Niekedy len tak sleduješ program v telke a povieš si sám pre seba: „Človeče, to musia stále opakovať dookola ten istý scenár?“ Áno, uznávame. Občas natrafíš na dookola využívaný koncept. Vlastne už na začiatku filmu/seriálu tušíš, čo sa stane na konci.
V EMEFKA sme si začali všímať najväčšie otrepané klišé v seriáloch a filmoch. Minule sme analyzovali stereotypy filmov a seriálov o upíroch, dnes sa pustíme do niečoho, na čo tvoja babička nedá dopustiť. Telenovely. Tak jej tento článok radšej nečítaj, ešte sa urazí.
1. „Fernando! Armando! Santos! Diego!“
Asi najväčšiu popularitu si na slovenských obrazovkách držia španielske telenovely (v poslednom čase je tu boom tureckých telenoviel). Môžeš zapnúť ktorúkoľvek z nich a my ti garantujeme, že sa hlavná mužská postava bude volať buď Fernando, Juan, Santos alebo Diego. To isté platí o ženských postavách. Tam pravdepodobne vyhráva Gabriella alebo Jimena. A ak nie sú hlavnými postavami (čo silne pochybujeme), tak sa určite objavia ako vedľajšie postavy.
Vlastne máš pocit, že ktorúkoľvek telenovelu zapneš, vždy sa tam objaví urastený Santos alebo Diego. Osudom skúšaný muž, ktorý zažil veľa zlého. Každá by podľahla jeho majestátnym čiernym kučerám a nonšalantnému úsmevu. Aha, zabudli sme – aby toho nebolo málo, nielenže španielski scenáristi dookola používajú tie mená, ale často sa opakuje rovnaký herec v hlavnej úlohe. Absolútnou fraškou je to, keď sa aj v tomto seriáli volá rovnako. Nevadí, môžeš to brať ako… voľné pokračovanie.
2. Dramatická hudba a zábery
Jasné, telenovely sú o dráme, tak čo tu vyťahujeme najdôležitejší element tohto seriálového žánru? Chápeme, cica. Ale musíš uznať, že niekedy to s tou dramatickou hudbou a zábermi fakt preháňajú. Niekto vstúpi do miestnosti, ozve sa hlasná hudba a vieš, že je zle. Že už ide do tuhého. Nesmieme zabudnúť na vyhrotené zábery. Kamera zachytí štyrikrát tú istú postavu, ale z iného uhla. Plus ešte jedenkrát, keď ju vezmú spredu, ale v čiernobielom.
A čo takto moment, ktorý trvá zdanlivo… nekonečnosť? Indickí producenti telenoviel sú v tomto jednoducho špička. Tí pokročili tak ďaleko, že jeden obyčajný moment predlžujú filmovými efektami, ktoré si skúšal aj ty, keď si prvýkrát robil domáce videjko v Microsoft Movie Maker.
3. Veľmi krehké vzťahy
V každej dobrej (?) telenovele to vyzerá nasledovne: vždy sa objaví buď nejaký dlho stratený súrodenec, ktorému to v hlave už tak dobre nešliape, alebo prípadne pomstychtivá ex, ktorá je na tom rovnako ako ten súrodenec. Rodinné vzťahy vo vyobrazenej rodine sú krehkejšie ako v tvojej. A to je čo povedať, keď sa teta Marta nebaví s tvojou babkou, pretože jej na rovinu povedala, že v tých šatách vyzerá tučná.
V telenovelách je to vždy o peniazoch. Plánované vraždy sú na denno-dennom poriadku. Málokedy však niekto reálne umrie. Síce to vyzerá úplne katastroficky, ale… zázrakom to postava prežije. Dokonca bez škrabanca. A ani nechci, aby sme začínali o tom, koľko faciek padne v priebehu seriálu. Na to sa neťahá ani finále Slunce, seno a pár facek.
4. Nekonečné množstvo epizód
Kedykoľvek prídeš k babke alebo mame… stále má pustenú telenovelu. Či je jar, či je leto a či zima… stále ide jedna a tá istá telenovela. Zdá sa, že nemá konca-kraja. Pozrieš sa do televízneho programu a zistíš, že práve beží „len“ 245. epizóda celkovo z 550. Komu sa to chce vôbec pozerať? No, dôchodkyniam.
Na druhej strane – je na mieste spochybňovať telenovelu s 550 dielmi, keď na českých televíznych obrazovkách stále beží seriál Ulice, ktorý prekročil jubilejnú hranicu 4000 dielov?
5. Žili šťastne, až kým nepomreli
Záver telenoviel je vždy ako z rozprávky. Hlavná mužská postava zostane s hlavnou ženskou postavou. Majú spolu niekoľko detí a ešte prídu k obrovskému majetku, ktorý bol predmetom zápletky. Ženská hrdinka odpustí svojmu partnerovi aj to, že ju počas celého trvania telenovely raz omylom podviedol, nechal zabiť jej príbuzného alebo si ju pomýlil so sestrou.
Strýko, ktorého bodli štyridsaťkrát, sa zázračne uzdravil a nemá žiadne trvalé následky. Nezabudne sa ešte mihnúť na svadbe svojej netere. Skrátka… všetci žijú šťastne, až dokým nepomrú.
Čítaj ďalej: Najväčšie klišé seriálov a filmov o upíroch