Sú iba dve skupiny slobodných ľudí. Tí, ktorí by si radi niekoho našli, len sa nedarí, a tí, ktorým sloboda vyhovuje a ani za nič by momentálne nemenili. No pri tých obzvlášť inteligentných a príťažlivých sa mnohí z ich okolia zamýšľajú, ako je možné, že nikoho nemajú.
Vedci však prišli na jedno prekvapivé opodstatnenie, a tým môže byť práve aj inteligencia. Veria, že ľudia, ktorí sú inteligentnejší ako väčšina, majú aj kvôli tomu väčšie problémy s hľadaním a udržiavaním partnerských vzťahov a často ostávajú radšej nezadaní. Toto môžu byť dôvody, prečo niektorí ľudia ostávajú radšej single:
1) Nepotrebujú nikoho k tomu, aby sa cítili úplní. Nepotrebujú záchrancu, ktorý ich vymaní zo smutného života a dá mu akú-takú náplň či smer. Vedia sa nasmerovať aj sami a dať svojmu životu zmysel.
Potvrdzuje to aj vedecká štúdia, ktorá hovorí o tom, že zatiaľ čo väčšina ľudí je šťastnejšia, keď je obklopená priateľmi, intelektuálne zameraní ľudia sa cítia najlepšie, keď sú sami. Jednoducho si vystačia.
2) Majú vysoké štandardy. Uvedomujú si svoju hodnotu a nie sú ochotní poľaviť zo svojich nárokov, čo sa často spája aj s dlhodobým single stavom. Keďže inteligentní ľudia majú jasnú predstavu o tom, čo chcú, neuspokoja sa s niečím, čo nespĺňa ich nároky a podlieza vysoko postavenú latku. A rovnako, ako sú prísni na seba, sú prísni aj na svoje okolie.
3) Obrana. Nemusíme hovoriť o zatrpknutosti a podobných veciach, no sklamania v láske vedú k ostražitosti a človek po takýchto skúsenostiach, pokým si nie je stopercentne istý, do vzťahu nepôjde. A čím je človek inteligentnejší, tým viac zvažuje a premýšľa aj nad dôsledkami svojich rozhodnutí.
4) Investujú energiu do iných oblastí života. Inteligentní ľudia majú väčšinou jasne vytýčené ciele, za ktorými idú s maximálnym odhodlaním a sústredením. Na iné veci im preto neostáva čas. A nie sú ochotní mrhať časom na niekoho, s kým nebudú môcť počítať v budúcnosti, a tak ho radšej investujú inde – do svojej kariéry a vzdelania.
5) Málo tolerancie. Nie sú ochotní robiť ústupky a tolerovať určité „prešľapy“, ako nedostatok času alebo pozornosti. Inteligentní ľudia si taktiež často ťažko pripustia, že sa mýlili, a s tým súčasne vznikajú aj zbytočné konflikty.
6) Nemajú radi drámu, ktorá často prichádza súbežne so vzťahom. Nechcú na to míňať čas a energiu, a preto namiesto toho, aby sa dali dokopy s toxickým človekom, ostávajú single.
7) Vedia, čo chcú. A preto nebudú strácať čas s ľuďmi, ktorí si ich nevážia, a radšej si počkajú na osobu, s ktorou dosiahnu harmóniu. A keď neprichádza, nerobia paniku.
8) Užívajú si vlastnú slobodu. Nemajú radi, ak ich niekto kontroluje či obmedzuje. Dokážu si poradiť a vyhovuje im to, že nemusia brať ohľad na nikoho potreby či požiadavky, a môžu sa venovať tomu, čo chcú oni sami.
9) Majú tendenciu všetko analyzovať a o všetkom priveľa premýšľať. Podľa štúdie, ktorú uskutočnil Alexander Penney z Lakeheadskej univerzity v Ontáriu, existuje výrazná súvislosť medzi verbálnou inteligenciou a prehnaným, znepokojujúcim a úzkostným stavom.
Inteligentní ľudia si kvôli svojmu sklonu priveľa premýšľať nemôžu pomôcť, ale analyzujú aj najmenšie podrobnosti. Majú teda tendenciu dať zmysel každému konaniu a slovám svojho potenciálneho partnera, a tak sa nechajú ľahko odradiť a vyplašiť.