Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

Dovolenka pri mori za socializmu. Čo všetko si so sebou Slováci brali v 60. rokoch?

Zbaliť toto všetko do maličkého auta a dopraviť sa k moru, hotový logistický zázrak!


Máme tu dovolenkovú sezónu, a to je skvelá príležitosť ukázať si, ako sa k moru cestovalo kedysi. Naša fanúšička Zora (tiež známa ako šikovná Kura Harabura) nám poslala fotku cenného nálezu z rodinnej histórie. Ide o zoznam vecí, ktoré si so sebou brala na dovolenku jej babka v 60. rokoch. Vďaka nemu získavame individuálnu perspektívu na dobu minulú.

Ak kedysi obyvatelia Československa chceli zájsť k moru, nemali to veru vôbec jednoduché. Čelili mnohým výzvam, vyplývajúcim z vtedajšej politickej situácie aj úrovne technológie. Naši rodičia, starí rodičia a prarodičia však boli nesmierne vytrvalí a vynaliezaví a svoju vysnívanú cestu za slnečnými lúčmi a morom si poctivo odmakali.

Byrokracia, papierovačky a obmedzenia

Totalitný režim komunistickej strany, ktorá v Československu vládla medzi rokmi 1948-1989, mal tendenciu zasahovať do všetkých sfér života jeho obyvateľov. Cestovanie nevynímajúc. Opustiť krajinu nebolo jednoduché a človek potreboval obehať úrady a dostať kopu potvrdení a povolení (pas, výjazdová doložka, devízový prísľub…).

Wikipedia

Dovolenky sa vybavovali cez ROH (Revolučné odborové hnutie), odborovú organizáciu, ktorá zabezpečovala hlavne skupinové zájazdy pre celé pracovné kolektívy. Individuálne pobyty mala na starosti cestovná kancelária Čedok. Dovolenky do blízkeho zahraničia boli pomerne dostupné, dostať sa však na miesta ako Kuba si vyžadovalo veľkú dávku šťastia, známostí aj peňazí. Cesta do kapitalistických štátov bola veľmi zložitá.

Získať zahraničné peniaze nebolo ľahké a dovolenkári mali k dispozícii len menší obnos. Štát tým chcel obmedziť kšeftovanie a pašovanie tovaru a zároveň odradiť ľudí od pokusov o emigráciu. Taktiež to odrážalo fakt, že Československo cudzími menami jednoducho nedisponovalo. Na hraniciach sa čakalo dlhé hodiny a keď mali pohraničníci zlý deň, cestujúceho čakala prísna obhliadka vozidla a jeho obsahu.

Profimedia

Porovnajme si to so súčasnosťou:

Nájsť a objednať vhodné ubytovanie sa dá zopár klikmi na internete, a to takmer vo všetkých krajinách sveta. Nijakým úradom netreba nič nahlasovať. Hranice štátov Schengenu môžeme prekročiť bez toho, aby sme si to vôbec všimli. Eurom zaplatíme nielen v štátoch eurozóny, ale veľakrát ho akceptujú aj v štátoch, kde nepredstavuje oficiálne platidlo. Neuveriteľný rozdiel!

Odporúčame prečítať:

K útoku v Spišskej Starej Vsi sa vyjadrila očitá svedkyňa i bývalý študent: Moja druhá mama, napísal o zástupkyni

Populárne destinácie československých dovolenkárov

Počas socializmu sa dovolenkovalo takmer výhradne len v ostatných socialistických krajinách. Medzi jednoznačne najobľúbenejšie cestovateľské destinácie patrili Bulharsko a Juhoslávia. Skoro každý, kto počas socializmu cestoval k moru, navštívil aspoň jednu z týchto krajín. Veľa sa jazdilo aj k maďarskému Balatonu, ktorý síce nemal cveng mora, ale keďže bol tak blízko, ľuďom taký detail absolútne neprekážal.

Profimedia

Dovolenka na Kryme, 60. roky

V Sovietskom zväze boli najpopulárnejšími destináciami Krymský polostrov a východné pobrežie Čierneho mora – okolie Soči a územie dnešného Gruzínska. Tí, ktorým neprekážali troška nižšie teploty vody, sa mohli vybrať aj k Baltickému moru – či už v Poľsku, alebo v Nemeckej demokratickej republike. Netreba zabúdať na Rumunsko a Albánsko.

Čo so sebou ľudia brali?

Desaťročia technologického pokroku poznačili aj cestovanie a dopravu. Dnešná Škoda Octavia Combi má kufor s objemom 610 litrov, Oktávky, ktoré jazdili v 60. rokoch, si museli postačiť s objemom 360 litrov, čo predstavovalo značné obmedzenie pri balení. Súčasné autá sú omnoho pohodlnejšie, výkonnejšie a bezpečnejšie. Šesťdesiat rokov vývoja jednoducho neprehliadneš!

Profimedia

Škoda Octavia, 70. roky

Veľa československých dovolenkárov využívalo v zahraničí služby autokempingov. Znamená to, že do auta si naložili VŠETKO, čo počas pobytu potrebovali. Ako môžeme vidieť v zozname Zorinej babky, nechýbal stan, plynový varič, množstvo jedla, riady aj skladací nábytok. Nejakou mágiou bola schopná naložiť tento náklad do drobného Fiata 600 a úspešne sa dopraviť k moru.

Zora Puškáčová

Slovník, fotoaparát, kôpku máp, rádio a ďalšie praktické vecičky dnes dokáže nahradiť jeden jediný smartfón. Na druhej strane, moderná pohodlná doba spôsobila, že so sebou berieme hračky, ktorých užitočnosť na cestách nemusí byť vždy istá (notebook, herná konzola, dron, selfie tyč…)

Zora Puškáčová

Pre dnešných cestovateľov je to nezvyk, no v minulosti so sebou dovolenkári brali naozaj veľké zásoby potravín. Súviselo to s vyššie spomínaným ťažším prístupom k cudzím menám. Po prekročení hraníc našinci jednoducho chceli a museli šetriť svoj skromný obnos zahraničných peňazí.

Odporúčame prečítať:

Vo veku 78 rokov nás navždy opustil legendárny filmový režisér David Lynch

Záver

S horkým úsmevom si môžeme povedať, že ak niekomu chýba retro dovolenka ako z čias ČSSR, tak pandémia koronavírusu mu určite spravila radosť. K cestovaniu pribudla kopa byrokracie a papierovačiek a niektoré krajiny nemôžeme navštíviť vôbec. Aj napriek týmto obmedzeniam je cestovanie neporovnateľne jednoduchšie a slobodnejšie.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.