Dračí slimák, jaskyňa červov alebo 10 zaujímavých faktov zo sveta

A vedel si o tom, že žaby a tarantuly spolu zvyknú spolupracovať? Nie? Tak čítaj ďalej!

Zdroj: Shutterstock

Vedomosti sa zídu vždy, ak chceš niekoho ohúriť alebo si chceš len rozšíriť svoje obzory. Nové vedomosti ti prinesieme aj v tomto článku, ktorý nezostane len pri faktoch z prírody alebo úžasných rekordoch.

1. Ostrovná loď

Uprostred Koralového mora, v oblasti Queenslandu pri Austrálii, sa nachádza ostrov zvaný Magnetic Island. Oblasť je známa pre svoju turistickú atraktivitu a zhruba 20 potopených lodí, ktoré sú vhodné pre dobrodružstvo vyhľadávajúcich potápačov. Jednou z takýchto lodí je aj City of Adelaide, ktorá stroskotala v roku 1916. Čím je výnimočná? Na jej palube vyčnievajúcej nad vodou vyrástol celkom nový, zelený život, a tak pripomína skôr ostrov ako stroskotanú loď.

Shutterstock

2. Mamutka Lyuba

Lyuba sa stala vedeckou senzáciou ako najlepšie zachovaná múmia mamuta vôbec. Nájdená bola v roku 2007 v Rusku a v čase úmrtia mala len niečo medzi 30 až 35 dňami. Telo však prežilo konzerváciu temer dlhých 42 000 rokov. Ešte lepšie zakonzervovanú našli mamutku Yuku v roku 2014, taktiež v Rusku, na Sibíri.

3. Halldórsskora alebo Slonia skala

Hoci slony a Island nejdú skutočne dokopy, tak má táto severská krajina najväčšieho slona na svete. Nejde však o skutočného a živého slona. Ide o kamenný útvar sformovaný vulkanickou činnosťou neďaleko ostrova Heimaey. Posúďte sami!

Shutterstock

4. Hračky a Snoop Dogg

Hasbro je hračkárska spoločnosť, ktorá stojí za takými hračkami ako My Little Pony a Furby. Len málokto vie, že táto spoločnosť taktiež vlastní hudobné vydavateľstvo Death Row Records. Ako to súvisí s takými rapermi, ako je Tupac, Dr. Dre alebo práve zmienený Snoop Dogg? Práve toto vydavateľstvo vlastní práva na nahrávky známych raperov. Asi nikto by si nikdy nespojil My Little Pony a Snoop Dogga…

5. Dračí slimák

Jeden z najimpozantnejších slimákov je slimák druhu Glaucus Atlanticus. Tento slimák sa však svojím tvarom podobá skôr na morského draka, hoci v poriadne zmenšenej verzii. Dračie slimáky sa nechávajú unášať vo vodách Indického a Tichého oceána.

Shutterstock

6. David Bowie na psychiatrii

Rok 1975. David Bowie a Dennis Hopper sa dostali na psychiatriu. Prečo? Ich „misia“ bola jednoznačná – prepašovať kokaín hospitalizovanému Iggymu Popovi. Ten sa tam neocitol úplne dobrovoľne, ale bolo to práve kvôli jeho závislosti od drog. Ak to nie je už dostatočne zaujímavé, tak pri tejto výprave mali Bowie a Hopper na sebe ešte aj kozmické skafandre.

7. Jaskyne červov

Podľa názvu by asi veľa ľudí neodhadlo, že ide o jaskyne skrývajúce svetielkujúci prírodný úkaz. Takéto jaskyne môžeme nájsť na Novom Zélande v oblasti Waitomo. Nachádza sa v nich jedinečný druh svetielkujúcich červov Arachnocampa luminosa, ktorý obýva tamojšie jaskyne.

Shutterstock

8. John Stapp – rýchlejší ako guľka

John Stapp je známy ako držiteľ svetového rýchlostného rekordu. Aj keď by si fanúšikovia Usaina Bolta mohli myslieť niečo iné. Stapp prekonal rýchlosť 1000 km/h na raketových saniach idúcich na pozemnej trase. Neuveriteľný pokus prežil bez trvalých následkov a vážnych zranení.

Profimedia

9. Spolupráca žiab a pavúkov

Aj vo zvieracej ríši sme svedkami symbiotických spoluprác, z ktorých profitujú obe strany. Tarantuly si napríklad rady „vydržiavajú“ malé žaby, ktoré zabíjajú hmyz ohrozujúci ich vajíčka. Tarantuly tak získavajú ochranu a žaby zas plné brucho.

10. Zbraň amerického letectva

B-2 Spirit je strategický bombardér využívaný americkou armádou. Známy je pre svoju tichosť, vďaka ktorej dokáže ľahko a efektívne prejsť do nepriateľských zón. Jeho cena sa šplhá zhruba k 1-2 miliardám dolárov. A koľko unesie? Zmestí sa do neho zhruba 18 ton bombového materiálu.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
49
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Žena vytvára so svojím psíkom vtipné rekonštrukcie slávnych obrazov


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME