Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Doberman našiel majiteľke obličku. Nejde o jediný prípad, keď chýbajúci orgán spadol z neba

Keď zo smalltalku s cudzincom vzíde transplantácia.


Lucy Humphrey (44) žije s lupusom, ktorý spôsobuje zápal srdca, pľúc, pečene, kĺbov i obličiek. V roku 2019 jej oznámili, že bez transplantácie to ďalej potiahne maximálne päť rokov. Čakacia doba na kompatibilnú obličku je nekonečná, pokiaľ by si ju nevykšeftovala na čiernom trhu, takže jej zostávalo len dúfať.

Urobme si pekný deň

Spolu s manželom a dvoma psami si plánovali cestu po južnom Walese, no pre zhoršený zdravotný stav sa v ten deň vybrali len na pláž v Barry. Lucy a Cenydd zaparkovali na mieste s dobrým výhľadom a začali rozkladať gril. Dobermanka Indie pobehovala naokolo, často odbiehala k neďaleko sediacej žene. Keď nereagovala na zavolanie, manželia ju išli zobrať a žene sa ospravedlniť.

Žena, pri ktorej sa Indie zdržala, sa volala Katie James (40) a bývala v Barry. Oddychovala pri háčkovaní, zatúlaný pes jej vôbec neprekážal, dokonca prijala od páru pozvanie na grilovačku. Počas rozhovoru si chcela Kate s Lucy pripiť, no tá to odmietla so slovami, že je po dialýze a piť nemôže, stále totiž čaká na novú obličku. Prekvapená Katie jej prezradila, že sa práve zaregistrovala ako darkyňa. Keď sa jej Lucy opýtala, komu chce obličku darovať, Katie odpovedala, že tomu, kto ju chce.

Katie a Lucy si vymenili čísla a nasledujúci deň kontaktovali centrum darcov. Testy ukázali perfektnú zhodu. Keďže v anamnéze Lucy svietil lupus, šanca nájsť vhodný orgán bola tak 1 k 22 miliónom.

Transplantácia sa kvôli pandémii covidu niekoľkokrát preložila. Napriek týmto komplikáciám však 3. októbra 2022 úspešne prebehla. „V nedeľu sme do nemocnice prišli spolu, v pondelok ráno nás zobrali, vybrali mi obličku a dali ju do Lucy,“ opisuje Katie.

Posledných päť rokov musela byť Lucy v stravovaní striktne obmedzená. Teraz môže jesť a piť všetko, čo má rada, a život sa jej vracia do normálu. A to len vďaka nečakanému výletu a neposlušnému psovi.

Zavolal si Uber, prišla nová oblička

Podobný zázrak sa odohral v októbri 2021 v New Jersey. Vodič Uberu daroval obličku pasažierovi, ktorého viezol do dialyzačného centra. Toto rozhodnutie Tima Lettsa (33) prišlo po tom, čo sa dal do reči s Billom Sumielom (73), ktorý sedel na zadnom sedadle.

Počas cesty nadviazali rozhovor o zdravotných problémoch, pre ktoré Bill mieril do nemocnice. Už tri roky totiž zúfalo potreboval novú obličku, obe mu zlyhali pred desiatimi rokmi, keď sa u neho rozvinula cukrovka. Na konci jazdy mu taxikár povedal, že Boh ho v ten deň posadil do jeho auta, aby mu ponúkol svoju obličku.

Dej pokračoval testami, zhodou a transplantáciou. Rok po operácii sa armádny veterán cíti skvele a rehabilituje v Delaware. Dnes už bývalý taxikár žije v Nemecku, ale zostávajú v kontakte ako veční priatelia.

Príbeh si získal veľkú pozornosť. Viacerí komentovali šľachetné gesto muža. „Toto je ten najúžasnejší čin nesebeckej láskavosti a štedrosti, o akom som kedy počul. Nemám slov.“

Tim príbeh zhrnul slovami: „Po ceste domov som sa nechcel pozrieť do zrkadla a pomyslieť si: Človeče, ty si odporný! Mohol si niečo urobiť a nespravil si to, pretože si neotvoril ústa alebo preto, že potrebuješ iných, aby ťa k niečomu dotlačili.“


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje