Dôkazy, že si na tom oveľa lepšie, ako si niekedy myslíš

Aj prehnaná sebakritika škodí.

Zdroj: © Shutterstock

Každému z nás sa už stalo, že sa dostal do obdobia, keď dovŕšil vrchol svojej negativity a začal vidieť všetko čierne, vrátane samého seba. Zrazu si sa vo vlastných očiach stal tou najnešťastnejšou bytosťou a bez ohľadu na to, čo sa ti podarilo, všetko bolo málo a každý bol lepší ako ty.

Sebakritika je v rozumnej miere užitočná, no ak ju prekročíme, môže napáchať veľa škody s naším sebavedomím. A iróniou ostáva, že tí, ktorí sa najviac kritizujú, majú na to najmenší dôvod.

Shutterstock

Toto sú dôvody, prečo si omnoho úspešnejší, ako si myslíš.

1) Dokážeš platiť účty, máš plnú chladničku a máš si čo obliecť. Si sebestačný. Nikoho nevyužívaš a dokážeš sa financovať sám.

2) Máš ciele. Smeruješ niekam, pracuješ na svojom živote. Nevzdal si to, aj keď to miestami nebolo vôbec jednoduché.

3) Túžiš dosiahnuť viac. Snažíš sa zlepšovať aj v oblastiach, v ktorých si už aj tak dobrý. Nezasekol si sa v jednom bode, ale túžiš po progrese a neuspokojíš sa s málom.

4) Správaš sa k ľuďom úctivo. Máš rešpekt, dokážeš sa správať slušne a kultivovane. A to, žiaľ, nedokáže každý. Taktiež si neventiluješ svoj hnev na ľuďoch, ktorí nemôžu za tvoje problémy.

Shutterstock

5) Neobviňuješ zo svojho neúspechu svoje okolie. Každý sa občas ocitne v menej úspešnom období, no mnohí chybu hľadajú kdekoľvek inde, iba u seba nie. Keď si uzrozumený s tým, že si niečo pokašľal, a dokážeš si to aj priznať, je to krok vpred.

6) Si kritický. Ak aj spochybňuješ sám seba, je to dobrý znak. Znamená to totiž, že sa neuspokojíš len tak s niečím. Väčšina ľudí smeruje kritiku na svoje okolie, no ty vieš, odkiaľ je skutočne treba začať.

7) Máš aspoň jedného blízkeho človeka. Máš sa s kým porozprávať a zasmiať. A to je pre spokojný život veľmi dôležité.

8) Dokážeš pomôcť bez toho, aby ťa niekto videl. Mnohí robia dobré skutky iba preto, že to dobre vyzerá. Keď máš potrebu pomáhať iba pre svoj dobrý pocit, je to vzácne a robí to z teba cennú osobu.

Shutterstock

9) Našiel si radosť vo veciach, ktoré sa nedajú kúpiť. Výlety v prírode, smiech, priateľstvá, pekné výhľady či kreatívne činnosti.

10) Máš záujmy. Máš koníčky, ktoré ťa bavia a ktorým sa naplno venuješ. Človek si pri tebe vie predstaviť veci, ktoré ťa definujú.

11) Vo svojom rozpočte máš priestor aj na radosti zo života. Nehovoríme o luxuse, ale o drobných radostiach, ktoré si veľa ľudí stále nemôže dovoliť. Môžeš ísť na zmrzlinu, do fitka, kúpiť si nové tenisky…

12) Dokážeš sa rozlúčiť s vecami a ľuďmi, ktorí ti neprospievajú. Vieš to už rozlišovať, a preto už viac nestrácaš čas.

Shutterstock

13) Naučil si sa mať rád ľudí preto, akí sú a ako konajú, nie preto, ako vyzerajú a prezentujú sa. Naučil si sa zamilovať si ľudskú dušu.

14) Zistil si, že ťa žiadne zlyhanie nezabije. Aj keď si pocítil životný neúspech, „rozchodil“ si to. A bez zbytočných drám. Vstal si z postele aj vo chvíľach, keď si v živote už nevidel žiadny zmysel.

15) Taktiež si už dávno prišiel na to, že nie si povinný sa niekomu páčiť. A ani sa o to už neusiluješ, tým pádom zbytočne nemrháš energiou. Bojuješ za to, aby si vyzeral dobre vo svojich očiach, a to je niekedy tá najnáročnejšia výzva

16) Bojuješ sám za seba. Nepotrebuješ na to nikoho. Naučil si sa ozvať sa a rozlíšiť, čo si nezaslúžiš.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
4
Fňuk
Jeej Jeej
20
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Komiksy o situáciách zo života, v ktorých sa zaručene nájdeš aj ty sám


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME