Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Po poslednej sérii Hry o tróny ostalo mnoho fanúšikov sklamaných. Hoci seriál začal parádne, jeho vyvrcholenie napokon nebolo ničím strhujúce. Môžeme sa dohadovať, či za to môže neschopnosť scenáristov alebo absencia predlohy (posledné dve knihy zatiaľ George R. R. Martin nedokončil a tvorcovia sa tak nemali o čo oprieť), ale faktom ostáva, že prevládal pocit rozčarovania.

Na prequelový seriál Rod draka sa teda iste viacerí dívali podozrievavo. Dokáže svet Westerosu ešte vôbec niečo zaujímavé ponúknuť? Dnes o tretej ráno sme si však konečne aj my mohli vychutnať prvú epizódu. Aké sú naše prvé dojmy?

MovieStillsDB / HBO

Príbeh sa odohráva dvesto rokov pred udalosťami Hry o tróny. Na Železnom tróne sedí kráľ Viserys (Paddy Considine) a v Siedmich kráľovstvách už niekoľko dekád panuje mier. Pokoj na kráľovskom dvore ale čoskoro skončí.

Kráľ túži po dedičovi, čo vyústi v tragické udalosti a na dvor prichádza aj impulzívny princ Daemon Targaryen (Matt Smith), Viserysov brat, ktorý spôsobí nejeden problém. Ako do toho všetkého zapadá mladá princezná Rhaenyra (Milly Alcock)?

Dočkali sme sa parádneho fantasy?

O réžiu prvej epizódy sa postaral Miguel Sapochnik, ktorý je podpísaný aj pod viacerými časťami Hry o tróny. A aj tentokrát odviedol skvelú prácu. Rod draka totiž odštartoval zrejme najlepšie, ako mohol. Máme tu nielen kvalitnú réžiu a scenár, ale aj výborných hercov a zaujímavo naťuknutý príbeh. Sme si istí, že jeho rozvinutie bude poriadne epické a môžeme sa v ňom tešiť na viacero prekvapení.

Postavy sú dobre napísané a tvorcovia viac než na akciu stavili na vzájomné intrigy a machinácie v pozadí (podobne, ako to bolo v Hre o tróny). Keď už ale na akciu dôjde, tak je natočená veľmi schopne a nechýba jej ani výživná porcia krvavej brutality.

MovieStillsDB / HBO

Fanúšikov tiež iste poteší niekoľko odkazov na pôvodný seriál, avšak na nich Rod draka nestojí. Našťastie. Nejde totiž o prázdny fan servis, ale o sebavedomé a samostatné dielo, ktoré bez problémov obstojí aj bez porovnávania so svojím slávnejším súrodencom.

Po audiovizuálnej stránke je prvý diel spracovaný tiež veľmi dobre. Tvorcovia si dali záležať na efektoch, kamere, ale aj hudbe či zvuku. Po všetkých stránkach teda ide o veľmi poctivú prácu a je vidieť, že HBO pristúpilo k látke zodpovedne a s úctou.

Rod draka by teda mohol byť solídnou náplasťou na nevydarené finále Hry o tróny. Samozrejme, bude záležať na tom, či tvorcovia latku kvalitu udržia aj v ďalších epizódach. Zatiaľ však nič nenaznačuje, že by mali sklamať. Cítiť, že projekt majú pevne v rukách, a na výsledku sa to aj patričným spôsobom odráža. Rozhodne teda Rodu draka daj šancu. Ľutovať nebudeš.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť