Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Asi netreba zdôrazňovať, ako radikálne sa za posledné stáročia zmenili naše životy. Nežijeme v chatrčiach, ale na sebe stojacich králikárňach, nejeme, čo les za domom dal, ale segedíny a sviečkové na smotane. A vďaka čomu si to všetko môžeme dovoliť? Lebo chodíme do práce.

Hoci pracovať sa muselo vždy, dnešné povolania majú toho s tými dávnymi ozaj len málo spoločné. Niekedy len názov. Preto sme sa spolu s naším ilustrátorom pozreli na niekoľké populárne profesie a porovnali, ako vyzerali kedysi a dnes. Myslíš, že sa nám to podarilo?

Vojak

Byť vojakom znamenalo vzdať sa vlastného bezpečia pre ochranu iných. Človek musel byť odvážny, zdatný, nebojácny, vytrvalý… dnes mnohým z nich stačí tá vytrvalosť, kým prečkajú nudný pracovný deň.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Stolár

Byť stolárom nie je ľahké ani teraz. Je to jedna z tých profesií, ktorá si vyžaduje presnosť a precíznosť, lebo nikto nechce sedieť na krivej stoličke a jesť z nakláňajúceho sa stola. Ale jedno je fakt – vďaka strojom sa už človek aspoň toľko nenamaká, kým vôbec niečo začne tvoriť.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Lekár

Kedysi ľudia kapali ako muchy. Človek dvakrát zakašľal a už písal závet, lekár mu zlé tušenie väčšinou len potvrdil. Bol viac poslom zlých správ ako liečiteľom chorôb, ale keď mal svoj deň a usúdil, že to s tebou ešte nie je celkom stratené, naordinoval kokaín, oddych a lobotómiu. A bolo dobre.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Maliar

Rýchla doba si vyžaduje rýchle umenie. Tri dni nepridáš novú kresbu na instagram a smola, už po tebe ani pes neštekne. Neexistuje, že sa budeš s jedným úsmevom, ako kamoš da Vinci, paprať štyri roky… to už radšej celé zabaľ a choď robiť finančného poradcu.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Kuchár

Gastronomické pôžitky časom akosi ubrali na objeme. Len si spomeň na tie staré rozprávky o kráľoch, princeznách a obrovských palácoch, kde sa každý večer pod náporom jedla prehýbali stoly a ak na nich nebolo sedemnásť chodov a dezert, tak hádam ani jeden. Dnes „ako králi“ hodujeme v päťhviezdičkových reštauráciách a čo si budeme hovoriť… nie je to to isté.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Zabávač

Kedysi mal šašo na hlave rolničky a rozprával vtipy. Dnes má pred ústami mikrofón a natiera si na ksicht nutellu (v tom lepšom prípade) alebo hádže petardy do odparkovaných autobusov (v tom horšom). Alebo – keď sa veľmi cíti a pojem sebareflexia mu už naozaj nič nehovorí – ide do politiky.

© ArtCave Maniac / EMEFKA

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michal Kozár
Na portále Emefka sa venujem kresleniu komiksových článkov a obrázkov. V kresbách sa snažím vtipným štýlom podať životné situácie, ľudské výrazy, príbehy, či emócie. Mojou hlavnou úlohou je zachytiť dej v čo najjednoduchšej, no zároveň vtipnej forme. Kreativitou dodávam člankom jedinečnosť a výraz.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť