Dobrá správa pre samotárov: Nová štúdia hovorí, že byť single prospieva ľudskému mozgu

Nastal čas vymazať Tinder?


Single ľudia, oslavujte a vítajte blížiace sa víťazstvo! Ak sa niekedy pristihneš, ako ťa samotársky single život privádza do depresií, tak nezúfaj. Web Indy100 prináša správu o tom, že na svete existuje štúdia poukazujúca na to, že single život môže viesť k lepšiemu zdraviu. Fyzickému, ale aj psychickému.

Vedecký výskum vznikol vďaka vedcom z Florida State University. Tí zjavne dokázali to, že zostať nezosobášený by mohlo pomáhať predchádzať demencii a chrániť zdravie mozgu.

Pre kontext – ešte v roku 2019 sa tvrdilo, že nezosobášení ľudia majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu demencie ako tí ženatí či vydaté. No táto nová štúdia sledovala účastníkov celých 18 rokov a brala do úvahy aj ďalšie faktory životného štýlu, ktoré by mohli ovplyvniť riziko vzniku ochorenia.

Do výskumu sa zapojilo 24-tisíc starších Američanov s priemerným vekom 72 rokov, ktorí na začiatku štúdie nemali diagnostikovanú demenciu. Účastníci boli rozdelení do štyroch skupín: ženatí/vydaté, rozvedení/rozvedené, ovdovení/ovdovené a nikdy nezosobášení/nezosobášené. Každý rok počas trvania výskumu absolvovali kognitívne testy a prešli klinickým vyšetrením.

Nová štúdia a jej zázračné výsledky

Po zohľadnení faktorov ako fajčenie, pohlavie, rasa či duševné zdravie sa ukázalo, že práve rozvedení a nikdy nezosobášení účastníci mali najnižšie riziko vzniku demencie – najmä Alzheimerovej choroby. A nielenže bolo riziko nižšie – bolo dokonca o viac než 50 % nižšie. To je skutočne výrazné číslo. Navyše, ak sa u týchto osôb demencia predsa len objavila, priebeh ochorenia býval miernejší a menej progresívny.

U mužov, ktorí ostali single, sa vyskytovala demencia ešte o niečo menej než u žien v rovnakej situácii. Výnimkou boli len zriedkavé formy demencie, ako napríklad vaskulárna demencia.

Mohlo by ťa zaujímať:

Romantický ideál verzus realita: Hľadáš dokonalého partnera? Možno preto si stále single

„Ľudia, ktorí sa nikdy neoženili či nevydali, majú tendenciu udržiavať si čulejší spoločenský život – viac sa stretávajú s priateľmi, susedmi a častejšie sa venujú zdraviu prospešným aktivitám ako ich ženatí či vydaté náprotivky,“ vysvetľuje vedúca výskumu Selin Karakose.

„Manželské páry často zažívajú menej spoločenskej integrácie a kvalita ich medziľudských interakcií býva nižšia. Práve tie pozitívne aspekty spoločenského života a dobré sociálne väzby môžu byť kľúčové pri ochrane pred demenciou v dlhodobom horizonte, dodáva s tým, že single život nemusí vždy znamenať nešťastie a depresiu.

Shutterstock

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné