Užitočná pomôcka
Odborníci navyše upozorňujú, že dark web nemusí byť vnímaný len v negatívnom svetle. Často slúži ako vhodná platforma na komunikáciu ľudí, ktorí sú vo svojich domovských štátoch prenasledovaní. Sem patria napríklad náboženské menšiny, ateisti či ľudia patriaci do LGBT komunity. Ak by spolu komunikovali cez klasický internet, mohli by sa dostať do hľadáčika štátnych zložiek a vystaviť sa riziku zatknutia, mučenia či smrti.
Stále totiž poznáme mnoho krajín, kde hrozí za iné vierovyznanie, ateizmus či homosexualitu trest smrti či žalár. Práve dark web týmto ľuďom poskytuje možnosť slobodne sa dohovárať s inými ľuďmi bez toho, aby ich vláda mohla vystopovať. V najrôznejších totalitných štátoch dark web využívajú aj investigatívni novinári či aktivisti, ktorí vystupujú voči vládnucemu režimu.
Dark web vo filmoch
Záhadnosť a zložitejšia prístupnosť dark webu však ľudí prirodzene dráždi. Možno aj tam treba hľadať korene divokých a krvavých príbehov o nájomných vrahoch či sadistoch. Inšpiráciu v nich našli aj filmári. Za zmienku stojí napríklad slušný horor Unfriended: Dark Web a čiastočne sa touto témou zaoberal aj horor The Den.
Dark web sa stal aj témou niekoľkých kníh, napríklad Inside the Dark Web.