Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 24.3.2023
sk
Gabriel
cz
Gabriel

Dovolenka môže vyjsť Slovákov lacnejšie. Štát ti na ňu prispeje až 275 eur

Ak spĺňaš tieto podmienky, štát ti prispeje na dovolenku.


Dovolenky sú každým rokom drahšie a my len premýšľame, čo robiť, aby nás to vyšlo čo najlacnejšie. Táto „pomoc od štátu“ vznikla pred pár rokmi a veľa ľudí na ňu zabúda, pretože o ňu treba žiadať. Ide o rekreačné poukazy, s ktorými na dovolenke môžeš pekne ušetriť.

Shutterstock

Nárok nevzniká každému

Ak si chce zamestnanec uplatniť rekreačný poukaz, musí sa obrátiť so žiadosťou na zamestnávateľa. Ak má zamestnávateľ na pracovisku viac ako 49 zamestnancov, môže im poskytnúť tieto príspevky. Pri zamestnancovi nezáleží na tom, či ide o zamestnanca v štátnej alebo súkromnej sfére, podmienkou je iba vyšší počet zamestnancov, t.j. spomínaných 49.

Tento nárok zamestnanec nemá okamžite po nástupe do zamestnania, vzniká mu až po odpracovaní 24 mesiacov u daného zamestnávateľa. Podľa portálu Podnikajte štát umožňuje preplatiť až 55 % výdavkov spojených s rekreáciou, no je zastrešený na sume 275 eur za kalendárny rok. Pre niekoho môže byť nevýhodou to, že sa dajú využiť iba na Slovensku, keďže ide o nástroj financovania cestovného ruchu.

Kedy sa dá poukaz uplatniť?

Poukaz môže využiť zamestnanec, ktorý ide za účelom rekreácie najmenej na 2 prenocovania. Oprávnenými výdavkami sú aj výdavky na vlastné dieťa, manžela, dieťa zverené do náhradnej starostlivosti alebo osobu v spoločnej domácnosti.

Príspevok možno využiť na zaplatenie služieb ako napríklad stravu, wellness, skipas alebo vstupy do akvaparkov.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje