Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Údajný strašidelný dom v mestečku Amityville na americkom Long Islande patrí k vôbec najznámejším prípadom, s ktorými sa môžeš v paranormálnych kruhoch stretnúť. Zaujímavé na ňom je predovšetkým to, že k na prvý pohľad obyčajnému domu sa skutočne viaže desivá história, z ktorej behá mráz po chrbte.

A neskoršie tvrdenia o nadprirodzených silách túto desivosť len zvyšujú. Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo všetko sa v dome v meste Amityville stalo či malo stať.

Krvavá história

História prekliateho domu sa začala písať v roku 1974. V tom čase v dome bývala rodina DeFeovcov. Tú tvorili rodičia Ronald a Louise a ich päť detí: Dawn, Allison, Marc, John Matthew a Ronald Jr. Na prvý pohľad išlo o slušnú katolícku rodinu, v skutočnosti však jej členovia trpeli pod autoritou násilníckeho otca.

Jeho častým terčom sa stával práve mladý Ronald DeFeo. Hlava rodina DeFeovcov bola široko ďaleko známa svojou cholerickou povahou a do domu sa dokonca báli vkročiť aj návštevníci.

13. novembra 1974 došlo k tragickému činu, ktorý začal písať celý príbeh Amityville. Okolo pol siedmej večer vbehol 23-ročný Ronald DeFeo Jr. do miestneho baru a kričal, že niekto zabil jeho rodičov a súrodencov. Na miesto dorazila polícia a v dome našla mŕtvych šiestich členov rodiny. Ležali v posteliach a všetci boli zastrelení puškou .35 Marlin.

View this post on Instagram

Thirty miles outside of New York City, nestled in the Long Island town of Amityville, stands the house forever linked to the Amityville Horror phenomenon. On November 13, 1974, the estate was the scene of mass murder. Using a .35 Marlin rifle, 23-year-old Ronald J. DeFeo Jr. murdered his entire family while they were asleep, which included his parents and four siblings. Thirteen months later, the Lutz family purchased the home at a drastically reduced price of $80,000 (due to the murders) but only lasted 28 days before leaving it. Their spine-tingling tales of paranormal activity is what propelled the legend of the Amityville Horror and spawned a torrent of books, documentaries and films. Today is the 45th anniversary of the murders.#theamityvillehorror #paranormal #paranormalresearch #paranormalactivity #ghosts #spirits #demons #hauntedhouse #famoushauntedhouse #edandlorrainewarren #november #1974 #longisland #amityvillehorror #amityville #haunted #amityvillehouse #amityvillehorrorhouse #theamityvillehorrorhouse #thelutzfamily #thedefeofamily #theamityvillemurders #ronalddefeo #georgelutz #haunting #famoushaunting #getout #112oceanavenue #highhopes

A post shared by Eric Vitale-GhostLoop TV Show (@evmetal81) on

Vrah odhalený?

Mladý DeFeo bol jediným členom rodiny, ktorý prežil, a tvrdil, že za vraždy môže nejaký nájomný vrah či zločinec. V jeho výpovediach však vyšetrovatelia objavili veľa nezrovnalostí a hneď na druhý deň sa Ronald DeFeo k vražde svojich rodičov a súrodencov priznal. Následne poskytol mnoho rôznych a často vzájomne si protirečiacich tvrdení, ako k celému zločinu došlo.

Policajtom popísal, že sa uprostred noci prebudil a počul hlasy rodičov, ktorí sa dohadovali, že ho chcú zabiť. Potom vyhlásil, že k nemu pristúpil démon s čiernymi rukami, podal mu brokovnicu a prikázal mu, aby všetkých zastrelil.

Po vraždách sa DeFeo okúpal, prezliekol sa a zbavil sa zakrvaveného oblečenia. Neskôr tvrdil, že ho posadol démon a temné sily, ktoré sídlili v dome jeho rodiny.

Ronald De Feo Jr:De Feo, che se ne rendesse conto o meno, incarnava il sogno americano.Era il simbolo vivente di…

Gepostet von Killer Zone Reborn am Dienstag, 30. Dezember 2014

DeFea vyšetrili dvaja psychiatri. Podľa Dr. Daniela Schwartza konal DeFeo v zmenenom stave mysle, akomsi psychotickom ataku. Podľa neho teda nemohol byť zodpovedný za svoje činy. Psychiater Dr. Harold Zolan, ktorého si najala obžaloba, však nebol toho názoru. Poukázal na to, že DeFeo mal za sebou históriu násilného správania či užívania drog (heroínu a LSD).

Zolan u DeFea diagnostikoval antisociálnu poruchu osobnosti (sociopatiu), ktorá ale nespadá pod klasické duševné poruchy. Podľa doktora bol teda zodpovedný za svoje činy a dokázal si uvedomovať ich dôsledky.

Ronald DeFeo bol uznaný vinným a súd ho odsúdil na šesť 25-ročných trestov až doživotie. Momentálne si stále odpykáva svoj trest a všetky jeho žiadosti o podmienečné prepustenie boli zamietnuté.

Otázniky v celom prípade

V celom prípade je ale dodnes niekoľko nezodpovedaných otázok. Ako sme poznamenali vyššie, telá rodiny sa našli v posteliach. Nejavili však žiadne známky zápasu. Je pritom jasné, že výstrely z brokovnice museli niektorých z nich prebudiť.

Ešte podivnejšie je to aj z toho dôvodu, že polícia pri výsluchu susedov zistila, že nikto z nich za celú noc nič nepočul. Išlo pritom o tichú lokalitu, kde by hlasné výstrely logicky museli vzbudiť pozornosť.

Ronald Defeo after a hearing in 1974

Gepostet von RadioNOW 100.9 am Montag, 9. April 2018

Jeden sused si spomenul len na to, že približne v čase vrážd počul štekať Shaggyho, psa DeFeovcov. Niektorí vyšetrovatelia pripúšťali možnosť, že DeFeo nekonal pri vraždách sám. Pokiaľ by boli útočníci dvaja, dalo by sa lepšie vysvetliť, prečo sa obete nestihli brániť.

Kto bol však druhým páchateľom? Podozrenie padá na Dawn DeFeo, Ronaldovu mladšiu sestru. Tieto tvrdenia sa opierajú najmä o to, že Ronald mal s Dawn veľmi blízky vzťah (niektorí dokonca tvrdili, že možno prerástol do incestu).

Oným „démonom“, ktorého DeFeo spomínal vo svojej prvej výpovedi, teda podľa bádateľov mohla byť jeho vlastná sestra. Na jej nočnej košeli sa navyše našli stopy nespáleného strelného prachu, čo naznačuje, že skutočne mohla z brokovnice strieľať.

Iní dokonca tvrdili, že Dawn zabila všetkých členov rodiny a Ronald napokon zastrelil ju. Tieto tvrdenia však nie sú hodnoverne podložené žiadnymi rukolapnými dôkazmi.

Ronald DeFeo SR. (right) Ronald DeFeo JR. (left). Portrait

Gepostet von DeFeo Memorial Page am Freitag, 2. Dezember 2016

Paranormálne javy?

Po vraždách ostal dom v Amityville prázdny celých 13 mesiacov. V decembri roku 1975 sa však do domu nasťahovali George a Kathy Lutzovci a ich tri deti. Istý priateľ Georga Lutza mu prezradil, čo sa v dome stalo, a poradil mu, aby ho nechal vysvätiť farárom. George teda oslovil katolíckeho kňaza Ralpha J. Pecorara.

Keď však Pecoraro pofŕkal podlahu a nábytok svätenou vodou, zacítil, že niečo nie je v poriadku. Mal počuť záhadný hlas, ktorý mu prikázal, aby okamžite odišiel. Kňaz na nič nečakal a vystrašený opustil dom, pričom Lutzovcom sa o svojom zážitku nezmienil.

Rodina si podľa vlastných slov počas prvých dní nevšimla nič zvláštne. Dom zariaďovali a chystali sa v ňom stráviť zvyšok života. Potom sa však situácia zmenila a Lutzovci vyhlásili, že sa stali terčom podivných nadprirodzených síl.

The Lutz Family of Amityville HouseOn November 13, 1974, Ronald DeFeo, Jr. shot and killed six members of his family…

Gepostet von The Most Haunted Places in Pakistan am Montag, 25. September 2017

Démonické sily

V dome mali vidieť duchov či démonické postavy. Ich najmladšia dcéra Missy sa spriatelila s imaginárnym kamarátom menom Jodie. Toho však pri niekoľkých príležitostiach videli aj jej rodičia a popísali ho ako démonicky vyzerajúce veľké prasa s červenými očami. Kathy trápili násilné nočné mory a George sa zvykol zobúdzať o 3:15 ráno, práve v čase, keď DeFeo zavraždil svoju rodinu.

Zo stien mal vytekať neznámy sliz, okná a dvere sa samé od seba otvárali a zatvárali a z kútov domu vychádzali podivné hlasy a smiech. V dome bola neskutočná zima (aj napriek tomu, že sa kúrilo) a páchlo to tam po zhnitom mäse. Objavovali sa mraky čiernych múch a členovia rodiny mali pocit, akoby sa ich dotýkali nejaké neviditeľné ruky.

George a Kathy sa pokúsili s týmito silami bojovať a často recitovali modlitby. Zbor hlasov im však výhražne odpovedal, nech okamžite prestanú. George a Kathy nikdy neprezradili, čo sa stalo v ich poslednú noc v dome.

Vyhlásili, že je to pre nich stále strašne desivé a nechcú o tom hovoriť. Výsledkom bol ich útek z domu. Nikdy sa tam už nevrátili a nechali tam aj svoje veci. Celkovo v dome vydržali 28 dní.

The Amityville horror house dares you to escape before something terrible happens…Book your escape room adventure today! www.escaperoomadventureswny.com/booking

Gepostet von Escape Room Adventures WNY am Donnerstag, 11. Januar 2018

Názory

Prípad Lutzovcov, pravdaže, vyvolal veľkú senzáciu a záujem. Spisovateľ Jay Anson podľa ich príbehu napísal román The Amityville Horror, ktorý Lutzovci považovali za „viac-menej pravdivý popis toho, čo sa stalo“. Do domu začali prúdiť novinári, vyšetrovatelia a najrôznejší experti na paranormálne javy. Ich závery boli nezriedka značne rozdielne.

Medzi prvými, ktorí prekliaty dom v Amityville vyšetrovali, bol aj známy tandem Ed a Lorraine Warrenovci, ktorých poznáme z úspešnej hororovej série V zajatí démonov. Tí tvrdili, že v dome sídlia démonické sily, ktoré ovládali už Ronalda DeFea.

Ďalší paranormálny vyšetrovateľ Hans Holzer tvrdil, že v dome sa nachádza duch starého indiánskeho náčelníka. Dom má údajne stáť na posvätnom indiánskom pohrebisku a každý, kto doň vstúpi, sa dočká pomsty od indiánskych duchov.

Real Amityville home

Gepostet von The Amityville Horror am Freitag, 21. Oktober 2011

Skeptici hovoria o podvode

Našli sa, pravdaže, aj oveľa skeptickejšie hlasy. Advokát William Weber, ktorý na súde, mimochodom, obhajoval Ronalda DeFea, vyhlásil, že celý príbeh o duchoch a prízrakoch je vymyslenou báchorkou, na ktorej sa podieľal aj on sám.

Lutzovcom vraj pri mnohých fľašiach vína pomáhal vymyslieť fantastický príbeh, ktorý by mohol slúžiť ako základ pre finančne úspešnú knihu. Podobný názor mali aj niektorí paranormálni vyšetrovatelia, napríklad Peter Jordan či Stephen Kaplan.

V Ansonovej knihe sa navyše našli stovky protirečení, úplných nezmyslov a logických lapsusov. Toto všetko podľa skeptikov naznačuje, že išlo proste len o podvrh s cieľom nahrabať si peniaze.

To Lutzovci odmietali, ale medzi odborníkmi je amityvillský prípad dnes už viac-menej jasne preukázaným podvodom. Ďalší obyvatelia domu v Amityville navyše nikdy so žiadnymi nadprirodzenými úkazmi do styku neprišli.

You may want to avoid the house from The Amityville Horror. http://apple.co/2mDKoCe

Gepostet von The Amityville Horror am Mittwoch, 31. Mai 2017

Stále sa však nájde dosť ľudí, ktorí veria, že v dome naozaj sídlia nadprirodzené sily. Samotní Lutzovci navyše až do svojej smrti tvrdili, že ich príbeh je pravdivý. „Je veľmi jednoduché niečo označiť ako podvrh,“ vyjadril sa George Lutz. „Želal by som si, aby to bol podvrh. Ale nie je.“ 

Na záver už len dodajme, že celý prípad sa stal námetom pre množstvo hororov, medzi najznámejšie kúsky patrí Horor v Amityville z roku 1979 (vyslúžil si aj mnoho pokračovaní) či 3:15 zomrieš! z roku 2005. Najčerstvejšími prírastkami do série sú tituly Amityville: Prebudenie z roku 2017 a The Amityville Murders z roku 2018.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť