Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Domorodí lídri žiadajú, aby sa Karol III. ospravedlnil za britský kolonializmus

List podpísali domorodí lídri z Austrálie, niekoľkých karibských národov a zástupcovia pôvodného obyvateľstva z Kanady, Nového Zélandu a Papuy-Novej Guiney.


Domorodí lídri z viacerých bývalých britských kolónií vo štvrtok vyzvali kráľa Karola III., aby sa urýchlene ospravedlnil za „stáročia rasizmu“ a „dedičstvo genocídy“ spáchané korunou. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Ostro formulovaný list by mohol poznačiť prípravu na panovníkovu víkendovú korunováciu. Zástupcovia pôvodného obyvateľstva z 12 krajín britského Spoločenstva národov v ňom tiež vyzvali na finančné odškodnenie a vrátenie ukradnutých kultúrnych pokladov.

List podpísali domorodí lídri z Austrálie, niekoľkých karibských národov a zástupcovia pôvodného obyvateľstva z Kanady, Nového Zélandu a Papuy-Novej Guiney. Signatári listu sa podľa vlastného vyjadrenia spojili, aby pomohli svojmu ľudu „zotaviť sa zo stáročí rasizmu, útlaku, kolonializmu a otroctva“.

Profimedia

Karol III. v uplynulých rokoch zintenzívnil úsilie o nadviazanie kontaktov s domorodými lídrami. Monarchia totiž zažíva zúčtovanie so svojimi väzbami na obchod s otrokmi a vysporadúva sa s násilným dedičstvom Britského impéria.

Hoci kráľ pripustil, že koruna musí „uznať krivdy, ktoré formovali našu minulosť“, najnovší list ho žiada, aby zašiel ďalej a ponúkol oficiálne kráľovské ospravedlnenie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje