Postava Dr. Dolittlea sa objavila vo viacerých filmoch, ale aj na divadelných doskách či v rozhlase. Excentrický veterinár, ktorý dokáže hovoriť so zvieratami, sa zrodil v hlave spisovateľa Hugha Loftinga. Ten o jeho dobrodružstvách napísal viacero populárnych detských knižiek.
A keďže nás v kinách už čoskoro čaká nová adaptácia s Robertom Downeym Jr. v hlavnej úlohe, tak sa v tomto článku bližšie pozrieme na doterajšie stvárnenie Dolittleových dobrodružstiev na strieborných plátnach.
1. Doktor Dolittle und seine Tiere (1928)
Väčšina divákov si Dr. Dolittlea zrejme spája s filmami s Eddiem Murphym v hlavnej úlohe. Možno ťa teda prekvapí, že vôbec prvou adaptáciou bol nemecký nemý animovaný film Doktor Dolittle und seine Tiere (Doktor Dolittle a jeho zvieratá). Celý film má 32 minút a režírovala ho legendárna Lotte Reiniger.
V súčasnosti je film zaujímavý najmä pre filmových historikov a fajnšmekrov, ktorí si chcú doplniť vzdelanie. Treba ale dodať, že pozoruhodná siluetová animácia, ktorej bola Reiniger priekopníčkou, má rozhodne čo do seba aj dnes.
2. Doctor Dolittle (1967)
Vôbec prvého celovečeráku s Dr. Dolittleom sme sa dočkali v roku 1967, keď vznikol rovnomenný muzikál pod režijnou taktovkou Richarda Fleischera. Hlavnú úlohu si zahral Rex Harrison. John Dolittle na začiatku filmu opäť objaví svoju schopnosť dorozumievať sa so zvieratami, čo, pravdaže, náležite využije a stane sa slávnym lekárom. Okrem toho mu však jeho dar prinesie aj niekoľko problémov.
Snímka mala na svoju dobu nezanedbateľný rozpočet 16 miliónov, ale rodila sa veľmi ťažko a filmári mali problémy najmä so živými zvieratami, ktoré boli veľmi ťažko zvládnuteľné. Film napokon v kinách prepadol a zarobil len okolo 8 miliónov.
Recenzie boli tiež skôr rozpačité až negatívne, ale vďaka veľkej kampani to Doctor Dolittle dotiahol až na Oscary, kde získal 9 nominácií (z toho premenil sošku za najlepšiu pieseň a vizuálne efekty).
Dr. Dolittle to v ďalších rokoch skúšal aj na televíznych obrazovkách, čoho výsledkom bol animovaný seriál Doctor Dolittle, ktorý sa vysielal v rokoch 1970-1972. Do našich končín sa ale nikdy nedostal a aj v domovskej Amerike ide skôr o zabudnutý titul.
Okrem toho sa objavila aj divadelná adaptácia, muzikál a BBC uviedlo na trh audio knihy Hugha Loftinga, načítané Alanom Bennettom. Na ďalší celovečerák s populárnym veterinárom sme si museli počkať až do roku 1998.
3. Dr. Dolittle (1998)
V roku 1998 si teda premiéru odbila všetkým známa komédia Dr. Dolittle s Eddiem Murphym v hlavnej úlohe. O réžiu sa postarala Betty Thomas a príbeh preniesla z viktoriánskeho Anglicka do súčasnej Ameriky.
Hardcore fanúšikov možno zamrzelo, že z Loftingových kníh si tvorcovia vytiahli len mená a schopnosť rozprávať sa so zvieratami, inak rozprávali úplne nový príbeh. V ňom sme sledovali, ako slávny doktor svoju magickú schopnosť nadobudol a ako sa s ňou naložil.
Eddie Murphy bol však vtedy na vrchole popularity a do kín nalákal plno ľudí, ktorí boli s výsledkom viac než spokojní. Oproti rozpočtu 71 miliónov dokázala snímka na box office utŕžiť niečo cez 294 miliónov. Kritické reakcie boli skôr chladné, ale pravdou ostáva, že film aj dnes obstojí ako svižná a zábavná rodinná komédia. Úspech bol tak určite zaslúžený.
4. Dr. Dolittle 2 (2001)
Vďaka úspechu predchádzajúceho filmu sme sa v roku 2001 dočkali očakávaného sequelu. Dr. Dolittle 2 opäť lákal Eddiem Murphym, hoci režisérske opraty tentokrát prevzal Steve Carr. V dvojke sa sympatický veterinár snažil ochrániť zvieratá v lese pred agresívnymi developermi.
Dvojka išla pevne v stopách jednotky a dá sa povedať, že opäť doručila „more of the same“. Inak povedané, tí, ktorí sa bavili pri prvom filme, zrejme neboli sklamaní ani pri druhej časti. Rozpočet bol 70 miliónov a hoci na tržbách bolo vidieť výrazný pokles (170 miliónov), stále išlo o úspešnú značku.
Ďalšie filmy
V štúdiu si po premiére dvojky veľmi dobre vyhodnotili, že ďalšie kino projekty by boli stále slabšie (a hlavne finančne stratovejšie), takže sa Dr. Dolittle presunul do sfér DVD nosičov. Tam už ale veľa vody nenamútil.
Eddie Murphy sa už nevrátil a žezlo po ňom prebrala Kyla Pratt, ktorá v predchádzajúcich filmoch stvárnila jeho dcéru Mayu. Na DVD sa diváci dočkali celkom troch ďalších filmov: Dr. Dolittle 3 (2006), Dr. Dolittle: Tail to the Chief (2008) a Dr. Dolittle: Million Dollar Mutts (2009).
Pre štúdio išlo o vhodnú investíciu, keďže tieto projekty sa vždy nejako dokázali predať. Kvalita však výrazne klesla a bolo viac než jasné, že tieto filmy už vznikajú čisto pre prachy. Osloviť mohli snáď len detského diváka.
V roku 2011 sme ešte dostali úplne nový animák The Voyages of Young Doctor Dolittle, ktorý tiež zamieril rovno na DVD nosiče. Hlavným hrdinom bol tentokrát synovec Dr. Dolittlea, ktorý sa rozhodol kráčať v stopách svojho slávneho strýka.
Film Rinata Gazizova v podstate nestojí za zmienku. Išlo o mizerne animovaný a scenáristický primitívny pokus, ako vydojiť zo známej značky nejaké tie ďalšie doláre. Je len pochopiteľné, že zapadol prachom a dnes po ňom už ani pes neštekne.
Dolittle (2020)
Ako v tejto konkurencii dopadne nový Dolittle? Na to si ešte budeme musieť počkať, ale vzhľadom na trailery sa nezdá, že by nás v kinách mala čakať veľká pohroma. Skôr naopak. Potenciál na výbornú rodinnú komédiu tu rozhodne vidíme a Robert Downey Jr. bude v hlavnej úlohe iste výborný.
Zdá sa tiež, že film Stephena Gaghana bude viac ctiť originálne knižné predlohy Hugha Loftinga, čo by mohlo poskytnúť nový a svieži pohľad na túto postavu. Je jasné, že sa pôjde inou cestou, než vyznačil Eddie Murphy, a tak je to len dobre.
Okrem Downeyho Jr. navyše uvidíme aj Harryho Colletta, Antonia Banderasa, Michaela Sheena, Jessie Buckley či Jima Broadbenta. Slovenská premiéra je naplánovaná na 16. januára 2020.
V našich kinách si snímku navyše budeme môcť vychutnať so slovenským dabingom. Menší pohľad do zákulisia na to, ako vlastne vznikal, si môžeš pozrieť vo videu nižšie.
Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt