Keď sa v rozhovore medzi ľuďmi spomenie krajina Afganistan, neexistuje takmer jediný človek, ktorý by nespozornel. Krajina je známa najmä kvôli obrovským kontroverziám spájaným s obmedzovaním ľudských práv, pretrvávajúcim vojenským konfliktom, utečeneckou krízou alebo rozšírenému obchodu s narkotikami. Situácii okrem iného nepomáha ani extrémistická vládnuca skupina v čele krajiny – Taliban.
Afganistan je do dnešného dňa jednou z najmenej ekonomicky rozvinutých krajín sveta. Prispieva k tomu niekoľko vyššie zmieňovaných dôvodov, ale aj zlá geografická poloha. V určitých oblastiach krajiny pripomína skôr stredovek než modernú civilizáciu. Chýba akákoľvek infraštruktúra ciest, školstvo, zdravotníctvo, elektrika, čomu tiež nepomáhajú ani pretrvávajúce obdobia sucha.
Tento článok sa však niektorých vyššie spomínaných problémov bude pridržiavať iba okrajovo, a to najmä v spojitosti s čiernym trhom, kde Afganistan pôsobí ako krajina, ktorá je dnes považovaná za jedného z najväčších vývozcov ópia do celého sveta. Pre lepšie pochopenie problematiky, ópium je rastlinná látka s vysokým obsahom alkaloidu, ako je morfín, z ktorého sa následne vyrába heroín.
Ekonomika krajiny je do dnešného dňa, aj vďaka svojej izolácii pred okolitým svetom, stále závislá predovšetkým od obchodu s narkotikami, či už vo forme pestovania, výroby alebo exportu do ostatných krajín. Afganistan je vo všeobecnosti vnímaný ako kráľovstvo drogového priemyslu, no nie vždy to tak bolo.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aká je história drogového priemyslu v Afganistane
- Akým zdravotným problémom ľudia v Afganistane kvôli drogám čelia
- Prečo sú afganské drogy globálnym problémom
- Ako sa s týmto nelegálnym obchodom dá bojovať
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom