Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Najhoršia vec pre normálneho človeka je stretnúť sa s hlupákom. On totižto nevie, že je hlúpy. Každý si o sebe myslí, že je v pohode, normálny, ba až vysoko inteligentný. Nadpriemerná hodnota IQ (111-120) a vysoký nadpriemer (121-130) však spôsobuje, že takíto ľudia nemajú až toľko šťastia a majú častejšie pocit osamelosti a úzkosti. 

Čo je to vlastne šťastie? Pre niekoho rodina, deti, láska a dobrá práca. Inému stačí ranná káva a slnečné lúče. Je to subjektívny pocit, ktorý však inteligentnejší ľudia zažívajú oveľa menej. Prečo je to tak?

Príliš premýšľajú

Ak by ste mali analyzovať každú jednu myšlienku, ktorá vám počas dňa skrsne v hlave, odpálilo by vám to dekel. Inteligentní ľudia sa presne takto zvyknú trápiť a vytvárajú si len svoje vzdušné zámky. Všetko zlé a nesprávne, čo sa stalo, si kladú za vinu a donekonečna budú viesť svoj vnútorný boj so strachom a sklamaním.

Spisovateľ a terapeut Robert Taibbi, ktorý sa už vyše 40 rokov zaoberá duševným zdravím, odporúča, aby takýto človek radšej prijal fakt, že mýliť sa je ľudské a že všetko sa dá vyriešiť aj bez drámy. Ak je niečo zlé a viete to zmeniť, urobte to. Ak to zmeniť nedokážete, tak to neriešte, a hlavne sa pohnite ďalej.

Shutterstock

Sú nároční

Chytrí ľudia vedia, čo od života chcú, majú isté očakávania a ciele. Problém nastane až vtedy, keď sa im niečo nepodarí splniť. Sú zo seba sklamaní a nešťastní. Martin Seligman, psychológ a autor knihy ,,True Happiness“, odporúča jedno veľmi dobré cvičenie, ktoré sme si osvojili aj my.

Každý deň si treba povedať/napísať, za čo ste vďační, a áno, môžete byť vďační aj za to, že ste to stihli domov a nevymočili ste sa už vo výťahu. Takéto pripomenutie a vďačnosť odvádzajú od negatívneho myslenia a pomôžu vám vidieť veci aj z inej perspektívy.

Shutterstock

Small talk

Každý potrebuje mať aspoň jedného priateľa. Jedného dobrého priateľa. Často sa však nad tým ani nezamýšľame a s väčšinou v našom okolí sa bavíme o totálnych hlúpostiach. Aké je počasie, aký bol víkend a prečo sa hentí rozišli.

Nadpriemerne inteligentných ľudí takáto debata unavuje, pretože to nie je nič, čo by mohlo priniesť nejaký osoh, nepociťujú nadšenie a už vôbec nie šťastie. Psychológ David G. Myers radí, aby ľudia, ktorí sú takto nenaplnení, radšej ukončili tieto povrchné vzťahy a hľadali v kruhoch, ktoré im vyhovujú viac. S Nikolami sa veľmi asi nepobavíte.

Shutterstock

Horšie psychické zdravie

Mnoho vedeckých prác dokázalo, že intelektuáli často trpia duševnými chorobami. Neustále nutkanie analyzovať a premýšľať dáva týmto ľuďom príliš veľa priestoru na uvažovanie o existencii či o živote a smrti, a to môže viesť k depresiám.

Aké je teda riešenie? Začať pomáhať! Rôzne štúdie ukázali, že ľudia, ktorí podporujú iných a pomáhajú im, mali častejšie pocit vnútornej harmónie a šťastia ako tí, ktorí problémy iných ľudí ignorovali.

Shutterstock

Veľký tlak okolia

Akademické úspechy ich podvedome tlačia k tomu, aby boli ešte lepší a úspešnejší. Nadpriemerní jedinci pociťujú tlak okolia a stresujú tak aj sami seba. Obzvlášť zlé je to u nadaných detí, ktoré takto prichádzajú o svoje detstvo.

Priveľké sústredenie sa a honba za úspechmi im bráni žiť, užívať si život a baviť sa. Zachovať si v živote rovnováhu je veľmi dôležité a netreba sa sústreďovať len na cieľ. Často je tá cesta za ním oveľa významnejšia.

Shutterstock

Nie sú vždy úspešní

Intelektuáli robia v bežnom živote rovnako veľa chýb ako ostatní. Čo je však prekvapivé, častejšie veria bludom a spoliehajú sa skôr na intuíciu. Vedec Igor Grossman z Univerzity vo Waterloo predkladá ako riešenie začať o sebe rozprávať v tretej osobe. Takto znížite zaujatosť a emocionálne sa odpútate od problému.

Psychológ Daniel Kahneman, nositeľ Nobelovej ceny, zistil, že ľudia sú ochotnejší obchodovať s niekým, koho majú radi a dôverujú mu, aj keď ponúka drahší produkt. Nás to teda neprekvapilo. Štúdie ukázali, že 85 % finančného blahobytu závisí od vecí, ako je individualita a schopnosť komunikovať a rokovať.

Emocionálna inteligencia je vyjadrená tým, ako dobre pochopíte svoje pocity a pocity druhých, a bez nej nedokážete poriadne využiť vašu racionálnu inteligenciu. 

Shutterstock

Zažívajú viac stresu

Chronický stres je pekná sviňa. Ľudia s vyšším IQ sú náchylnejší k tvoreniu negatívnych myšlienok, a tak všetky svoje problémy a starosti môžu vidieť v horšom svetle, ako naozaj sú. Podľa rady psychológa Mihalyho Csikszentmihalyiho by ste sa mali naučiť, ako aspoň dočasne blokovať negatívne pocity. To vám pomôže pokojne analyzovať situáciu a nájsť nové spôsoby, ako sa dostať von z ťažkej situácie. 

Shutterstock

Ponocujú

Ponocovanie a nedostatok spánku vedie okrem iného k vzniku srdcových ochorení. Dokonca sú takíto ľudia náchylní na alkoholizmus a fajčenie v dôsledku zvýšenej úzkosti. Asi je najvyšší čas naučiť sa relaxovať alebo jednoducho nerobiť nič.

Ideálne by bolo konečne si zorganizovať deň a upraviť svoje návyky tak, aby ste bez výčitiek mohli robiť aj niečo iné ako pracovať. Vhodné je aj začať sa viac hýbať, keďže endorfíny sú endorfíny, a tiež tráviť čas s milovanou osobou.

Shutterstock

Ťažko sa spriatelia

Je zrejmé, že ľudia, ktorí sú celý svoj život obklopení priateľmi, sú oveľa šťastnejší a spokojnejší. Je dôležité zdieľať svoje skúsenosti a radosť. Samotný proces komunikácie je dôležitý v mnohých smeroch. Inteligentní ľudia zažívajú istú formu úzkosti, keď si hľadajú priateľov.

Sú príliš zameraní na iné veci a na toto skrátka nemajú a nechcú mať čas. V konečnom dôsledku by sa však mali prestať izolovať a viac si vychutnávať život, a ten pocit, že máte vo svojom živote niekoho, komu na vás záleží.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.