Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Dom zavraždeného novinára Jána Kuciaka začnú búrať, na mieste vznikne Pamätník slobody slova

Jeho podoba vzišla z výtvarno-architektonickej súťaže.


Rodinný dom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo Veľkej Mači v okrese Galanta začnú na želanie pozostalých v utorok 21. marca búrať. Trnavský samosprávny kraj následne na pozemku postaví Pamätník slobody slova. Jeho podoba vzišla z výtvarno-architektonickej súťaže. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského samosprávneho kraja. S výstavbou pamätníka sa ráta v roku 2024.

Víťazný návrh pamätníka s názvom Záhrada pochádza od tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu, Martina Piačeka a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Budúce pietne miesto bude na jednej strane pripomínať udalosti z minulosti, no na druhej strane ponúkne priestor na reflexiu a pohľad do budúcnosti.

TASR

„Minulý mesiac uplynulo päť rokov od vraždy dvoch mladých ľudí. Považujem za dôležité si ich pamiatku neustále pripomínať, a to najmä v dobe, keď význam slobody slova a jej zneužívania je viac ako aktuálny. Cieľom našej župy je vytvoriť pietne miesto, ktoré bude pripomínať ich odhodlanie a zároveň niesť silný odkaz pre budúce generácie,“ povedal predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Dodal, že výstavbu, ako aj následnú správu a údržbu pamätníka bude zabezpečovať samosprávny kraj. Búranie domu ponúkla spoločnosť Hrachostav bezplatne.

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Za tento čin boli právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček, jeho komplic Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje