5 dôvodov, prečo „deti“ v dnešnej dobe dospievajú pomaly až v tridsiatke

Ty a tvoja prababka ste v tom istom veku boli niekde celkom inde. No prečo je tomu tak?

Zdroj: Hine, Lewis / flickr.com, Aleksandr Neplokhov / pexels.com (úprava redakcie)

Tvoja prababka mala v dvadsaťpäťke muža, štyri deti a vedela podojiť kravu. Ty máš dvadsaťpäť, piješ lacné čučo, snažíš sa zosmoliť nejaké schopné vety do diplomovky a vôbec netušíš, čo budeš v živote robiť. Prečo je však tomu tak?

1. „Puberta“ je výmyslom modernej doby

Kedysi boli veci len čierne a biele, tisíc rôznych odtieňov šedej medzi tým akosi neexistovalo. Do sedemnástich rokov si bol dieťa, a potom si na narodeniny dostal do vienka prekrásny darček – tonu zodpovednosti a titul dospeláka. Ako sa však hovorí, najkrajšie darčeky sú predsa len tie nemateriálne, no nie?

Puberta, a teda prechodné obdobie medzi tým jednoducho nebolo. Až v roku 1904 psychológ G. Stanley Hall prišiel s myšlienkou, že ľudia vo veku prvej sexuálnej aktivity, so šialenými výkyvmi nálad a širokospektrálnou škálou vyrážok na miestach od výmyslu sveta by mali dostať vlastné pomenovanie a kategóriu, do ktorej patriť.

A tak spoločnosť začala uznávať pojem „pubertiaci“ a dala všetkým násťročným aspoň drobné ospravedlnenie pred svetom za to, že sa v tomto období chovajú ako úplní idioti.

https://pixabay.com/sk/photos/alkohol-whisky-n%C3%A1poj-oslava-%C4%BEudia-492871/

2. Priemerná dĺžka života

Pred niekoľkými desiatkami rokov bol autobus smerujúci k najbližšiemu trhovisku a akciovým broskyniam preplnený tetuchami v hraničnom veku medzi dôchodkom a dreveným pyžamom, ktoré si očividne myslia, že trepať sa tam ráno v špičke je to najlepšie, čo môžu pre planétu urobiť, vecou nevídanou.

Po prvé preto, že neboli autobusy a po druhé preto, že priemerná dĺžka života bola zhruba 40 rokov. Takže, je logické, že mladým nebolo dopriate toľkého luxusu, ako máme dnes, v podobe hľadania seba samého solídnych tridsať rokov. Tvoj otec bol farmár? Ty budeš farmárom tiež.

Máš čas psychicky sa pripraviť na život po krk v kravských lajnách? Nie. Proste budeš farmár. Žiadne siahodlhé pátranie po svojom životnom poslaní, nič. PROSTE. BUDEŠ. FARMÁR.

Who Knows Idk GIF - Find & Share on GIPHY

3. Žijeme v mieri

Relatívne, ale povedzme, že na Slovensku áno. Teda okrem vojny nákupných košíkov, ktorá sa strhne o pol piatej v obchode, keď otvoria ďalšiu pokladňu, a útoku smrteľne toxických plynov z podpazušia v mestskej hromadnej doprave uprostred krásneho letného slnečného dňa. Ale to nie je žiadna tretia svetová a s trochou (alebo trochu väčšou trochou) tréningu čuchových buniek sa to dá zvládnuť.

Nie je preto potrebné, aby mladí ľudia dospievali skôr a začali brať život naozaj vážne. Nemusia utekať so zbraňou do zákopov, ani pomáhať mame živiť rodinu, pretože otec zomrel po bombovom útoku. Môžu si pokojne špárať v nose, kritizovať kozy Zuzany Plačkovej, ktoré sa raz zväčšujú, a raz zmenšujú, a skúšať nové filtre na snapchate. Lebo predsa len, psie uši sú lákavejšie ako povinnosti…

H. Charles McBarron, Jr / commons.wikimedia.org /úprava redakcie/

4. Menej detí

Ak dnes niekto spomenie rodinu s desiatimi deťmi, tak si väčšina z nás pravdepodobne predstaví tmavšiu farbu pokožky a schválenú žiadosť o invalidný dôchodok pre lenivosť a zápal švindľov. V minulosti to však vôbec nebola taká rarita. Ale teraz sme už niekde celkom inde. Teraz si pokojne vystačíme s jedným urevaným uzlíčkom lásky a radosti na celý život.

Môžeme si ho rozmaznať, vypiplať a celú svoju pozornosť sústrediť len naň. Z toho, logicky, vyplýva, že aj rodičovský sponzoring takéhoto dieťaťa trvá dlhšie, ako keby ich bolo päť. Preto nie je treba hneď po škole hrnúť sa do práce a dospelosti. Veď si môžeme dať na rok prestávku, škrabkať sa v zadku a rozbíjať peniaze, ktoré sme si nezarobili, len sa skrátka niekde vyskytli.

Svet nám predsa neutečie. A povinnosti? Naposledy, keď sme to kontrolovali, tak tiež nemali nohy…

Making dresses for Campbell kids dolls in a dirty tenement. The older boy, about 12 years old, operates the machine when the mother is not using it. New York City, March 1912

5. Na svadbu je čas

Ak ťa pred pol storočím fikol susedovie Fero v kope slamy za stodolou, do dvoch týždňov dedina vystrojila svadbu a bola si jeho žena. Chlapec si zašpásoval, vyženil si dve kozy a polovicu fazuľového záhonu v záhrade, a ty si sa s tým už nejako musela vysporiadať. Ale dnešné ženy sú iné a na to, aby si navliekla biele šaty, už len radovánky sexuálneho charakteru a kopa sena nestačí.

Chcú objavovať, skúšať a zisťovať, čo je priemerné, dobré a koho oslintaný vankúš sú ochotné prať až do konca života. A muži sa tiež s kľaknutím na kolienko priveľmi neponáhľajú.

Veď rozbiť päť tisíc eur sa dá aj výhodnejšie, ako na značkovú čipkovanú vlečku, prenájom kaštieľa v Dolných Orešanoch (vieme, že v Dolných Orešanoch nie je kaštieľ, no pointu ste pochopili, takže nie je o čom) a dvesto litrov vína pre svokra a tetu zo sedemnásteho kolena, ktorá je štyrikrát rozvedená a trojnásobná vdova.

Rich Money GIF by Anderson .Paak - Find & Share on GIPHY


Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
8
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

  1. Po prvé idiot si jedine ty nie pubertaci
    Po druhé bola by som radšej keby ty si bola farmárka aspoň by si tu nepísala somariny
    Po tretie chceš vojnu chod na blízky východ
    Po štvrté nikto nemusí mať deti keď nechce není to tvoj problém
    A po piate nikto sa taktiež nemusí ženiť alebo vydávať keď nechce tak sa láskavo prestaň strkat do životov iných ludi keď o nich nič nevieš ne všetci musia byť ako ty

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ako sa ľuďom zmení život po narodení detí? Tieto výstižné fotky ti to prezradia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME