Dôvody, prečo často milujeme psíkov viac ako ľudí

Toto pochopia všetci nadšení psičkári.

Zdroj: Shutterstock

Pes je najvernejší priateľ človeka. To je neodškriepiteľný fakt, ktorý mnohí majitelia psíkov s nadšením potvrdia. Zbožňujeme ich. Ten rozkošný pohľad, očká, chvostík… no na spapkanie sú. A nemilujeme ich iba kvôli roztomilému výzoru, i keď aj ten v tom hrá veľkú rolu, ale aj kvôli ich znamenitým vlastnostiam.

Happy Dog GIF - Find & Share on GIPHY

Filmy, ako „Psia duša“ alebo „Hačikó-príbeh psa“, poukázali na úžasnú osobnosť našich miláčikov a ich vernosť až za hrob. No v prvom rade upriamili pozornosť na to, aké silné puto si dokáže psík so svojím majiteľom vybudovať. A často silnejšie, než má s akoukoľvek ľudskou bytosťou…

Moviestillsdb

Aj toto sú dôvody, prečo máme psíkov niekedy radšej ako ľudí:

• Vernosť, lojálnosť. Najznámejšou vlastnosťou psov je vernosť. Pri svojom pánovi ostanú až do smrti a správajú sa k nemu inak ako ku všetkým, znamená pre nich všetko. Nikdy si ho nepomýlia s nikým iným.

Najlepší priateľ je taký, ktorý vás neopustí ani v najťažšej chvíli. A také psíky naozaj sú. Veľa skúseností (a možno aj tie tvoje) dokazujú ich oddanosť. Stoja pri nás aj v neľahkých okamihoch, oddane a verne.

• Tichý spoločník. Niekedy máme už dosť ľudí a rozhovorov a potrebujeme iba ležať, pozerať filmy, no nebyť pri tom sám. Psík vtedy veľmi rád poslúži ako náš spoločník. A keď ho budeme pri tom ešte škrabkať za ušami, bude to ideálne.

• Rozumie ti ako málokto iný. Psíky majú taký chápavý výraz a úprimné oči, skrátka, keď sa naňho pozrieš, vieš, že on vie. Keď máš za sebou zlý deň, vlezieš pod deku, on za tebou a hneď je svet prijateľnejším miestom.

• Na nič sa nesťažuje. Máme dosť „upindaných“ ľudí okolo seba v práci či v škole. Stále si okolo nás niekto na niečo alebo niekoho sťažuje. A to je príšerne otravné. Preto je prirodzené, že nemáme potrebu obklopovať sa ľudským druhom, keď nemusíme, a zvolíme radšej psiu spoločnosť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dog
https://www.flickr.com/photos/[email protected]/21225816748

• Stále ti vylepší deň. Aj keď ťa v práci niekto nahneval alebo si v škole dobabral skúšku, hreje ťa pri srdci pocit, že ťa doma čaká tvoj oddaný priateľ. Stačí jediný pohľad naňho a život je ihneď o sto ráz krajší.

• Bezpodmienečná láska. Ľúbi ťa za každých okolností. Veľmi. Či zarábaš mesačne 500 eur alebo 5000. Kým je na granulky a maškrty, zostáva všetko v „porádečku“.

• Pohľad naňho v tebe prebúdza výlučne pozitívne emócie. Aj keď počas tvojej neprítomnosti často premení tvoj útulný príbytok na smetisko, nedokážeš sa na neho dlho hnevať. Skrátka, havkáči si veľmi rýchlo privlastnia naše srdce aj dušu.

• Tolerujú tvoje záchvaty lásky. „Ňuňkanie“ a zvláštny detský jazyk, ktorým s ním zdieľame, ako ich ľúbime a aké sú rozkošné. Takže statočne pretrpia naše… „preskoky“.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dog
https://www.flickr.com/photos/liveoncelivewild/32683801096

• Sú od nás závislé. A my sme za to radi. A tak nás učia zodpovednosti. Už odjakživa je v človeku zakorenená potreba starať sa jeden o druhého a psíky ju v nás vedia prebudiť a oživiť. Potrebujú veľa starostlivosti, ako napríklad venčenie, kŕmenie, kúpanie, pravidelné návštevy u veterinára. A ľudia, čo im neostal nikto iný, iba štvornohý chlpáč, si o to viac cenia fakt, že ich niekto potrebuje.

• Chcú sa mojkať. Veľa ráz je to aj dobrovoľné. Mohol by si ich škrabkať po bruchu aj celý deň, len škoda, že ti za to nikto nezaplatí.

• Sú rozkošné. Mohol by si sa naňho pozerať celý deň a neomrzí ťa to. Veď je stále krajší a krajší…

• Spoznávaš s nimi nové miesta. Psík ťa na prechádzke často zatiahne na miesta, o ktorých si ani netušil, pretože niečo zaňuchá. A tiež sa prostredníctvom jeho existencie zoznamuješ aj novými ľuďmi. No veď, priznaj sa, koľkokrát si sa „zakecal“ s iným psičkárom.

• Čas s ním ťa baví. A náramne. A kvôli nemu si sa možno začal aj viac hýbať, keďže ho musíš venčiť. A aj keď máš možno k fyzickým aktivitám odpor, s ním mnohokrát prejdeš aj zopár kilometrov a nevadí ti to.

Golden Retriever Dogs GIF by TikTok - Find & Share on GIPHY

• Sú hravé, rady sa maznajú. Keď sa nemáme s kým pomojkať, sú vždy k dispozícii. Zavrtia chvostíkom a ako na povel si ľahnú na chrbát, plne pripravené nechať sa hýčkať.

• Nie sú egoistické. Ty si pre tvojho psa centrum vesmíru. Stačí mu, keď ťa uvidí vo dverách, už je celý bez seba.

• Inteligencia. Niekto si možno myslí, že pes je obyčajné zviera. No väčšina majiteľov psov potvrdí, že ich psíky sú bystré a svojimi pohotovými reakciami často zahanbia aj samotného človeka.

• Sú to naši ochrancovia. Majú v sebe zakorenenú potrebu nás chrániť. Sú odvážne a sú ochotné pre nás rozkusať kohokoľvek.

Moviestillsdb

Ak máš psíka, ľúb ho tak, ako on teba a vracaj mu jeho lásku. A pokiaľ iba túžiš po štvornohom priateľovi, neváhaj si nejakého adoptovať!

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
30
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rodičia sa podelili o momenty, keď si uvedomili, že vychovali monštrum


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME