Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Koncom decembra nekončí len ďalší rok, ale rovno celá dekáda. Iste teda uznáš, že menšie bilancovanie je určite namieste. Je jasné, že počas 10 rokov sme sa dočkali mnohých skvelých a úžasných filmov. V tomto článku sme sa bližšie pozreli na roky 2010 až 2019, ale špeciálne na to, ktorým filmom sa v tomto období najviac darilo u kritikov (väčšinou ale aj u divákov).

Pre každý rok sme vybrali jeden z najlepšie hodnotených filmov. Poďme teda na to!

2010 – Sociálna sieť

Výbornú životopisnú drámu Sociálna sieť natočil geniálny David Fincher. Bližšie sa v nej pozrel na vznik fenoménu súčasnej doby: Facebooku. Ten vytvoril Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg), ktorý bol na jednej strane vizionár, ale zároveň aj komplikovaný človek, ktorý mal dar na robenie si nepriateľov.

Hlavným pozitívom filmu sú skvelí herci (okrem Eisenberga aj Justin Timberlake, Andrew Garfield, Armie Hammer či Rooney Mara), výborné dialógy a parádny scenár. Snímka si odniesla 8 nominácií na Oscara, pričom premenila tri sošky.

2011 – Umelec

Divákov aj kritikov výrazne zaujala aj dramédia Umelec od Michela Hazanaviciusa. Tá bola poklonou klasickému nemému hollywoodskemu filmu. Príbeh sa odohráva v roku 1927 a jeho hlavným hrdinom je George Valentin (Jean Dujardin), hviezda nemých filmov.

Ten sa ale bude musieť vysporiadať s novým fenoménom, ktorý si začne podrobovať Hollywood, a síce zvukovým filmom. Podarí sa mu to? Umelec je nádherne natočeným ľúbostným vyznaním kinematografii, ktorému nechýba hravosť aj silné emócie. Získal 10 nominácií na Oscara, pričom si odniesol 5 sošiek (vrátane tej za najlepší film, herca a réžiu).

2012 – 30 minút po polnoci

Do nášho rebríčka sa dostala aj Kathryn Bigelow so svojou výbornou drámou 30 minút po polnoci. V nej nám ponúkla rekonštrukciu pátrania a konečného odstránenia najhľadanejšieho teroristu Usámu bin Ládina. Hlavnou hrdinkou príbehu je agentka CIA Maya (Jessica Chastain), ktorá je rozhodnutá obávaného teroristu objaviť a zlikvidovať. Snímka si odniesla 5 nominácií na Oscara, pričom premenila jednu sošku.

2013 – 12 rokov otrokom

Poriadne silným kúskom bola aj životopisná historická dráma 12 rokov otrokom od Stevea McQueena. Tá rozprávala skutočný príbeh Solomona Northupa (Chiwetel Ejiofor), ktorého v roku 1841 unesú pašeráci ľudí a predajú ho do otroctva. Dlhých 12 rokov tak Solomon zažíva len násilie, ponižovanie a krutosť.

Snímka je výborne natočená a emocionálne poriadne silná. Odniesla si 9 nominácií na Oscara, pričom na konto si pripísala tri víťazstvá (najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepšia herečka pre Lupitu Nyong’o).

2014 – Chlapčenstvo

Výborná dráma Chlapčenstvo vznikla pod režisérskou taktovkou Richarda Linklatera a ide o skutočne nevšedný projekt. Nakrúcal sa totiž celých 12 rokov, počas ktorých zachytával dospievanie jedného chlapca (Ellar Coltrane) z jednej obyčajnej rodiny. Štáb sa vždy každý rok stretol, natočil časť zo scenára a ďalší rok sa postup opakoval.

Pred očami nám tak herci starnú, dospievajú a divák tak na vlastnej koži môže pocítiť silu plynutia času. Príbeh je v podstate jednoduchý a všedný, ale práve v tom je jeho najväčšia sila. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, z víťazstva sa napokon tešila Patricia Arquette, ktorá získala sošku za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

2015 – V hlave

Veľkým hitom medzi kritikmi a divákmi sa stal aj animák V hlave od overeného štúdia Pixar. Film vznikol v réžii Petea Doctera a Ronalda Del Carmena a točí sa okolo piatich emócií: Radosti, Strachu, Hnevu, Znechutenia a Smútku. Tie prebývajú v hlave malej Riley a spolu s ňou prežívajú nástrahy všedných dní po presťahovaní sa do nového mesta.

Potom sa ale Radosť a Smútok dostanú mimo centrály a nastane zmätok. V hlave je milá, vtipná a nápaditá komédia, ktorej postavy ti zaručene prirastú k srdcu. Snímka si odniesla Oscara v kategórii najlepší animovaný film, okrem toho získala aj nomináciu za najlepší pôvodný scenár.

2016 – Moonlight

Veľkej chvály sa dostalo aj coming-of-age dráme Moonlight od Barryho Jenkinsa. Hlavným hrdinom príbehu je mladý Chiron (Ashton Sanders), ktorý vyrastá v drsnej štvrti v Miami a snaží sa nájsť svoje miesto vo svete. Zažíva prvú lásku, zároveň zápasí s vlastnou sexualitou.

Moonlight je parádne natočený kúsok, ktorý nejde divákom prvoplánovo na ruku. O to väčšie emócie ale vyvoláva.

2017 – Dunkirk

Roku 2017 suverénne dominoval vojnový drasťák Dunkirk od Christophera Nolana. Ten nás zaviedol do roku 1940, keď spojenecké armády uviazli v nepriateľskom obkľúčení na pláži pri Dunkirku. Začína sa záchranná operácia, ktorá nemá v histórii obdobu.

Nolanov príbeh sa odvíja v troch časových rovinách (na zemi, na mori a vo vzduchu), ktoré v závere splynú v dokonalý a silný celok. Samozrejmosťou je aj parádna audiovizuálna stránka (hlavne kamera a zvuk) a skvelí herci (Fionn Whitehead, Tom Hardy, Kenneth Branagh či Mark Rylance). Dunkirk má na konte 8 nominácií na Oscara a tri víťazstvá.

2018 – Roma

Jedným z najlepších filmov roku 2018 bola bezpochyby dráma Roma od Alfonsa Cuaróna. Ten pri písaní scenára čerpal z vlastných spomienok na detstvo. Príbeh sa odohráva v Mexiku 70. rokov a sleduje život jednej obyčajnej slúžky Cleo (Yalitza Aparicio), ktorá pracuje v domácnosti rovnako obyčajnej rodiny.

Na filme hneď na prvý pohľad zaujme nádherná čiernobiela kamera, ale aj skvelí herci, absencia pátosu a veľká emocionálna sila. Roma si odniesla 10 nominácií na Oscara, pričom získala tri sošky (najlepšia réžia, zahraničný film a kamera).

2019 – Parazit

Čo si budeme hovoriť, filmom roku 2019 sa bezpochyby stal juhokórejský Parazit od Bonga Joon-hoa. Originálny mix čiernej komédie a trileru rozpráva o chudobnej rodine, ktorá sa infiltruje do domácnosti bohatého biznismena. Zrážka týchto rozdielnych svetov ale prinesie nejedno prekvapenie.

Parazit na udeľovaní Oscarov prepísal históriu. Získal sošku nielen v kategórii najlepší film, ale aj v kategórii najlepší zahraničný film. Okrem toho ide o vôbec prvý neanglicky hovorený film, ktorý dokázal bodovať v hlavnej kategórii. Celkovo získal 6 nominácií a 4 sošky.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.