Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

V mnohých krajinách sa pomaly začali uvoľňovať opatrenia spojené s koronavírusom. Rúška sú však ešte stále nevyhnutným doplnkom, rovnako ako dodržiavanie bezpečných odstupov.

Výnimkou nie je ani Singapur, kde na dodržiavanie nutnej vzdialenosti dohliada akási čudesná vec, ktorá sa môže zdať mnohým dosť desivá. Je to totiž robotický pes, ktorý ani zďaleka nevyzerá ako pes. O robotovi napísal web Daily Dot.

Robotický pes, kvôli ktorému prestaneš chodiť von

Video zo Singapuru, kde sa parkom prechádza robotický pes, pripomína časť seriálu Black Mirror, ktorý je charakteristický futuristickými témami. Namiesto policajtov či vojakov sa v singapurskom parku prechádza tento robot. Miestami vyzerá hrozivejšie, ako vojaci so samopalmi v rukách.

Štvornohý robot dostal meno Spot. Jeho úlohou je pripomínať ľuďom, aby nezabúdali na bezpečné odstupy. Je vyzbrojený kamerami, ktoré mu pomáhajú detegovať, koľko návštevníkov sa nachádza v parkoch, záhradách a národných rezerváciách, ktoré kontroluje. Kamery by však nemali mať schopnosť ukladania záznamov.

Bezpečnejšia kontrola parkov

Robot má tiež funkciu 3D mapovania terénu a vďaka svojim štyrom nohám je oveľa šikovnejší v obchádzaní prekážok, ako je to u robotov s kolesami. Zatiaľ je takéto kontrolovanie parkov len skúšobné, ak sa však osvedčí, tak chcú v Singapure využívať robotov na ranné a večerné kontroly v parkoch a iných verejných priestranstvách.

Vďaka tomuto štvornohému robotovi nie sú v parkoch potrebné ľudské hliadky, ktoré by museli riskovať vlastnú bezpečnosť a zdravie. Okrem toho sú v parkoch využívané aj drony, ktoré nad nimi hliadkujú. Robot Spot tiež pomáha v lokalitách, kde sú umiestnení ľudia s miernymi symptómami. Nosí im lieky a iné dôležité veci.

Shutterstock.com

Zdroj: dailydot.com


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť