Až po dvoch rokoch od svojho vydania sa do pozornosti dostala jedna ukrajinská učebnica svetových dejín. Do jednej z ilustrácií totiž niekto veľmi šikovne prepašoval obrázok obľúbeného herca Keanuho Reevesa. O prípade informoval Kyiv Post.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Rozkvet amerických veľkomiest a výstavbu moderných mrakodrapov kniha ilustruje pomocou známej fotografie Obed na vrchole mrakodrapu (1932). Akurát, že použitá verzia fotografie bola troška upravená a dá sa povedať, vylepšená drobným detailom:

Áno, spoločnosť robotníkom robí sám Keanu Reeves. Pri tvorbe obrázka bola použitá jedna Keanuho fotografia zo série, vďaka ktorej vzniklo slávne meme Sad Keanu. „Keanu Reeves počas jedenia“ je prekvapivo populárnym trópom a jedinečný žáner fotografie má svojich oddaných fanúšikov.

Išlo o úmyselný žartík alebo náhodu? Zodpovedať tieto otázky je ťažšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stretávame sa totiž s dvomi protichodnými verziami udalosti.

Iryna Krasutska, riaditeľka vydavateľstva Orion, ktoré má učebnicu na svedomí, sa pre Kyiv Post vyjadrila, že fotka s Keanum je chyba. Nejaký zamestnanec bol zrejme nepozorný a namiesto obrázku z fotobanky strčil do návrhu knihy meme. A nikto si to nevšimol.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Naopak, Igor Ščupak, profesor histórie a autor knihy, na Facebooku priznáva, že meme sa v knihe neocitlo náhodou. Historik vraví, že obrázok mu ukázal jeden z ilustrátorov pracujúcich na knihe. Ščupak si najprv Keanuho vôbec nevšimol, a preto si uvedomil, že takýto nenápadný vtip skvelo otestuje pozornosť žiakov. Rozhodol sa, že obrázok bude v knihe.

Prípad sa okamžite stal virálnym hitom v krajinách bývalého ZSSR. Pozornosť mu venovali aj médiá z iných častí sveta. Okrem pobavených reakcií autori knihy čelili aj kritike – v učebnici dejepisu by nemali byť žiadne ahistorické fotografie, ani tie myslené ako vtip.

Zdroj: kyivpost.com


Tagy:
REKLAMA
Peter Strhan
V EMEFKE pôsobím od roku 2017, teda od samotného založenia portálu. Mojou vášňou je internetová kultúra, súčasné trendy a svet humoru a memes, ktorým sa venujem aj vo svojich článkoch.Okrem toho ma zaujímajú témy z oblasti vedy, technológií a histórie. Blízko mám aj k umeniu a hudbe, a vždy si nájdem čas na pútavú vernisáž alebo dobrý koncert. Mojím cieľom je prinášať čitateľom obsah, ktorý ich pobaví, inšpiruje a zároveň rozšíri ich obzory.
Najčítanejšie
Podobné