Drámy sú najsurovejším žánrom, ktorý pripomína realitu. Nedochádza, alebo nemalo by v ňom dochádzať k nejakým zázračným momentom, zdajúcim sa ako vytrhnutým zo stránok komiksov. V drámach ide väčšinou o medziľudské konflikty, ktoré sú neraz také realistické, až pripomínajú tie, s ktorými sa potĺkame každý deň. Síce drámy nie sú to, na čo by ľudia chodili najviac do kina, avšak veľakrát sú to práve drámy, čo dominujú Oscarom a rôznym pozitívnym rebríčkom.
V tomto článku sa pozrieme na 10 takýchto drám, ktoré by mal vidieť každý filmový fanúšik. Od tvrdých sociálnych drám až po netradičné autorské diela. Keď ale budeme hovoriť o hocijakom diele, vždy tu bude istota, že sa príbehovo drží v realite. Ak máš chuť na niečo, čo ťa odnesie od tvojich problémov priamo do problémov iných ľudí, si na správnom mieste. Pozrime sa teda na tie filmové drámy.
Leviathan
Leviathan z roku 2014 je ruská dráma, ktorá rozpráva príbeh malej rodinky žijúcej v prímorskom mestečku na severe Ruska. Hlavný hrdina si s rodinou nažíva svoj relatívne pokojný život, kým na scénu neprichádza autoritatívny starosta, ktorý chce rodine vziať dom aj pozemok. Hlavný hrdina Koľja sa ale nehodlá vzdať a nastáva súboj dvoch nevyrovnaných síl.
Krásne nasnímaný, realisticky poňatý a ešte k tomu mnoho premnoho metafor obsahujúci film, ktorý vypovedá o depresívnom stave nielen Ruska, ale aj celého sveta. Režisér tohto filmu Andrej Zvjagnicev je jedným z najviac oslavovaných ruských, ale aj svetových režisérov dneška.
A Separation
A Separation hviezdneho iránskeho režiséra Asghara Farhadiho obsahuje jednoduchý konflikt. Dvojica hlavných postáv sa chce rozviesť. Trik tejto drámy spočíva v tom, že divákovi ukazuje to, prečo sa musia rozviesť. Dvojica Nader a Simin totižto žijú v Iráne a žena má omnoho menej právomocí než muž. Príbeh sa, samozrejme, posúva aj do ďalších rovín a ide o jednu z najlepších komorných drám, aké kedy vo svete filmu vznikli. A to bola natočená v roku 2011, nebolo to tak dávno.
The Hunt
The Hunt, alebo po slovensky Hon, z roku 2013 je „masterpiece“ dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga. Hlavná postava Lukas, hraný vynikajúcim Madsom Mikkelsenom, žije v malom mestečku, kde je relatívne obľúbený. Nedávno si prešiel rozvodom a preložením z postu učiteľa na vychovávateľa v škôlke. Aj keď mu osobný život nejak nevychádza, stále má v mestečku kopu priateľov a všetko vyzerá nádejne.
Potom ale prichádza maličká lož, ktorá z tejto drámy vytvára zlovestný a realistický obraz toho, čoho sú ľudia schopní, keď sú dohnaní do extrémnych situácií. Aj keď ide iba o lož.
The Florida Project
The Florida Project z roku 2017 je fantastickou sociálnou drámou z rúk amerického režiséra Sean Bakera. Príbeh sa zameriava na komunitu žijúcu v starých pestrofarebných panelákoch neďaleko Disneylandu. Väčšina filmu je snímaná cez optiku detských postáv, čo krutým a drvivým momentom medzi dospelými postavami dodáva istú dávku nadnesenia.
Zároveň je to presne vďaka tejto optike niekoľkokrát také závažné. Vo filme hrá skvelý Willem Dafoe a prisaháme, že tento film ťa nejakým spôsobom emocionálne zasiahne. Ak potrebuješ ešte nejaký dôkaz, treba iba povedať, že film pochádza z dielne štúdia A24.
Prisoners
Prisoners z roku 2013 je majstrovskou drámou od už teraz legendárneho režiséra Denisa Villenueva, ktorého pravdepodobne poznáš ako režiséra dvoch nových filmov Dune. Dve hlavné postavy tu hrajú Hugh Jackman a Jake Gyllenhaal.
Zápletka je jednoduchá, 2 dcéry hlavného hrdinu zmiznú a rozbehne sa hľadanie. Postupne sa odhaľujú roky trvajúce zmiznutia a nejedna postava zachádza za hranice toho, čo sa dá považovať za etické. Dokonalý soundtrack k filmu zložil Jóhann Jóhannsson a kameru robil Roger Deakins, nie je o čom.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane