Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Na Netflixe si začiatkom tohto mesiaca odbil premiéru dokumentárny film The Tinder Swindler od Felicity Morris a krátko nato sa zaradil medzi najsledovanejšie filmy (nielen) na Slovensku. O čom vlastne je a zaslúži si túto pozornosť?

Charizmatický boháč

Dokument nám predstaví trojicu žien, ktoré hľadali „svojho vyvoleného“ na známej randiacej aplikácii Tinder. Cecilie Fjellhøy, Pernille Sjöholm aj Ayleen Charlotte tam padol do oka šarmantný Simon Leviev, ktorý sa prezentoval ako bohatý obchodník s diamantmi. Keď sa s ním ženy stretli, boli očarené jeho charizmou, priateľským vystupovaním a nadviazali s ním vzťah (či už partnerský, alebo kamarátsky).

Netušili však, že sa práve dostali do pasce sofistikovaného podvodníka. Po niekoľkých mesiacoch sa na ne obrátil s prosbou: idú po ňom nebezpeční ľudia, a tak musí používať ich kreditné karty. A tieto žiadosti sa stupňovali a nabaľovali… Celkovo si Leviev svojimi podvodmi nahrabal asi desať miliónov dolárov.

Netflix

Zručný manipulátor a jeho obete

Pri sledovaní The Tinder Swindler budeš iste často neveriacky krútiť hlavou. Rozsah podvodov, ktoré Leviev páchal, bol totiž ohromujúci a do detailov prepracovaný. Mnoho divákov iste bude mať tendenciu odsudzovať ženy, ktoré sa Levievom nechali napáliť. Aj to je, koniec-koncov, jedna z tém, ktoré dokument problematizuje.

Netreba ale zabúdať na fakt, že Leviev bol veľmi schopný manipulátor a svoje obete niekoľko mesiacov „spracovával“ a motal im hlavy. Dá sa teda pochopiť, že mu dôverovali. Dokázal totiž vytvoriť ilúziu „dokonalého princa na bielom koni“, na ktorého stále mnoho žien tak nejako podvedome čaká.

Netflix

Kto by nechcel natrafiť na perfektného partnera, ktorý je po všetkých stránkach skvelý? Racionálne síce vieme, že taký človek zrejme existuje len v rozprávkach, ale stále v sebe živíme nádej, že na nás niekde čaká. Leviev okolo seba vytvoril prepracovaný klam, v ktorom on sám hral hneď niekoľko úloh, vedel, čo chce, a cynicky to aj dosiahol.

Výborný dokument, ktorý ťa pohltí

Samotný dokument sa spolieha na výpovede trojice jeho obetí. Od ich počiatočnej zamilovanosti cez prebiehajúce znepokojenie až po kruté precitnutie do reality a následnú túžbu po odplate. Je nakrútený veľmi svižne, a hoci má takmer dve hodiny, nenudí ani minútu.

Čím viac sa celý prípad zamotáva, tým napínavejšiu atmosféru sa režisérke darí vyvolať a dokáže tiež veľmi dobre stupňovať napätie. Vo výsledku tak The Tindler Swindler funguje ako varovne zdvihnutý prst a ukazuje, že svet randiacich aplikácií môže byť poriadne zradný.

Netflix

Nikdy totiž nevieš, na koho tam natrafíš. Aj z toho najsympatickejšieho a najmilšieho fešáka sa totiž môže vykľuť učebnicový psychopat, ktorý síce nebude agresívny násilník, ale svoje obete dokáže obalamutiť rafinovanejšími metódami.

Felicity Morris natočila chytľavý a napínavý dokument, ktorý mal všetky potrebné ingrediencie na to, aby sa stal hitom: príťažlivá téma, kriminálne napätie či snaha pomstiť sa. Pokiaľ si ho ešte teda stále nevidel, rozhodne mu daj šancu.

The Tindler Swindler dokáže pohltiť a ponúknuť znepokojivý obraz toho, ako dokáže chladnokrvný cynik zneužiť túžbu po „dokonalom princovi“ a ako prepracovaná manipulácia dokáže človeka zaslepiť. Dokument nájdeš na Netflixe.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť