Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 10.1.2025
sk
Dáša
cz
Břetislav
Zdroj: ©Summit Entertainment / MovieStillsDb

Surovejšie než realita. 10 filmových drám, ktoré ťa rozrušia viac než akýkoľvek horor

Jednoduché príbehy o ľudskej náture, ktoré z teba vyžmýkajú aj posledné kvapky emócií.

Drámy sú najsurovejším žánrom, ktorý pripomína realitu. Nedochádza, alebo nemalo by v ňom dochádzať k nejakým zázračným momentom, zdajúcim sa ako vytrhnutým zo stránok komiksov. V drámach ide väčšinou o medziľudské konflikty, ktoré sú neraz také realistické, až pripomínajú tie, s ktorými sa potĺkame každý deň. Síce drámy nie sú to, na čo by ľudia chodili najviac do kina, avšak veľakrát sú to práve drámy, čo dominujú Oscarom a rôznym pozitívnym rebríčkom.

V tomto článku sa pozrieme na 10 takýchto drám, ktoré by mal vidieť každý filmový fanúšik. Od tvrdých sociálnych drám až po netradičné autorské diela. Keď ale budeme hovoriť o hocijakom diele, vždy tu bude istota, že sa príbehovo drží v realite. Ak máš chuť na niečo, čo ťa odnesie od tvojich problémov priamo do problémov iných ľudí, si na správnom mieste. Pozrime sa teda na tie filmové drámy.

Leviathan

Leviathan z roku 2014 je ruská dráma, ktorá rozpráva príbeh malej rodinky žijúcej v prímorskom mestečku na severe Ruska. Hlavný hrdina si s rodinou nažíva svoj relatívne pokojný život, kým na scénu neprichádza autoritatívny starosta, ktorý chce rodine vziať dom aj pozemok. Hlavný hrdina Koľja sa ale nehodlá vzdať a nastáva súboj dvoch nevyrovnaných síl.

Krásne nasnímaný, realisticky poňatý a ešte k tomu mnoho premnoho metafor obsahujúci film, ktorý vypovedá o depresívnom stave nielen Ruska, ale aj celého sveta. Režisér tohto filmu Andrej Zvjagnicev je jedným z najviac oslavovaných ruských, ale aj svetových režisérov dneška.

A Separation

A Separation hviezdneho iránskeho režiséra Asghara Farhadiho obsahuje jednoduchý konflikt. Dvojica hlavných postáv sa chce rozviesť. Trik tejto drámy spočíva v tom, že divákovi ukazuje to, prečo sa musia rozviesť. Dvojica Nader a Simin totižto žijú v Iráne a žena má omnoho menej právomocí než muž. Príbeh sa, samozrejme, posúva aj do ďalších rovín a ide o jednu z najlepších komorných drám, aké kedy vo svete filmu vznikli. A to bola natočená v roku 2011, nebolo to tak dávno.

The Hunt

The Hunt, alebo po slovensky Hon, z roku 2013 je „masterpiece“ dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Hlavná postava Lukas, hraný vynikajúcim Madsom Mikkelsenom, žije v malom mestečku, kde je relatívne obľúbený. Nedávno si prešiel rozvodom a preložením z postu učiteľa na vychovávateľa v škôlke. Aj keď mu osobný život nejak nevychádza, stále má v mestečku kopu priateľov a všetko vyzerá nádejne.

Mohlo by ťa zaujímať:

Toto sú bohovia filmu. TOP 10 filmových režisérov, ktorí vyhrali najviac Oscarov za najlepšiu réžiu

Potom ale prichádza maličká lož, ktorá z tejto drámy vytvára zlovestný a realistický obraz toho, čoho sú ľudia schopní, keď sú dohnaní do extrémnych situácií. Aj keď ide iba o lož.

The Florida Project

The Florida Project z roku 2017 je fantastickou sociálnou drámou z rúk amerického režiséra Sean Bakera. Príbeh sa zameriava na komunitu žijúcu v starých pestrofarebných panelákoch neďaleko Disneylandu. Väčšina filmu je snímaná cez optiku detských postáv, čo krutým a drvivým momentom medzi dospelými postavami dodáva istú dávku nadnesenia.

Zároveň je to presne vďaka tejto optike niekoľkokrát také závažné. Vo filme hrá skvelý Willem Dafoe a prisaháme, že tento film ťa nejakým spôsobom emocionálne zasiahne. Ak potrebuješ ešte nejaký dôkaz, treba iba povedať, že film pochádza z dielne štúdia A24.

Prisoners

Prisoners z roku 2013 je majstrovskou drámou od už teraz legendárneho režiséra Denisa Villenueva, ktorého pravdepodobne poznáš ako režiséra dvoch nových filmov Dune. Dve hlavné postavy tu hrajú Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal.

Zápletka je jednoduchá, 2 dcéry hlavného hrdinu zmiznú a rozbehne sa hľadanie. Postupne sa odhaľujú roky trvajúce zmiznutia a nejedna postava zachádza za hranice toho, čo sa dá považovať za etické. Dokonalý soundtrack k filmu zložil Jóhann Jóhannsson a kameru robil Roger Deakins, nie je o čom.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.