Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Pamätáš si ešte časy, keď boli výklady kníhkupectiev preplnené novinkou o zakázanej láske medzi neodolateľným a záhadným upírom a obyčajnou študentkou? Ako sa šialenstvo okolo Twilight ságy rozmohlo po svete ako vírus? Patril si medzi tých, ktorí svoj výtlačok knihy Súmrak vláčili všade so sebou a netrpezlivo čakali na pokračovanie?

Ak si na vyššie položené otázky odpovedal kladne, pravdepodobne neušlo tvojej pozornosti, že sa celosvetovo známa upírska sága Twilight rozrástla o ďalšieho „člena“ – vďaka vydavateľstvu Tatran si už môžeš do svojej zbierky zaobstarať aj novinku Polnočné slnko, ktorá ti túto neobyčajnú lovestory prerozpráva z pohľadu Edwarda.

Kto je Stephenie Meyer?

Stephenie Meyer je americká spisovateľka, ktorej nezvyčajný ľúbostný príbeh gymnazistky a upíra sa stal literárnym fenoménom a romantickým zážitkom pre celú jednu generáciu. Po vydaní Twilight ságy sa stala hviezdnou spisovateľkou tínedžerov po celom svete, aj keď ságou nepohrdli ani skôr narodení čitatelia. Na svete sa predalo cez 160 miliónov výtlačkov autorkiných kníh a mnohí ich už teraz označujú za modernú klasiku.

Profimedia

O čom je Twilight sága?

V prípade, že si už náhodou zabudol, o čom vlastne celá táto séria je, alebo si sa jej nejakým zázrakom úplne vyhol, máme pre teba malú rekapituláciu:

Súmrak (Twilight)

Isabella Swanová sa presťahuje do večne zamračeného mestečka Forks a stretne záhadného Edwarda Cullena, ktorý je neodolateľný a zároveň nepreniknuteľný. Bella je rozhodnutá odhaliť jeho tajomstvo.

Nov (New Moon)

Pre Bellu má Edward oveľa väčší význam než jej vlastný život. Zaľúbiť sa do upíra je nebezpečnejšie, ako by si vôbec dokázala predstaviť. A ich problémy zrejme iba začínajú…

Summit Entertainment / moviestillsdb.com
Zatmenie (Eclipse)

Seattle pustoší séria záhadných vrážd, zákerná upírka pokračuje vo svojej honbe za pomstou a Bella sa znova ocitá v nebezpečenstve. Je nútená vybrať si medzi svojou láskou k Edwardovi a svojím priateľstvom k Jacobovi – čo môže mať ďalšie nežiadúce následky.

K tejto časti napísala autorka doplnkovú novelu Krátky druhý život Bree Tannerovej, v ktorej čitateľom približuje život novorodených upírov, ktorí vyčíňajú v Seattli.

Úsvit (Breaking Dawn)

Bellu na jednu stranu ťahá silná vášeň, ktorú cíti k Edwardovi, a na druhú stranu puto k Jacobovi. Rozhodne sa vstúpiť do temného, no zvodného sveta nesmrteľných alebo bude pokračovať v ľudskom živote?

Ria Veresová / EMEFKA

O čom je novinka Polnočné slnko?

Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol. Polnočné slnko ti prináša fascinujúce podrobnosti z Edwardovej minulosti, jeho vnútorný boj pri pohľade na Bellu a rozhodujúci zápas jeho života.

Edwardov pohľad je zrelší, autorka dotvorila jeho postavu do detailov a zároveň sa viac venuje členom upírskej rodiny, pohnutej histórii Rosalie a jej vzťahu s bratom, Aliciným víziám a Jasperovmu talentu. Táto kniha naplnila očakávania fanúšikov natoľko, že mnohí volajú po pokračovaní ságy z Edwardovho pohľadu, a my sa nečudujeme, keďže Twilight zaujal milióny čitateľov, stal sa literárnym fenoménom a stvárnil pre jednu generáciu ideál nesmrteľnej lásky.

„Edward,“ zašepkala.
Snívalo sa jej o mne.
Môže mŕtve, zamrznuté srdce znova tĺcť? Mal som pocit, že moje sa už-už rozbúcha.
„Zostaň tu,“ hlesla. „Nechoď preč. Prosím ťa… nechoď.“
Snívalo sa jej o mne a nebola to nočná mora. A v tom sne chcela, aby som zostal pri nej.
Nenachádzal som slová pre pocity, čo ma zaplavili, nedokázal som ich náležite opísať. Hodnú chvíľu som sa v nich utápal.
Keď som sa vynoril, nebol som už taký ako predtým.
Môj život bola nekonečná a nemenná polnoc. Pre mňa to jednoducho musela byť polnoc. Tak ako to, že práve vychádza slnko, teraz, uprostred mojej polnoci?

(str. 122)

Ria Veresová / EMEFKA

Aký je náš názor na túto novinku?

Je všeobecne známe, že čo sa Twilight ságy týka, čitatelia sa delia do troch skupín. Do prvej skupiny patria fanúšikovia ságy, kam sa bez hanby radíme aj my. Do druhej skupiny patria skalní odporcovia ságy. A potom je tu tretia skupina s čitateľmi, ktorí síce na verejnosti tvrdia, že Twilight ošiaľu nikdy neprepadli a nechápu, čo na ságe vidia ostatní, ale medzi štyrmi stenami nemali problém s knižným ani filmovým prevedením.

Na základe tohto delenia ti garantujeme, že čitatelia z prvej skupiny si knihu Polnočné slnko zamilujú – bolo príjemné sa po toľkých rokoch opäť ponoriť do sveta Cullenovcov, tentokrát s „extra bonusom“ – Edwardovými myšlienkami.

Čo sa týka deja, veľa nového ti kniha neposkytne – autorka sa držala scenára zo Súmraku, zato sa jej však podarilo Edwardove myšlienkové pochody vyšperkovať k dokonalosti – Polnočné slnko má o 200 strán viac než pôvodná verzia z pohľadu Belly. Akurát počas čítania hrozí, že sa z „pána dokonalého“, za akého sme si vďaka Belle Edwarda zafixovali, ku koncu stane „pán neznesiteľný“ a skôr či neskôr si povieš, že ešte stále nie je neskoro rozhodnúť sa byť „tím Jacob“.

Knižnú novinku Polnočné slnko si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Či už si počas najväčšieho Twilight ošiaľu fandil Edwardovi, alebo ti bol stále viac sympatický Jacob, veríme, že ti kniha Polnočné slnko vyčarí dokonalú nostalgickú chvíľku, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.


Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.