Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

Ešte pred koronavírusom bol nákup potravín misiou iba preto, aby si nenakúpil hlúposti, z ktorých budeš priberať. Momentálne je misiou preto, lebo podstupuješ riziko, musíš si vykalkulovať, kedy sa do obchodu vybrať, a nesmú ti chýbať ochranné pomôcky. Obyčajný nákup je pre nás náročnejší ako kedysi.

Ešte náročnejšie to majú v týchto časoch zamestnanci obchodov. Môžeme im však jednoducho pomôcť, a to svojím správaním. Okrem nariadení stanovených vládou by sme nemali zabúdať ani na tieto veci: 

1. Nechoď do obchodu, ak sa cítiš chorý

Nemusíš mať nevyhnutne hneď koronavírus, no je tu veľké riziko. To je spôsobené už len tým, že prenášať vírus môže aj človek bez príznakov. Ak si nie si istý, či je to len alergia, tak radšej niekoho požiadaj, aby ti nakúpil. Prípadne môžeš využiť niektoré zo služieb, ktoré zabezpečujú rozvoz potravín až k dverám.

2. Neber na nákup celú svoju rodinu

Nie v každom obchode je možné dodržiavať aspoň dvojmetrový odstup. Tomu tiež nepomôže, ak sa vyberiete na nákup celá rodina. Zvyšuje sa tak zbytočne počet ľudí, ktorí sa v obchode ocitnú, a jednoducho to narúša celý koncept sociálnej izolácie.

Graph Wyatt, Unsplash

3. Nechytaj zbytočne  potraviny, ktoré si nechceš vziať

Aj keď máš na rukách rukavice, ktorých nosenie je momentálne v obchodoch povinné, neznamená to, že sa ti baktérie vyhýbajú oblúkom. Netreba zabúdať na to, že rukavice, ktoré si si dal na ruky pri vstupe do obchodu, nie sú ideálne na chytanie pečiva, ak si sa v nich chytil už mnohých rôznych vecí.

4. Nenarúšaj osobný priestor zamestnancov obchodu

Vo viacerých obchodoch chránia pokladníkov plexisklá, ktoré tam nie sú len tak. Preto je ideálne, ak sa pokladníkom nebudeš strkať za ne a narúšať im tak osobný priestor, lebo o pár týždňov ťa už nebude mať kto obslúžiť. Rovnako by si to mal dodržiavať aj v prípade, že nejakého zamestnanca obchodu zastavíš v uličke, aby si sa ho niečo opýtal.

5. Nechoď do obchodu len po jednu vec

Nikomu z nás sa už nechce vysedávať doma, hlavne, keď nevieme, dokedy budeme v takejto situácii. Ak nemáš ani psa, ktorý by ťa vytiahol von, tak ti možno skrsne v hlave nápad, že by si sa prešiel do obchodu. Nerob to. Rovnako ako nerob to, že pôjdeš do obchodu po jednu vec.

Nákup si poriadne naplánuj a ideálne si ho urob na viacero dní, neznamená to však, že si pôjdeš kúpiť desať kíl múky.

WALK_, Unsplash

6. Buď k zamestnancom obchodov milý

Nepýtaj sa ich, či nemajú vzadu v sklade nejaké ďalšie produkty a ani to, prečo nie sú muškáty v akcii v regáloch. A už vôbec im nehovor, že môžu byť radi, že majú prácu. Jednoducho nie. Nie sú to veci, ktoré by chceli počúvať ani za bežných okolností, a už vôbec nie v momentálnej situácii.

7. Využívaj čo najviac bezkontaktné platby

Ak máš možnosť, tak by si mal využívať všade, kde sa dá, bezkontaktnú platbu. Zabudni na svoj odpor voči takýmto platbám, jednoducho to predýchaj, lebo je to momentálne pre tvoje dobro aj pre dobro všetkých ostatných.

8. Buď milý a nápomocný aj k ostatným zákazníkom

Jedna zo zásad, ktorú by sme mali mať všetci na pamäti, je, že si budeme brať produkty v adekvátnych množstvách. Druhá vec je, že sa nebudeme biť v obchode o posledné kusy tovaru, a už vôbec by sme sa nemali častovať negatívne zafarbenými slovami. Máme síce v obchodoch dodržiavať odstup, no ak vidíš, že niekto potrebuje pomôcť, neváhaj.

9. Neignoruj stanovené pravidlá

Nie je to panikárenie a zbytočné vymýšľanie, ako sa mnohí mylne nazdávajú. Všetky tie pravidlá majú svoj dôvod a momentálne si práve aj z našej krajiny berú mnohé ostatné príklad. Dodržiavaj teda stanovené odstupy, nos rúško a rukavice a, hlavne, buď ohľaduplný.

Sandie Clarke, Unsplash

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.