Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Dodávky plynu počas nadchádzajúcej zimy by mali byť bezproblémové

Štátny podnik SPP pokračuje v diverzifikácii a optimalizácii zdrojovania dodávok zemného plynu.


Dodávky zemného plynu počas nadchádzajúcej zimnej vykurovacej sezóny by mali byť bezproblémové. V rozhovore pre portál SITA Energetika to potvrdil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Miroslav Kulla.

Štátny podnik SPP pokračuje v diverzifikácii a optimalizácii zdrojovania dodávok zemného plynu. „Aj tento rok sme uzavreli diverzifikačné kontrakty na dodávky plynu s najväčšími medzinárodnými spoločnosťami a v súčasnosti sme tak pripravení pokryť približne 70 % spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja,“ povedal Kulla, podľa ktorého je Slovensko jednou z najpripravenejších krajín pred nadchádzajúcou zimnou sezónou.

TASR

V rámci zabezpečenia diverzifikovaných dodávok plynu SPP tento rok predĺžil spoluprácu so spoločnosťou BP, ktorá zabezpečuje dodávku zemného plynu z ťažobných polí v Severnom mori. „Podobne sme predĺžili spoluprácu aj so spoločnosťou ExxonMobil o dodávky plynu z jej globálneho portfólia. Na obdobie roka 2023 a 2024 sme však uzavreli aj ďalšie diverzifikačné kontrakty na nákup zemného plynu so spoločnosťami Shell, ENI a RWE,“ dodal Kulla.

SPP naďalej odoberá plyn aj od ruského Gazpromu. S dodávkami ruského plynu náš štátny podnik zatiaľ problémy nemá. „Ruský dodávateľ si v súčasnosti plní svoje záväzky v zmysle platného kontraktu,“ dodal Kulla.

Okrem diverzifikovaných dodávok plynu sa bude SPP spoliehať počas zimy aj na plné plynové zásobníky. Aj vďaka teplej zime a úsporám odberateľov ostali zásobníky naplnené na konci minulej zimy na takmer 60 %. „V súčasnosti sú zásobníky na Slovensku naplnené na viac ako 90 % svojej kapacity a počítame s tým, že do začiatku zimy budú naplnené na 100 %. Táto úroveň naplnenosti zásobníka nám dáva veľmi dobrú pozíciu pred ďalšou náročnou zimou 2023/2024,“ doplnil Kulla.

Európa je pripravená na zimnú sezónu, mala byť však podľa Kullu stále zostať obozretná. „Treba priznať, že situácia v dodávkach plynu do Európy nie je ani zďaleka stabilizovaná,“ uzavrel Kulla.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.