Po vypuknutí vojny na Ukrajine milióny občanov tejto krajiny utiekli pred hrôzami, ktoré sa na nich valili. Mnohí si so sebou vzali svojich domácich miláčikov, čo si vyžadovalo tiež istú dávku prípravy, najmä bolo potrebné získať rôzne dokumenty a potvrdenia, aby chlpatí (aj menej chlpatí) priatelia mohli odcestovať do iných krajín.
Žiaľ, niektorí si svojich zvieracích priateľov so sebou vziať nemohli, takže sa buď stali obeťou nepriateľských vojsk, alebo, v lepšom prípade, ostali živí, no napospas osudu, bez domova a opatery. Ako však píše The Daily Digest, našli sa ľudia, ktorí na Ukrajine zostali a popri svojom vlastnom trápení sa rozhodli pomôcť aj túlavým zvieratám.
700 psov, 100 mačiek a jeden lev
Asya Serpinska, 77-ročná žena, je jednou z týchto ľudí. Útulok pre zvieratá vedie už 20 rokov, a keď vypukla vojna, bolo jej jasné, že jej práca je potrebnejšia ako kedykoľvek predtým. S tromi kolegami sa jej podarilo postarať sa o 700 psov a 100 mačiek, dokonca zachránili aj leva. „Zachraňovať zvieratá pre nás znamená byť človekom,“ povedala majiteľka útulku pre The Washington Post.
Do pomoci domácim miláčikom, ktorí zostali bez ochrany, sa aktívne zapája aj Nate Mook, bývalý generálny riaditeľ World Central Kitchen. V októbri tweetoval obrázok, ktorý sa okamžite stal virálnym. Na fotografii sú psy, ktoré trpezlivo čakajú v rade, aby sa dostali k dávkovaču jedla.
„Potreba potravy je v oslobodených oblastiach obrovská, nielen pre zvieratá, ale aj pre veterinárov a evakuujúcich domácich miláčikov z prvej línie,“ napísal Mook v ďalšom tweete. „Dobrovoľníci riskujú svoje životy pri záchrane mačiek a psov,“ dodal.
Pomáhajú viaceré organizácie
Organizácie ako poľská Centaurus Foundation, Ukrainian Equestrian Charity Federation alebo ľvovský útulok sa dennodenne snažia zachrániť zvieratá pred vojnou. Nie je stanovené, koľko zvierat sa od začiatku vojny dostalo z Ukrajiny, ale do krajín EÚ prichádzajú každý deň, napríklad vo verejnej doprave, dodávkach, nákladných či súkromných autách, dodal The Guardian.
Pomoc sa neobmedzuje len na domáce zvieratá. Dobrovoľníčka Nataliya Popova po tom, čo videla, ako zvieratá zo zoologických záhrad a rezervácií nechávali hladovať alebo im „pomáhali“ pomocou eutanázie, premenila svoje centrum pre kone na okraji Kyjeva na útočisko pre divú zver.
Od začiatku vojny bolo z Ukrajiny evakuovaných viac ako 100 zvierat, umiestnené boli do zoologických záhrad a rezervácií v Rumunsku alebo Poľsku. Boli medzi nimi medvede, tigre a levy z bombardovaného Ekoparku v Charkove.
Na západe Ukrajiny sa centrom záchranných a evakuačných operácií zvierat stalo mesto Ľvov, a to najmä preto, že je blízko k hraniciam s Poľskom a je ďaleko od frontovej línie. O psov, mačky a voľne žijúce zvieratá, ktoré predtým, ako sú prevezené do zahraničia, na niekoľko dní umiestnia do útulku v Ľvove, sa starajú dobrovoľníci, ktorí ich kŕmia, maznajú sa s nimi a popri tom vybavujú potrebné byrokratické kroky na ich presun z krajiny.