Mnohí Slováci strávia celé desaťročia v práci, poctivo odvádzajú odvody a predsa ich čaká nepríjemné prekvapenie – dôchodok, z ktorého sa žiť jednoducho nedá. Aby seniori nespadli pod hranicu chudoby, existuje v zákone poistka: minimálny dôchodok.
Štát v takom prípade zasiahne a vyrovná výšku dôchodku aspoň na zákonom garantované minimum. Aby ste naň mali nárok, nestačí však len pracovať – rozhodujú konkrétne kritériá, informuje portál Finsider.
Základnou podmienkou je minimálne 30 rokov dôchodkového poistenia. Počíta sa obdobie pred rokom 1993 na Slovensku aj potvrdené roky odpracované v zahraničí – ak ide o krajinu EÚ, alebo štát, s ktorým máme sociálnu dohodu (napr. USA, Austrália, Izrael či Rusko).
Hranica sa každý rok zvyšuje
Od roku 1993 však už záleží aj na výške mzdy – konkrétne na tom, či ste odvádzali odvody aspoň zo sumy, ktorá zodpovedá 24,1 % priemernej mzdy v danom roku. A táto hranica sa z roka na rok zvyšuje – zatiaľ čo v roku 2010 to bolo 185 eur, vlani už išlo o 367,28 eura.

Výška minimálneho dôchodku sa dnes určuje ako 145 % životného minima, čo je pri 30 odpracovaných rokoch suma 397,30 eura mesačne. Za každý ďalší rok poistenia však suma rastie – až do výšky +7,5 % pri viac ako 60 rokoch práce.
Zaujímavosťou je, že dôchodca môže medzi minimálnym a zásluhovým dôchodkom „pendlovať“. Záleží totiž aj na valorizáciách – teda na tom, ako rýchlo rastú penzie a životné minimum. Výpočet sa aktualizuje každý január. Výšku minimálneho dôchodku si môžeš vypočítať na tejto kalkulačke.