aj štvrtý diel, ktorý vstúpil do kín v roku 2011.

YouTube video

4. Mission: Impossible 4

Mission: Impossible 4 režíroval Brad Bird. Išlo o jeho hraný debut, keďže predtým natočil tri animáky. To sa mohlo zdať ako risk, ale v konečnom dôsledku sa to vyplatilo. Tajná agentúra IMF je zrušená po tom, čo sú Ethan Hunt a členovia jeho tímu obvinení z bombového útok na Kremeľ. Hunt však dá dohromady nový tím a na vlastnú päsť pátra po pravde. Tým však priamo ohrozí vlastný život.

Snímke sa opäť finančne aj kriticky darilo. Oproti rozpočtu 145 miliónov dokázala na tržbách získať 694,7 milióna dolárov. Kritici boli potom vyslovene nadšení a film chválili za perfektnú audiovizuálnu stránku, parádnu akciu, herecké výkony aj solídny príbeh.

YouTube video
5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

Odporúčame prečítať:

5 znakov, že tvoja najlepšia kamarátka je vlastne pekná mrcha

5. Mission Impossible: Národ grázlov

Réžie piateho dielu s názvom Mission Impossible: Národ grázlov sa chopil Christopher McQuarrie. Premiéru si odbil v roku 2015.

Tajná vládna služba IMF má problém, keďže CIA sa príliš nepozdávajú jej neortodoxné pracovné metódy. Ethan Hunt sa tak opäť ocitá v problémoch. Aby toho nebolo málo, začne sa hlásiť o slovo teroristická organizácia Syndikát, ktorú tvoria bývalí agenti. Syndikát vykonáva teroristické útoky a je nebezpečenstvom pre celý svet. Ethan Hunt síce nemá na boj so Syndikátom povolenie, ale napriek tomu sa rozhodne konať na vlastnú päsť.

Aj Národ grázlov potvrdil, že z Mission: Impossible sa stala overená značka tej najvyššej kvality. Odrazilo sa to nielen na skvelých tržbách, ale aj na nadšených recenziách. Oproti rozpočtu 150 miliónov dokázalo nové dobrodružstvo Ethana Hunta trhnúť 682,7 milióna dolárov. Vo svojej dobe išlo o druhý najlepší výkon v rámci celej série.

Kritici film tiež chválili. Film podľa nich ponúkol parádne akčné scény, výborné herecké výkony aj slušný príbeh. Niektorí síce dodali, že Národ grázlov vlastne do série neprináša nič nové, ale aj tieto rezervovanejšie hlasy sa zhodli v tom, že ide o po všetkých stránkach poctivý akčňák, ktorý jednoducho treba vidieť.

YouTube video

6. Mission: Impossible – Fallout

Aj réžie šiesteho dielu Mission: Impossible – Fallout sa ujal overený Christopher McQuarrie. Ethan Hunt v ňom stojí pred doposiaľ najväčšou výzvou: misia, ktorej velil, zlyhá a svetové veľkomestá sa ocitnú v nebezpečenstve. Hrozí totiž, že mocná nukleárna zbraň padne do rúk teroristom z organizácie Apostles, ktorá vznikla odštiepením od Syndikátu.

Rozpočet sa vyšplhal na 178 miliónov a tržby boli opäť parádne. So sumou 791,7 milióna dolárov sa Mission: Impossible – Fallout stal najvýnosnejším dielom celej série. Okrem toho si odniesol aj suverénne najpozitívnejšie recenzie. Kritici boli z filmu nadšení a vo všeobecnosti ho označili za najkvalitnejší diel ságy.

Chválili famóznu audiovizuálnu stránku, skvelé herecké výkony, dych vyrážajúcu akciu aj kvalitný príbeh. Mission: Impossible – Fallout sa tak pre mnohých stal jedným z najlepších akčných filmov, aké boli kedy natočené. A treba povedať, že tieto hlasy neboli ďaleko od pravdy. Pokiaľ si teda Fallout stále nevidel, rozhodne to čo najrýchlejšie naprav.

YouTube video

Mission: Impossible Odplata – Prvá časť

Po všetkých predchádzajúcich úspechoch je teda jasné, že siedmy diel Mission: Impossible Odplata – Prvá časť vyvoláva obrovské očakávania. Snímku opäť režíroval Christopher McQuarrie a Ethan Hunt (Tom Cruise) sa v nej so svojím tímom vydá hľadať smrtiacu zbraň, ktorá má potenciál zničiť celé ľudstvo.

Z jeho minulosti sa navyše vynorí terorista Gabriel (Esai Morales), ktorý Ethana poznal ešte v dobe, keď nebol elitným agentom. To okrem iného znamená, že vie o každej jeho slabej stránke a rozhodne sa nebude zdráhať využiť všetky prostriedky na to, aby ho zničil.

Vo filme uvidíme aj Vinga Rhamesa, Simona Pegga, Rebeccu Ferguson, Vanessu Kirby, Hayley Atwell, Sheu Whighama, Henryho Czernyho, Pom Klementieff, Fredericka Schmidta, Marka Gatissa či Caryho Elwesa.

YouTube video

Ako sme naznačili vyššie, nový diel Mission: Impossible je mimoriadne očakávaným filmom. Snímka bude mať čo robiť, aby sa vyrovnala či prekonala svojich predchodcov. Prvé ohlasy kritikov, ktorí film už videli, však naznačujú, že by sa to mohlo podariť.

Podľa nich nás totiž v kinách čaká jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias, ktorý nás zarazí do sedačiek a nedá nám vydýchnuť. Kvalitnú akčnú zábavu naznačuje aj trailer, ktorý je strhujúci, vygradovaný a láka na jeden z potenciálnych filmov roka.

Nový zárez v sérii si tak rozhodne nenecháme ujsť. Mission: Impossible Odplata – Prvá časť si odbije slovenskú premiéru 13. júla.

Do kín vstupuje nový diel série Mission: Impossible. Koľko dielov sme už dostali a ktoré patria k tým najúspešnejším?
CinemArt sK

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.