Čkanie patrí k menej príjemným telesným prejavom, možnosti jeho laického zastavenia sú dobre známe. Zadržať dych, ex-núť pohár vody alebo človeka vystrašiť. Každý má inú skúsenosť s účinkami trikov starých materí. Táto téma sa stala virálnou po smrti vojaka americkej armády.
Bu-Bu
Známy je prípad 22-ročného vojaka Isaaca zabitého kolegom, ktorý sa ho len snažil vystrašiť, v snahe pomôcť so štikútaním, uvádza CNN. Kamarát naňho nečakane vytiahol v domnení nenabitú zbraň.
Hoci v tomto prípade bola alternatívna liečba 100 % úspešná, neexistuje žiadny solídny vedecký dôkaz, ktorý by sa dal spárovať so stáročiami anekdot podporujúcimi vystrašenie ako liek čkania. Ale existuje niekoľko dôvodov, prečo hodnota domácej medicíny môže presahovať placebo efekt.
Okabáť mozog niečím iným
Účel čkania nie je stále celkom prebádaný, no jeho mechanizmus je dobre známy. Pravdepodobne je pozostatkom genetického kódu našich obojživelných predkov. U ľudí nemá žiadnu prospešnú funkciu. Vyskytuje sa, keď rytmické kŕče bránice spôsobujú hlučnú kontrakciu hlasiviek.
Väčšina ľudových terapií sa snaží tomuto javu čeliť jedným z dvoch spôsobov. Odklonením mozgových zdrojov od nervov zapojených do čkania, alebo priamym zasahovaním či stimuláciou častí tela. Niektoré kúry najefektívnejšie fungujú v kombinácii oboch prístupov. Napríklad keď zadržiavanie dychu preruší normálny pohyb bránice a zároveň sa zvýši hladina oxidu uhličitého v tele. To spôsobí, že mozog sa vykašle na štikútanie a namiesto toho sa sústredí na naliehavejšiu záležitosť.
Nečakané vystrašenie je ďalšou potenciálnou dvojitou hrozbou, ktorá dokáže naštartovať dychový vzor a poskytnúť prvoradý stimul sympatickému nervovému systému, ktorý aktivuje stresovú reakciu fight or flight.
O dôvod viac sa tomu venovať
Vedcov zaujal prípad 40-ročného muža, ktorý sa náhle vyliečil zo štvordňového štikútania, keď ejakuloval počas pohlavného styku so svojou manželkou. Nečakané vyliečenie fungovalo z rovnakého dôvodu ako metóda vystrašenia. Podobný mechanizmus nastáva, keď sa niekto zľakne, čo teoreticky vedie k stimulácii sympatika, teda k eliminovaniu čkania.
Správu uzatvorili odporúčaním, že pokiaľ pohlavný styk s partnerom nie je možný, je žiaduce aplikovať „ručné práce“. Tieto vysoko erudované zistenia tak otvárajú priestor pre rôzne výhovorky.