Fantastickou vlastnosťou vedy a vynálezov je ich schopnosť aplikovať objav pochádzajúci z jednej oblasti, do oblasti úplne inej. Technológie, ktoré využívajú autonómne automobily na orientáciu po vozovke, našli vďaka švajčiarskemu startupu uplatnenie v pomoci nevidiacim.
Švajčiari predstavili zariadenie Biped, ktoré je dôkazom toho, že senzory, fungujúce ako tie z autonómnych áut, je možné „obliecť“ človeku, vďaka čomu poslúžia ako náhradné oči pre orientáciu v teréne. Jednoduchá vesta deteguje pomocou 3D senzorov možné prekážky a nositeľa na ne upozorní vďaka zvukovým signálom.
Štýlový pomocník
Podobne ako v automobiloch, aj tu sa o slovo hlási umelá inteligencia, ktorá dokáže vyhodnotiť, ktorý z blízkych objektov predstavuje riziko kolízie a ktorý sa nachádza mimo možnej trajektórie pohybu. Zariadenie disponuje 170-stupňovým zorným poľom, váži menej ako kilogram a jeho batéria vydrží šesť hodín. Tvorcovia si dali záležať aj na tom, aby Biped nevyzeral ako zdravotná pomôcka, ale skôr ako hi-tech gadget.
Za vynálezom stoja dvaja odborníci
Projekt Biped vznikol v januári 2021, keď sa Mael Fabien (odborník na zvuk) a Bruno Vollmer (odborník na spracovanie obrazu počítačom) zoznámili na technologickej súťaži. Dvojica sa rozhodla vytvoriť niečo, čo by ľuďom dokázalo zlepšiť životy. Biped sa momentálne nachádza vo fáze testovania, komerčne dostupný by mal byť na konci roka 2022.
Zdroj: Profimedia