Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Dosť zotročovania vypočítavými ženami. Hnutie Muži idú vlastnou cestou naberá na popularite

Rastúce hnutie mužov izolujúcich sa od zotročujúcich žien.

Keď nazrieme do minulosti, ženy sa vždy viac zaujímali o manželstvo. Obrúčku na ruke často považovali za kariéru a získanie manžela za životný biznis. Je nepísaným pravidlom, že ženy odmalička túžia vstúpiť do trvalého zväzku, zatiaľ čo muži sa tomu všemožne vyhýbajú

V posledných desaťročiach došlo k výraznému poklesu sobášov, a to nielen preto, že chlapi sú z roka na rok plachejší a ťažšie uloviteľnejší. Stále viac žien ich musí naháňať, tasiť dômyselné návnady, a to aj napriek tomu, že dnes sú žiadanejšie, emancipovanejšie, profesijne úspešnejšie a sebestačnejšie ako kedykoľvek predtým.

Podľa prieskumu Pew Researsch Center podiel žien vo veku 18 – 34 rokov, u ktorých je manželstvo jednou z priorít, od roku 1997 narástol z 28 % na 37 %, u mužov klesol z 35 % na 29 %. Sobášnosť celosvetovo klesá, pretože muži nemajú dôvod ženiť sa. Zákon i spoločenská klíma nie sú na ich strane. Realita rozvodového a rodinného práva hrá dôležitú úlohu v rastúcom odpore mužov proti inštitútu manželstva. Mnohí vidia rozvod ako jednostranný, umožňujúci ženám okradnúť ich o majetok a väčšinou aj o deti. To je jedným z dôvodov vzostupu hnutia MGTOW Muži, ktorí idú vlastnou cestou.

Shutterstock

Žena je toxická zbytočnosť

Hnutie s názvom Men Going Their Own Way sa vyvinulo z fóra o právach mužov začiatkom milénia. Hnutie nemá žiadneho lídra, žiadnu oficiálnu stránku, neexistuje inštitúcia, ktorá by ho zastrešovala, organizovala, cenzurovala. Je všade a zároveň nikde. Jeho sympatizanti tvrdia, že ženy sú natoľko toxické, že by sa im muži mali vyhýbať. Niektorí nadväzujú so ženami vzťahy, ale vyhýbajú sa vážnym záväzkom, iní sa so ženami ani nepriatelia.

Ide o antifeministickú mizogýnnu sféru širšej manosféry, digitálnej manifestácie Hnutia za oslobodenie mužov, ktoré vníma práva žien ako urážku mužskej dominancie. Verí, že feminizmus zničil spoločnosť a jediným riešením je mobilizovanie mužov proti gynokratickému sprisahaniu. Pre priaznivcov MGTOW je porno len ďalším spôsobom, ako ženy nehanebne zneužívajú svoje telo na (finančné) využitie ich biologickej slabosti.

Shutterstock

Manosféra zahŕňa webové stránky, blogy a online fóra propagujúce maskulinitu, mizogýniu a odpor voči feminizmu. Medzi najvýraznejšie komunity okrem MGTOW patria Aktivisti za práva mužov (MRA), pick-up artisti (PUA) či Incels (nedobrovoľne žijúci v celibáte), ktorí sa definujú ako neschopní získať romantického alebo sexuálneho partnera, aj keď po ňom túžia. Manosféra sa prekrýva s krajne pravicovými komunitami. Tiež sa spája s online obťažovaním a podieľa sa na radikalizácii mužov s mizogýnnym presvedčením, ktorí oslavujú násilie páchané na ženách.

Okolo roku 2015 sa komunity MGTOW začali spájať s Alt-right. Dnes sa obe skupiny prekrývajú v ideológii a zdieľajú spoločné presvedčenie, že feminizmus a sexizmus sú zodpovedné za zničenie západnej spoločnosti. Ich filozofia sa sústreďuje na mužský separatizmus a pevne verí, že feminizmus znehodnotil spoločnosť.

Obcujú so zlými alfa samcami, no vydajú sa za majetných a škaredých

V týchto skupinách panuje presvedčenie, že ženy sa pri zoznamovaní a manželstve riadia vopred definovaným vzorom. Veria, že všetky mladé a atraktívne ženy sú promiskuitné. Zámerne praktizujú hypergamiu, v rámci ktorej majú sex s rôznymi mužmi a opustia ich, keď o nich prejaví záujem muž s vyššou hodnotou.

Stúpenci veria, že ženy prirodzene inklinujú k alfa samcom, atraktívnym mužom, ktorí s nimi zle zaobchádzajú, čím posilňujú ich vieru vo feminizmus. Keď začne žena starnúť, rozhodne sa usadiť s beta samcom, ktorý sa o ňu finančne postará, aj keď ju sexuálne nepriťahuje. Neskôr sa, finančne zabezpečená, intímne zbližuje s atraktívnymi mužmi. Podľa ideológie MGTOW sa tieto ženy nakoniec rozvedú a súdy ich, kvôli niečomu, čo označujú ako ženské privilégium, zvýhodnia pri majetkovom vyrovnaní a v otázkach výživného.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje