Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Oblasť prezývaná Benningtonský trojuholník púta pozornosť milovníkov záhad z celého sveta, hoci u nás možno nie je až taká známa. Nachádza sa na juhozápade amerického štátu Vermont a spája sa s ňou niekoľko podivných zmiznutí, ku ktorým došlo v rozmedzí rokov 1945 až 1950.

Teórií o tom, kto či čo za ne môže, je pomerne veľa. Niektorí tvrdia, že v oblasti bol (či stále je) aktívny sériový vrah, iní sa púšťajú do divokejších hypotéz o paranormálnych silách. V tomto článku si predstavíme základné fakty o Benningtonskom trojuholníku a priblížime si jednotlivé prípady zmiznutia, ktoré sa v ňom odohrali.

Shutterstock

Skúsený lovec zmizol bez stopy

Ako sme zmienili vyššie, Benningtonský trojuholník sa nachádza v americkom štáte Vermont. Jeho oblasť je situovaná v blízkosti hory Glastenbury Mountain a miest Bennington, Woodford, Shaftsbury a Somerset. Shaftsbury a Somerset sú dnes už opustené, kedysi ale išlo o mimoriadne prosperujúce mestá, ktoré ťažili z drevorubačského a drevárskeho priemyslu.

Záhadné prípady zmiznutia ľudí sa v Benningtonskom trojuholníku začali písať v roku 1945. 12. novembra zmizol 74-ročný muž Middle Rivers. Ten sa spolu so štyrmi ďalšími kamarátmi vydal na lov do hôr. Všetci boli ostrieľaní lovci, ktorí sa v lesoch a okolitej krajine dobre vyznali. Zdá sa, že ich deň prebehol bez akýchkoľvek problémov.

Shutterstock

Keď sa však vracali domov, Rivers sa od nich oddelil a povedal, že pôjde napred. Kamarátom zmizol z dohľadu, čo bol zároveň posledný moment, keď tohto skúseného lovca niekto videl živého. Po Riversovi sa rozbehlo pátranie, ale jediné, čo sa polícii podarilo nájsť, bol zásobník do jeho zbrane. Samotného Riversa ale nenašli.

Mladá študentka je nezvestná

Len o rok neskôr sa táto oblasť opäť dostala na stránky novín. Zmizla tu totiž študentka Paula Jean Welden. Narodila sa v roku 1928 a v roku 1946, teda v čase svojho zmiznutia, mala 18 rokov. Študovala na vysokej škole, rada športovala a často sa vydávala na dlhé túry do hôr či lesov.

Mala v pláne zdolať trať Long Trail v Glastenbury Mountain a o svojom zámere sa zmienila aj niekoľkým spolužiakom. Naposledy ju videli 1. decembra 1946, keď smerovala do hôr k Long Trail. Tam ale bez stopy zmizla. Keď sa Paula v pondelok neukázala v škole, jej kamaráti a rodičia začali mať strach a zavolali políciu.

The Charley Project/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Paula_Jean_Welden#/media/File:Paula-Jean-Welded_missing_person_photo.jpg)

Do pátrania sa zapojilo viac ako tisíc osôb a dobrovoľníkov, pomáhala aj Národná garda. Polícia vypísala aj odmenu 5-tisíc dolárov, ktorú ponúkala každému, kto má o Paule nejaké informácie. Všetky snahy ale viedli do slepej uličky a Paulu sa nikdy nepodarilo nájsť. Nenašla sa jediná stopa, ktorá by naznačovala, čo sa s mladou študentkou vlastne stalo.

Vyšetrovatelia uvažovali, že Paula sa mohla stať obeťou vraždy. Dokonca mali v hľadáčiku podozrivého – drevorubača menom Fred Gadette. Ten Paulu videl zrejme ako posledný a polícii poskytol veľmi zmätené svedectvo, ktoré navyše často menil. Odmietal však, že by s jej zmiznutím mal niečo spoločné, a s celým prípadom ho nespájal žiadny hmatateľný dôkaz.

Zmiznutie z autobusu za jazdy?

Presúvame sa do roku 1949, keď sa v Benningtonskom trojuholníku odohrala možno najznámejšia a najbizarnejšia záhadná udalosť. 68-ročný vojnový veterán James E. Tedford zmizol 1. decembra 1949, a čo je viac ako zvláštne, zdá sa, že zmizol priamo z pohybujúceho sa autobusu! V osudný deň bol navštíviť niekoľkých svojich známych v meste St. Albans, a napokon nastúpil na autobus smerujúci do Benningtonu. Keď ale autobus dorazil na miesto, Tedford bol preč.

Shutterstock

Polícia si s týmto podivným prípadom nevedela poradiť. Podľa svedeckých výpovedí ostatných pasažierov aj vodiča autobusu Tedford do autobusu jednoznačne nastúpil. Na mieste dokonca ostala aj jeho batožina. Je možné, že by vystúpil na nejakej skoršej zastávke?

Ak áno, prečo si so sebou nevzal svoje veci? Svedkovia navyše tvrdili, že keď mal autobus pred sebou už len poslednú zastávku, Tedford stále sedel na svojom mieste. Niektorí pasažieri si ale uvedomili, že Tedford je preč tesne po tom, ako autobus prešiel oblasťou Route 7, ktorá sa nachádza v Benningtonskom trojuholníku. Ani tento prípad nebol dodnes uspokojivo objasnený.

Stopa malého chlapca sa stráca

K posledným dvom známym zmiznutiam došlo v roku 1950. 12. októbra v tejto oblasti zmizol 8-ročný Paul Jephson. Jeho matka a otec pracovali ako správcovia skládky odpadu. V ten osudný deň Paul sprevádzal svoju mamu, ktorá sa vydala nakŕmiť niekoľko ich prasiat.

Naposledy ho videli, ako sedí v zadnej časti rodinného pikapu a hrá sa. Je ale pravdou, že kým jeho matka kŕmila zvieratá, tak ho nechala osamote. Keď sa vrátila do auta, po Paulovi nebolo ani stopy.

Shutterstock

Do pátrania boli zapojené aj špeciálne vycvičené psy, ktoré zachytili chlapcovu stopu v blízkosti cesty. Smerovala k hore Glastenbury Mountain, následne sa ale stratila. Vyšetrovatelia uvažovali, že mohlo dôjsť k únosu, alebo že sa Paul z nejakého dôvodu rozhodol opustiť auto a vydal sa smerom k horám.

Jeho otec vypovedal, že Paul mu v dňoch pred zmiznutím neustále hovoril, že by tie hory rád navštívil. Istú dobu polícia podozrievala aj samotných rodičov. Podľa nich mohli Paula zabiť a jeho telo zakopať niekde v pustine, prípadne ho rozsekať na kúsky a dať zožrať prasatám. Tieto temné hypotézy sa však nepotvrdili a po chlapcovi sa nenašla jediná stopa, ktorá by mohla aspoň naznačiť, čo sa s ním vlastne stalo.

Ostrieľaná stopárka našla v Benningtonskom trojuholníku svoju smrť

K poslednému zaznamenanému zmiznutiu došlo len o dva týždne neskôr. 53-ročná Frieda Langer zmizla 28. októbra 1950. Išlo o nadšenú turistku a skúsenú stopárku, ktorá mala rada dlhé pobyty v prírode. Špecializovala sa tiež na to, ako v nej prežiť v prípade toho, že by zišla z cesty a stratila sa.

V spomínaný deň vyrazila spolu so svojím bratrancom Herbertom Elsnerom a manželom k turistickej trati Long Trail. Najprv v jej blízkosti založili tábor, kde pri ohni ostal Friedin manžel (na túru s nimi nevyrazil, pretože mal zranené koleno).

Samotná túra prebiehala bez problémov, ale potom Frieda spadla do potoka a rozhodla sa vrátiť k táborisku, aby si prezliekla šaty. Keďže boli stále pomerne blízko tábora, tak Herbert proti tomu nič nemal a povedal, že na ňu počká. Keď sa však Frieda nevracala, prepadol ho strach.

Shutterstock

Vrátil sa teda k táborisku, kde našiel len Friedinho prekvapeného manžela. Ten mu povedal, že Frieda do tábora nedorazila. Obaja muži následne kontaktovali políciu. Pátranie bolo naozaj intenzívne a trvalo celé dva týždne. Zapojilo sa doň celkovo 300 dobrovoľníkov a policajtov, na pomoc boli povolané aj helikoptéry a lietadlo. Aj napriek veľkej snahe ale pátrači nič nenašli.

Zdalo by sa, že aj tento prípad skončí s neuspokojivým otáznikom na konci. Lenže 12. mája 1951 sa telo Friedy Langer predsa len podarilo nájsť. Objavili ju v oblasti Somerset Reservoir, čo bolo mimoriadne zvláštne, pretože polícia túto oblasť pri pátraní veľmi dôkladne prehľadala. Patológ ale nemohol určiť príčinu smrti, keďže telo bolo už v značnom štádiu rozkladu. Nie je teda jasné, či sa Friede stala nejaká nehoda, alebo jej niekto úmyselne ublížil.

UFO či nadprirodzené sily?

Po roku 1950 však správy o podivných zmiznutiach utíchli a podľa dostupných informácií sa už v Benningtonskom trojuholníku nikto ďalší nestratil. Čo za týmito zmiznutiami ale stojí? A prečo k nim dochádzalo len v rozmedzí piatich rokov?

Nad týmito otázkami si lámali hlavu nielen vyšetrovatelia, ale aj rôzni nadšenci záhad či paranormálnych javov. Tie divokejšie hypotézy hovorili o tom, že dotyčných ľudí mohli uniesť (či zabiť) mimozemšťania. V oblasti Benningtonského trojuholníka boli totiž hlásené časté pozorovania UFO. Tie sú ale niektorými považované za nevierohodné.

Shutterstock

Ich zástancovia si však myslia, že tu rozhodne museli zohrať úlohu nejaké iné sily, a upozorňujú hlavne na prípad Jamesa Tedforda. Ako logicky a racionálne vysvetliť jeho zmiznutie z idúceho autobusu? Skeptici ale pripomínajú, že Tedford mohol z nejakého dôvodu vystúpiť skôr a cestujúci si ho následne mohli pomýliť s niekým iným (takže si mysleli, že je stále v autobuse).

Oblasť je považovaná za prekliatu

Za zmienku stojí tiež fakt, že k oblasti sa viaže mnoho starých legiend o takzvanej Benningtonskej oblude. Tá sa údajne podobá známemu Bigfootovi a je popisovaná ako humanoidný primát, veľký takmer dva metre a s hustou srsťou. Prvé správy o tomto tvorovi pochádzajú z počiatku 19. storočia. Existuje niekoľko svedeckých výpovedí osôb, ktoré sa s touto obludou mali stretnúť tvárou v tvár.

Shutterstock

Viacerí z nich dokonca tvrdili, že im tvor spôsobil vážne zranenia. Skeptici však argumentujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide len o legendy. Faktom ale je, že s oblasťou sa spájajú zlovestné príbehy už stáročia. Existuje zmienka o tom, že pôvodní obyvatelia Ameriky sa Benningtonskému trojuholníku tiež vyhýbali a podľa nich išlo o prekliate miesto.

Sériový vrah?

Racionálnejší záhadológovia sa skôr prikláňajú k možnosti, že v oblasti vyčíňal neznámy sériový vrah. To by bolo logickejšie, keďže by to vysvetľovalo aj časový rámec. Sérioví vrahovia sú často aktívni počas niekoľkých rokov, niekedy dokonca až celé desaťročia.

Na druhej strane, podľa forenzných psychiatrov si sérioví vrahovia väčšinou zvyknú vyberať obete, ktoré majú niečo spoločné (napríklad vek, pohlavie, sociálny status). A to v prípade Benningtonských zmiznutí vôbec nesedí. Navyše sa nenašli žiadne iné dôkazy, ktoré by aktivitu sériového vraha naznačovali.

Shutterstock

Niektorí ľudia nadhadzovali možnosť, že sa ľudia stali obeťami obyčajnej nehody, prípadne, že na nich zaútočil nejaký dravec, napríklad rys. To ale tiež nedáva príliš veľký zmysel, keďže rysy (ale aj iné dravce, ktoré v oblasti žijú) nie sú známe tým, že by útočili na ľudí.

Odraz v kultúre

Benningtonský trojuholník sa stal predmetom skúmania rôznych paranormálnych nadšencov, záhadológov aj skeptikov. Venovali sa mu aj tvorcovia dokumentárneho seriálu Weird or What?, podcastu Lore či seriálu Most Terrifying Places in America.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.