Dôchodcovia si vďaka štátnemu príspevku môžu užiť lacnejšie rekondičné pobyty. O téme informoval web Pravda, pričom netradičný benefit vo výške 100 eur, ktorý poskytuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, môže získať ktokoľvek, kto už nepracuje a je poberateľom starobného, predčasného starobného či výsluhového dôchodku. Nastáva čas vyraziť do kúpeľov!
Ojedinelá forma podpory sa do obehu zaviedla už pred dvoma rokmi a odvtedy sa medzi dôchodcami stala veľmi obľúbenou. Jej popularita naďalej rastie aj vďaka zdvojnásobeniu počtu poberateľov. Zo 7 500 na 14 000 ročne.
Ako sa dá teda tých 100 eur na rekreáciu získať? Príspevok sa týka poberateľov starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ktorí zároveň nepracujú – čiže nemajú žiadny príjem zo zamestnania, podnikania či inej samostatnej činnosti. Ak dôchodca všetky tieto podmienky spĺňa, nemusí sa obracať v nekonečných byrokratických systémoch overení a potvrdení. Stačí si vybrať z ponúk pobytov, ktoré sú už vopred dotované.
Dôchodca si teda vyberie jeden z rekondičných pobytov, ktoré spravidla trvajú šesť dní a päť nocí. Vybrať sa dá z kúpeľov a rôznych hotelov z celého Slovenska zaradených do zoznamu zazmluvnených zariadení. Najznámejšou sieťou je napríklad SOREA, ktorú má pod palcom Konfederácia odborových zväzov Slovenska.
Dôchodcovia, pozor, kúpeľná liečba sa neráta
Má to však pár ošemetných detailov. Príspevok sa nevypláca priamo dôchodcovi. Ide o zľavu z ceny pobytu, čiže príspevok priamočiaro znižuje cenu samotného pobytu. Najlacnejšie rekondičné pobyty po odpočítaní príspevku stoja okolo 200 eur. Výsledná cena pobytu je teda po odpočítaní príspevku dramaticky výhodnejšia.
Zoznam zariadení a termínov, ktoré tento typ pobytu poskytujú, sa dá dohľadať na stránkach organizácií, ktoré majú zmluvu s ministerstvom práce – napríklad Konfederácia odborových zväzov SR, Odborový zväz potravinárov či Jednota dôchodcov na Slovensku. Treba si však dávať pozor na to, že medzi rekondičným pobytom a kúpeľnou liečbou jestvuje veľký rozdiel. Kúpeľnú liečbu schvaľuje zdravotná poisťovňa a riadia ju úplne iné systémy podpory.
Ako to celé funguje? Spomínané organizácie dostanú finančný balík, ktorý v súčasnosti predstavuje 1,4 milióna eur, a z neho musia ročne vytvoriť minimálne 2 500 miest pre seniorov. Organizácie následne oslovujú kúpele a hotely a dohadujú sa s nimi na podmienkach pobytov.
