Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika

Dovolenka je pre väčšinu ľudí symbolom oddychu a ničnerobenia. Len sa priznaj, ako si svoj posledný výlet do zahraničia strávil ty? Stavíme sa, že si ráno vstal o desiatej, hádal si sa s čašníkom, aby ťa ešte na poslednú chvíľu pustil na raňajky a po nich si sa vyvalil na plážové ležadlo. Na ňom ťa pekne spálilo, vypil si zopár pív, namočil si nohy do slanej vody. A potom si šiel na večeru, kde si sa poriadne prežral. Vypil si polku baru na diskotéke, na tretí pokus si trafil do svojej izby a zaspal si.

A takto sa to opakovalo celý týždeň. Pokiaľ si jeden z „dobrodružnejších“ dovolenkárov, tak si sa možno aj trochu potápal. Alebo si šiel pozrieť nejakú tú lokálnu pamiatku, aby si mohol dať na Instagram fotku, kde pôsobíš aspoň trochu intelektuálne. Ak si sa v týchto riadkoch našiel, ďalej radšej ani nečítaj. Vlastne, čítaj. Ideme ti totižto ukázať, ako môžeš dovolenku stráviť spôsobom, na ktorý do konca života nezabudneš!

Dovolenka na konci sveta

Chorvátsko, Bulharsko, Turecko, Egypt, Londýn, Amsterdam… Ach, to je ale nuda. Samozrejme, všetky tieto krajiny majú niečo do seba. Zažiješ v nich inú kultúru, stretneš nových ľudí a odnesieš si zopár zážitkov. Načerpáš novú energiu a nikdy sa ti z nich nechce ísť domov. No ako sa hovorí, život je krátky a svet veľký. Čo takto vyskúšať niečo nové, netradičné? Niečo, čo ti zdvihne hladinu adrenalínu a vytvorí spomienky, o ktorých budeš hovoriť ešte svojim vnúčatám?

Shutterstock

Trochu sme si potočili glóbusom, nechali sme si poradiť od kamošov z Alchemy Travelnašli sme destinácie, z ktorých budeš mať husiu kožu. Sú netypické, unikátne a hoci si o nich zrejme už počul, nikdy ti asi ani nenapadlo, že by si ich mohol navštíviť. No my ti už dopredu prezradíme, že raz za život ich navštíviť jednoducho musíš! Veď, sleduj…

Azorské ostrovy – úchvatná krajina v strede ničoho

Pokiaľ si mal niekedy také nutkanie odísť preč od všetkých, opustiť rodnú vlasť a zmiznúť niekam ďaleko, na úplný koniec sveta, máme pre teba dobrý tip. Azorské ostrovy sú malé bodky v Severnom Atlantickom oceáne, ktoré na menej podrobných mapách ani len neuvidíš. Sú uprostred ničoho. Lepšie povedané, uprostred obrovského oceánu, pričom najbližšia pevnina je 1500 km ďaleko. Znie to ako sen? To stále nie je všetko.

Shutterstock

Tým, že Azorské ostrovy sú tak ďaleko od pevniny, je na nich extrémne čistý vzduch. Čo čistý, najčistejší na celej Zemi. Počasie je nevyspytateľné, vzduch vlhký. A množstvo úchvatných scenérií jednoducho nekonečné. Ak sa sem vydáš cez Alchemy Travel, spoznáš všetky lokálne prírodné krásy, preskúmaš vulkány a gejzíry, pokukáš veľryby a delfíny v oceáne. No hlavne, zažiješ unikátnu atmosféru, o akej sa ti doteraz len snívalo!

Po stopách Charlesa Darwina na Galapágy

Pamätáš si ešte časy, keď si sa musel na základnej škole učiť druhy korytnačiek? Možno si spomenieš, že také tie gigantické odrody pochádzajú z Galapág. A nielen ony. Tieto fascinujúce ostrovy vzdialené približne 1000 kilometrov od Ekvádora sú domovom tých najvzácnejších zvierat a rastlín sveta. Ležia priamo na rovníku a pre milovníka biológie sú niečo ako škatuľa plná hračkárskych autíčok pre malého chlapca.

Shutterstock

Dobrodružný zájazd na Galapágy si užiješ aj vtedy, keď ťa biológia príliš nefascinuje. Opustená tropická džungľa, fascinujúce scenérie a miesta, ktoré mnohí označujú za úplný koniec sveta alebo raj na Zemi. Ako sa hovorí, kým nezažiješ, neuveríš…

Fascinujúca atmosféra arktického Islandu

Island je ostrov, ktorý určite poznáš z rôznych filmov či kníh. Minimálne zo známeho diela Cesta do stredu Zeme, ktoré bolo aj sfilmované. Teraz sa možno pýtaš – prečo by si mal ísť dovolenkovať na sopečnatý ostrov, naviac ešte v treskúcej zime? Nuž, tých dôvodov je hneď niekoľko!

Shutterstock

V rámci zájazdu na Island vyskúšaš veci, o ktorých sa ti dovtedy len snívalo. Na vlastné oči uvidíš obrovské gejzíry, navštíviš ľadové jaskyne, budeš sa plaviť na polárny kruh, uvidíš vzácnu polárnu žiaru a zajazdíš si na psom záprahu. Prejdeš sa po pláži s čiernym pieskom a môžeš zoči-voči spoznať známe sopky, ktoré ešte prednedávnom chrlili lávu. Ešte stále si myslíš, že takáto dovolenka by ťa nelákala?

Mýtické Faerské ostrovy

Opäť raz niečo pre každého, kto chce vypadnúť od civilizácie a zakotviť niekde uprostred oceánu. Na rozdiel od Azorských ostrovov, tie Faerské sú podstatne chladnejšie, keďže sú na polceste medzi Škótskom a Islandom. Obklopuje ich chladný oceán a priamo na nich toho veľa nenájdeš. Iba úchvatnú prírodu ako z rozprávky, pár pohostinných domácich a pokoj, aký zažiješ len málokde. A že dovolenka v „divočine“ nie je o oddychu!

Shutterstock

Jedným z najväčších zážitkov na Faerských ostrovoch je práve nespútaná príroda. Môžeš obdivovať jej krásy bez toho, aby okolo teba bolo 200 rôznych turistov. Dokážeš si užívať nekonečné ticho, obdivovať filmové scenérie a po náročnom dni si vychutnať špecifickú domácu kuchyňu, ktorá stojí za vyskúšanie.

Tajomné Machu Picchu

Nebolo by to správne detstvo, keby si na geografii celú hodinu nečakal na to, ako učiteľka konečne vysloví to slovíčko Picchu a ty sa budeš môcť so spolužiakmi smiať až do prestávky. Avšak teraz, keď si už (snáď) trochu vyspelejší, toto fascinujúce miesto v Južnej Amerike by ťa mohlo zaujať aj iným spôsobom.

Shutterstock

Keď raz zažiješ unikátnu atmosféru Machu Picchu, ktoré je položené v horách a obklopené pralesom, máš garanciu silných spomienok na celý život. Tajomné miesto vybudované Inkami ťa ohúri svojou históriou. V jeho okolí si môžeš vychutnať aj architektúru miest Lima či Puno, alebo sa ísť pozrieť na jazero Titicaca. Núdzu o zážitky rozhodne mať nebudeš!

Keď na koniec sveta, tak s tými správnymi ľuďmi

Určite ti je jasné, že netradičná dovolenka v exotických destináciách bude niečo stáť. A keď už si nasporíš svoje ťažko zarobené peniaze, asi aj budeš chcieť, aby stála za to. Vybrať sa na koniec sveta so zájazdom 50 ľudí rozhodne nebude tak silný zážitok, aký by mohol byť. Zároveň ti je však asi jasné, že naplánovať si dovolenku na Galapágoch svojpomocne nebude tá najľahšia vec pod slnkom. Našťastie, dá sa to aj jednoduchšie. Profesionáli a nadšenci v jednom z Alchemy Travel majú riešenie, ktoré sa ti bude páčiť!

Alchemy Travel

Organizujú unikátne zájazdy do všetkých častí sveta, nielen tých najexotickejších lokalít. Každý jeden zájazd je však niečím výnimočný. Chodí sa v malých skupinkách, v ktorých nie je viac ako 10 ľudí, a program je navrhnutý tak, aby si toho zažil čo najviac. Avšak, pokiaľ sa nechceš prispôsobovať, chalani a baby z Alchemy Travel ti vyjdú v ústrety a pomôžu ti navrhnúť dovolenku na mieru presne podľa tvojich predstáv. A dokonca to nemusí byť ani drahé!

Pokiaľ si priaznivec ekológie a zodpovedného cestovania, mal by si vedieť, že Alchemy Travel je hrdým členom WTM Responsible Travel. Naviac ti ponúkne garanciu flexibility. Ak vznikne problém a svojho vytúženého zájazdu sa nebudeš môcť zúčastniť, prípadne to situácia vo svete nedovolí, jednoducho si ho presunieš na iný termín. Alebo dostaneš peniaze späť. V destinácii ťa bude sprevádzať skúsený sprievodca, ktorý ti bude stále k dispozícii.

Alchemy Travel

Tak čo, si aj ty pripravený cestovať s pôžitkom, spoznávať s elánom a vnímať všetkými zmyslami? Vydaj sa objavovať čaro našej planéty a zaži veci, o akých sa ti doteraz len snívalo!

Tento obsah vznikol v spolupráci s Alchemy Travel, s.r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť