Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Až po dvoch rokoch od svojho vydania sa do pozornosti dostala jedna ukrajinská učebnica svetových dejín. Do jednej z ilustrácií totiž niekto veľmi šikovne prepašoval obrázok obľúbeného herca Keanuho Reevesa. O prípade informoval Kyiv Post.

Rozkvet amerických veľkomiest a výstavbu moderných mrakodrapov kniha ilustruje pomocou známej fotografie Obed na vrchole mrakodrapu (1932). Akurát, že použitá verzia fotografie bola troška upravená a dá sa povedať, vylepšená drobným detailom:

Áno, spoločnosť robotníkom robí sám Keanu Reeves. Pri tvorbe obrázka bola použitá jedna Keanuho fotografia zo série, vďaka ktorej vzniklo slávne meme Sad Keanu. „Keanu Reeves počas jedenia“ je prekvapivo populárnym trópom a jedinečný žáner fotografie má svojich oddaných fanúšikov.

Išlo o úmyselný žartík alebo náhodu? Zodpovedať tieto otázky je ťažšie, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Stretávame sa totiž s dvomi protichodnými verziami udalosti.

Iryna Krasutska, riaditeľka vydavateľstva Orion, ktoré má učebnicu na svedomí, sa pre Kyiv Post vyjadrila, že fotka s Keanum je chyba. Nejaký zamestnanec bol zrejme nepozorný a namiesto obrázku z fotobanky strčil do návrhu knihy meme. A nikto si to nevšimol.

Naopak, Igor Ščupak, profesor histórie a autor knihy, na Facebooku priznáva, že meme sa v knihe neocitlo náhodou. Historik vraví, že obrázok mu ukázal jeden z ilustrátorov pracujúcich na knihe. Ščupak si najprv Keanuho vôbec nevšimol, a preto si uvedomil, že takýto nenápadný vtip skvelo otestuje pozornosť žiakov. Rozhodol sa, že obrázok bude v knihe.

Prípad sa okamžite stal virálnym hitom v krajinách bývalého ZSSR. Pozornosť mu venovali aj médiá z iných častí sveta. Okrem pobavených reakcií autori knihy čelili aj kritike – v učebnici dejepisu by nemali byť žiadne ahistorické fotografie, ani tie myslené ako vtip.

Zdroj: kyivpost.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť